Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

101 радиоапарата от цял свят ще бъдат показани във Враца

Снимка: РИМ Враца

Колекция от над 100 радиоапарата представя във Враца Петър Тодоров. По професия той е пожарникар и живее в Згориград, но преди около 15 години съвсем случайно се заражда страстта му към старите радио апарати. 

Историята на Петър започва след като става свидетел на пожар, в който почти изгаря частен имот, собственост на негов познат. Едни от първите спасени от пожара предмети са няколко радиа, които Петър купува от собственика на къщата. Какво се случва след това, разказа за Радио ВИДИН колекционерът:

"От него ги купих и така започна страстта да колекционирам, да обикалям из цяла България. Което ми се повтаря, го разменям с колеги колекционери, правим бартери и така... Имам поне 10 приятели с огромни колекции от по 200-300 броя. Аз имам в момента 170-180. Имам американски радиа, немски имам, австрийски, унгарски, шведски имам, почти от цял свят имам радиа. Всичко купувам лично. Всеки месец от заплатата съм си отделял да си купувам по 1-2 радиа и така в продължение на 15-20 години. Това наистина е голяма страст, специално мен много ме радва. Радиоапаратите са много голяма красота. По едно време бях стигнал с жената до развод заради радиоапаратите..."

42-годишният пожарникар и колекционер на радиа е на път да реализира и голяма изложба във Враца. 101 радиоапарата ще бъдат подредени в тематични кътове в малката зала на художествената галерия в Регионалния исторически музей. Хората, които дойдат да разгледат ретро находките, не само ще имат възможност да се докоснат до тях, но и да послушат малко музика, като в добрите стари времена, обясни Петър:

"Ще пуснем за атракция някой да работи... Аз живея в къща в Згориград и имам много място. Мога да съхранявам и 5000 радиа, но не само те са ми хоби. Имам много хобита - стари компютри също колекционирам, имам първата сметачна машина, калкулатора, Елка 6521, имам чанове, много неща събирам, това просто ми е страст...  Не колекционирам нови неща. Новото не ти дава капка желание да го събираш - нали виждате младежта... Аз имам дъщеря на 7 години и най-вече заради нея правя това. Да види, да остане нещо, което и тя да види..."

В самото начало на месеца, на 1-ви октомври, от 10:00 часа, стоте и едно радиа на Петър ще украсят едната от галериите на музея във Враца. Няколкодневна е подготовката за тази изложба и включва доста усилия, допълни колекционерът:

"Правих и рафтове специално заради това. Но аз знам, че когато искаш да направиш нещо, трябва да го правиш както трябва."

Възможно най-автентично ще бъдат представени радиоапаратите на Петър, заяви и завеждащият на художествената галерия към музея Христо Божков:

"Това си е тежка работа - 101 радиа, те са и големи... Всичко ще бъде експонирано с черги, декори от фонда, които да напомнят за 30-те, 50-те години, плетени дантели тук-там... Част от радиата са си чуждестранни, но ние ще декорираме българските, останалите не знам на какво са поставяни, но предполагам, че културата на едно време е една и съща по света. Аз съм видял, че всичко се движи горе-долу по един тип и стандарт и лесно може да разбереш нещо от кое време е във всяка една държава. Сходни са нещата..."

Колекцията на Петър Тодоров със заглавие "Радиоапаратите през XX-ти век" ще остане в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" до края на месец октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05