Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват църквата на Гушовския манастир край Чипровци

Снимка: Исторически музей Чипровци

Останките на църква, разрушена при потушаването на Чипровското въстание, се проучват за първи път от археолози. Православният храм е част от емблематичния за Чипровци Гушовски манастир. Задачата на археологическия екип е да проучи наличието на следи от по-ранни периоди, както и материали, които датират цялата архитектура на църквата, обясни научният ръководител на разкопките и главен уредник в Исторически музей - Чипровци Мирослав Марков

"Касае са за една малка църква от манастирския комплекс. Запазената част, която е останала от черквата, е само вкопаната нейна долна половина и съответно няма много информация, освен историческа, за нейното построяване и преустроявания през вековете. Това, което се знае най-общо, че се датира около 17-и век и е опустошен целият манастир при потушаването на Чипровското въстание през 1688 година. Предмет на проучванията и научните цели и задачи, които сме си поставили, е стратиграфски наблюдения чрез сондажни проучвания около черквата. Вече има податки, че зидовете са били и от външната страна с хубаво, равно лице. Множество мазилки се откриват, които от деструкциите са рухнали настрани. Вече основната ни цел е да видим в дълбочина в сондажите за по-ранни периоди, касаещи по-ранното Средновековие и да намерим материали, които да датират цялата архитектура на църквата."

В района на старинната църква археолозите са се натъкнали и на следи от иманярска дейност.

"Няколко сериозни изкопа има около църквата, те са с размери по 8-10 квадрата, доста стари са. В района също има доста сериозна иманярска инвазия. Това, което не са могли и не са унищожили, е архитектурата, която е запазена и затова си поставихме за цел да започнем от този емблематичен за чипровчани манастир и църквата."
 
Проучването на останките на православния храм е финансирано от Министерството на културата. Подкрепено е от  Общината и Историческия музей в Чипровци. Работата на археолозите ще продължи до началото на ноември. 

Това е третият обект в района на Чипровци, който се проучва. През 60-70-те години на миналия век е проучвана католическата катедрала на историческия хълм в града. През 2009 - 2010 година разкопки са проведени в малка църква в местността Буковец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07