Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Петков: НЕфотографът, който разкрива красотите на Враца

Снимка: Личен архив

Петър Петков е от хората, които ценят страната си, родния си край и успяват да виждат красотата във всичко наоколо, дори там, където повечето от нас не я забелязват. Затова в един момент от живота му това става и негова мисия. Да запечатва цялата тази красота и да я показва на останалите. Петър не харесва определението "фотограф". Описва себе си като любител и авантюрист. Най-вече човек, който раздава позитивизъм. 

Мнозина вече го познават - не лично, а от снимките му. И не само жители на Враца, откъдето е родом. Познават го хора от цялата страна, защото на много места в социалните мрежи може да се натъкнете на негови фотографии. Особеното в неговата страст е това, че всяка една от снимките му е придружена с цитат или мисъл, точно описваща щрихите на пейзажа, който е уловил. Защо снимането се превръща в негова мисия, разказа за Радио ВИДИН Петър:

"Реално погледнато, сериозно започнах през последните 3 години... Реших, амбицирах се, защото видях, че страшно много се промени нашият град и реших да го покажа на цяла България, защото тук, в нашия край, Северозападния, за Враца, а предполагам и за Видин се носят много негативни мнения и исках да покажа, че не сме чак толкова пропаднали и лоши. Всяка една част от България си има своето уникално излъчване и красота. Човек, ако иска, цял живот няма да му стигне, за да обиколи тези красоти, които има в България... Реших да направя експеримент с цитатите и фразите, тъй като страниците, в които публикувам снимките са обикновено само за снимки, но реших да експериментирам, за да видя как ще се възприеме и от администраторите на самите групи, с оглед на това, че всеки ден се сблъсквам с хора, виждам как всеки се е озлобил, всеки се е затворил в себе си и реших да направя живота на хората по-цветен. Като отворят вечер или през деня своите телефони или компютри и като видят някоя снимка, да излязат от сивото ежедневие, което всеки има, защото, наистина, животът е много кратък и ние не се замисляме върху това нещо."

Петър снима предимно пейзажи, природа и забележителности. Горчив опит, след заснемането на млада дама от Враца, го отказва от това да снима хора, но пък в тази нова ниша открива себе си и призванието си. Казва, че обича всичко, което природата ни дава като картини. Харесва всички сезони, но най-любим му е есента. Описва я като "съвършенство".

Преди години започва на шега да снима с телефона си. Към момента има фотоапарат, но разказва, че не всеки път е възможно да грабнеш някой момент през обектива на модерната техника. 

"Понякога улавям нещата, когато съм навън и без фотоапарат. Той е доста обемист и тежък и го взимам главно, когато съм решил да изляза наистина, за да снимам. И тук искам да отправя, не като апел, а като предложение към всички слушатели и най-вече всички българи. Не става въпрос кой човек може да снима и кой не. Технологиите са толкова напреднали и всеки има телефон с хубава камера - нищо не пречи на всеки един да снима нещо, което му е направило впечатление, да го качва, да го споделя в социалните мрежи, да се покаже тази държава. Да се види колко е красива България, защото много се ядосвам понякога, когато от другите държави идват хора, говорят и дават интервюта, обяснявайки колко прекрасна природа имаме, а ние самите не оценяваме мястото, на което живеем, а на практика ни е на 5 минути разстояние. При нас, във Враца например, Балканът наистина ни е на 5 минути разстояние... "

Петър Петков е от онези хора, чиято положителна нагласа и усещане за живот граничат с нереалното. Понякога бива заклеймяван за това, но този факт, казва той, го мотивира още повече да продължава да прави това, което прави най-добре - да снима. 


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00