Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петков: НЕфотографът, който разкрива красотите на Враца

Снимка: Личен архив

Петър Петков е от хората, които ценят страната си, родния си край и успяват да виждат красотата във всичко наоколо, дори там, където повечето от нас не я забелязват. Затова в един момент от живота му това става и негова мисия. Да запечатва цялата тази красота и да я показва на останалите. Петър не харесва определението "фотограф". Описва себе си като любител и авантюрист. Най-вече човек, който раздава позитивизъм. 

Мнозина вече го познават - не лично, а от снимките му. И не само жители на Враца, откъдето е родом. Познават го хора от цялата страна, защото на много места в социалните мрежи може да се натъкнете на негови фотографии. Особеното в неговата страст е това, че всяка една от снимките му е придружена с цитат или мисъл, точно описваща щрихите на пейзажа, който е уловил. Защо снимането се превръща в негова мисия, разказа за Радио ВИДИН Петър:

"Реално погледнато, сериозно започнах през последните 3 години... Реших, амбицирах се, защото видях, че страшно много се промени нашият град и реших да го покажа на цяла България, защото тук, в нашия край, Северозападния, за Враца, а предполагам и за Видин се носят много негативни мнения и исках да покажа, че не сме чак толкова пропаднали и лоши. Всяка една част от България си има своето уникално излъчване и красота. Човек, ако иска, цял живот няма да му стигне, за да обиколи тези красоти, които има в България... Реших да направя експеримент с цитатите и фразите, тъй като страниците, в които публикувам снимките са обикновено само за снимки, но реших да експериментирам, за да видя как ще се възприеме и от администраторите на самите групи, с оглед на това, че всеки ден се сблъсквам с хора, виждам как всеки се е озлобил, всеки се е затворил в себе си и реших да направя живота на хората по-цветен. Като отворят вечер или през деня своите телефони или компютри и като видят някоя снимка, да излязат от сивото ежедневие, което всеки има, защото, наистина, животът е много кратък и ние не се замисляме върху това нещо."

Петър снима предимно пейзажи, природа и забележителности. Горчив опит, след заснемането на млада дама от Враца, го отказва от това да снима хора, но пък в тази нова ниша открива себе си и призванието си. Казва, че обича всичко, което природата ни дава като картини. Харесва всички сезони, но най-любим му е есента. Описва я като "съвършенство".

Преди години започва на шега да снима с телефона си. Към момента има фотоапарат, но разказва, че не всеки път е възможно да грабнеш някой момент през обектива на модерната техника. 

"Понякога улавям нещата, когато съм навън и без фотоапарат. Той е доста обемист и тежък и го взимам главно, когато съм решил да изляза наистина, за да снимам. И тук искам да отправя, не като апел, а като предложение към всички слушатели и най-вече всички българи. Не става въпрос кой човек може да снима и кой не. Технологиите са толкова напреднали и всеки има телефон с хубава камера - нищо не пречи на всеки един да снима нещо, което му е направило впечатление, да го качва, да го споделя в социалните мрежи, да се покаже тази държава. Да се види колко е красива България, защото много се ядосвам понякога, когато от другите държави идват хора, говорят и дават интервюта, обяснявайки колко прекрасна природа имаме, а ние самите не оценяваме мястото, на което живеем, а на практика ни е на 5 минути разстояние. При нас, във Враца например, Балканът наистина ни е на 5 минути разстояние... "

Петър Петков е от онези хора, чиято положителна нагласа и усещане за живот граничат с нереалното. Понякога бива заклеймяван за това, но този факт, казва той, го мотивира още повече да продължава да прави това, което прави най-добре - да снима. 


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25