Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Петков: НЕфотографът, който разкрива красотите на Враца

Снимка: Личен архив

Петър Петков е от хората, които ценят страната си, родния си край и успяват да виждат красотата във всичко наоколо, дори там, където повечето от нас не я забелязват. Затова в един момент от живота му това става и негова мисия. Да запечатва цялата тази красота и да я показва на останалите. Петър не харесва определението "фотограф". Описва себе си като любител и авантюрист. Най-вече човек, който раздава позитивизъм. 

Мнозина вече го познават - не лично, а от снимките му. И не само жители на Враца, откъдето е родом. Познават го хора от цялата страна, защото на много места в социалните мрежи може да се натъкнете на негови фотографии. Особеното в неговата страст е това, че всяка една от снимките му е придружена с цитат или мисъл, точно описваща щрихите на пейзажа, който е уловил. Защо снимането се превръща в негова мисия, разказа за Радио ВИДИН Петър:

"Реално погледнато, сериозно започнах през последните 3 години... Реших, амбицирах се, защото видях, че страшно много се промени нашият град и реших да го покажа на цяла България, защото тук, в нашия край, Северозападния, за Враца, а предполагам и за Видин се носят много негативни мнения и исках да покажа, че не сме чак толкова пропаднали и лоши. Всяка една част от България си има своето уникално излъчване и красота. Човек, ако иска, цял живот няма да му стигне, за да обиколи тези красоти, които има в България... Реших да направя експеримент с цитатите и фразите, тъй като страниците, в които публикувам снимките са обикновено само за снимки, но реших да експериментирам, за да видя как ще се възприеме и от администраторите на самите групи, с оглед на това, че всеки ден се сблъсквам с хора, виждам как всеки се е озлобил, всеки се е затворил в себе си и реших да направя живота на хората по-цветен. Като отворят вечер или през деня своите телефони или компютри и като видят някоя снимка, да излязат от сивото ежедневие, което всеки има, защото, наистина, животът е много кратък и ние не се замисляме върху това нещо."

Петър снима предимно пейзажи, природа и забележителности. Горчив опит, след заснемането на млада дама от Враца, го отказва от това да снима хора, но пък в тази нова ниша открива себе си и призванието си. Казва, че обича всичко, което природата ни дава като картини. Харесва всички сезони, но най-любим му е есента. Описва я като "съвършенство".

Преди години започва на шега да снима с телефона си. Към момента има фотоапарат, но разказва, че не всеки път е възможно да грабнеш някой момент през обектива на модерната техника. 

"Понякога улавям нещата, когато съм навън и без фотоапарат. Той е доста обемист и тежък и го взимам главно, когато съм решил да изляза наистина, за да снимам. И тук искам да отправя, не като апел, а като предложение към всички слушатели и най-вече всички българи. Не става въпрос кой човек може да снима и кой не. Технологиите са толкова напреднали и всеки има телефон с хубава камера - нищо не пречи на всеки един да снима нещо, което му е направило впечатление, да го качва, да го споделя в социалните мрежи, да се покаже тази държава. Да се види колко е красива България, защото много се ядосвам понякога, когато от другите държави идват хора, говорят и дават интервюта, обяснявайки колко прекрасна природа имаме, а ние самите не оценяваме мястото, на което живеем, а на практика ни е на 5 минути разстояние. При нас, във Враца например, Балканът наистина ни е на 5 минути разстояние... "

Петър Петков е от онези хора, чиято положителна нагласа и усещане за живот граничат с нереалното. Понякога бива заклеймяван за това, но този факт, казва той, го мотивира още повече да продължава да прави това, което прави най-добре - да снима. 


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10