Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Граждански организации искат Закон за насърчаване на доброволчеството

Снимка: БМЧК Видин

Доброволците са на първа линия при бедствия и извънредни ситуации, подпомагат развитието на общности, на културата, на екологията и на почти всяка сфера на обществения ни живот. Доброволците са носители на положителна социална промяна като същевременно развиват себе си, придобиват нови умения и създават приятелства. Въпреки всичко това в България все още липсва Закон за насърчаване на доброволчеството, казват от Български център за нестопанско право /БЦНП/.

Няколко организации - Български център за нестопанско право, Български дарителски форум, Национален младежки форум - National youth forum Bulgaria и Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Time Heroes, участват в работна група към Министерство на младежта и спорта за създаване на законопроект, който да промени това.

Гражданските организации работят по идеята да има насърчителен закон от 2007 година досега, каза Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право:

"Сега ще работим по шести законопроект, след колко е това, 17 години. Идеята на закона е не просто да преброява доброволците. Идеята на закона е да даде възможност да се разгърне политика, която да насърчи хората да бъдат доброволци. Ако са доброволци, да имат определени права и задължения, така че да се обезпечи, ако например има някакви разходи, свързани с тяхната доброволческа дейност, да се помогне на организациите да могат повече и повече доброволци да има в България."

Организациите са взели предвид практики и модели от цял свят. Навсякъде по света законът за доброволчеството е тип насърчителен закон, допълни Надя Шабани. 

Мирослав Марковски е инспектор в отдел "Контрол, опазване на обществения ред и охрана" в Община Видин и член на доброволното формирование за предотвратяване или овладяване на бедствия и аварии и отстраняване на последиците от тях. Доброволец е, защото като такъв може да помага на обществото при нужда или при кризи.

"Все пак ние живеем в този град. Това не го правя само за себе си, правя го за всички. Т.е. с нещо, ако мога да допринеса, независимо какво е, бедствие ли е авария ли е, някаква помощ хуманна ли е, просто това ми доставя удоволствие. Така се чувствам пълноценен... Изхождаме от думата доброволно формирование. Хората би трябвало да имат някакво самосъзнание и да допринасят по някакъв начин за обществото като цяло. Сега, мотивацията вярно е, че всеки човек се интересува от финансовата гледна точка, да си го кажем така, защото на всеки му трябват средства, но това формирование не е работа, не е създадено човек да печели от него. Човек се включва доброволно, ако има желание да помага. Хубаво е да има някакво насърчаване, но да не е насилствено", каза Мирослав Марковски.

В момента в доброволното формирование на община Видин са останали 19 души от 30 при сформирането му. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00