Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граждански организации искат Закон за насърчаване на доброволчеството

Снимка: БМЧК Видин

Доброволците са на първа линия при бедствия и извънредни ситуации, подпомагат развитието на общности, на културата, на екологията и на почти всяка сфера на обществения ни живот. Доброволците са носители на положителна социална промяна като същевременно развиват себе си, придобиват нови умения и създават приятелства. Въпреки всичко това в България все още липсва Закон за насърчаване на доброволчеството, казват от Български център за нестопанско право /БЦНП/.

Няколко организации - Български център за нестопанско право, Български дарителски форум, Национален младежки форум - National youth forum Bulgaria и Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Time Heroes, участват в работна група към Министерство на младежта и спорта за създаване на законопроект, който да промени това.

Гражданските организации работят по идеята да има насърчителен закон от 2007 година досега, каза Надя Шабани, директор на Български център за нестопанско право:

"Сега ще работим по шести законопроект, след колко е това, 17 години. Идеята на закона е не просто да преброява доброволците. Идеята на закона е да даде възможност да се разгърне политика, която да насърчи хората да бъдат доброволци. Ако са доброволци, да имат определени права и задължения, така че да се обезпечи, ако например има някакви разходи, свързани с тяхната доброволческа дейност, да се помогне на организациите да могат повече и повече доброволци да има в България."

Организациите са взели предвид практики и модели от цял свят. Навсякъде по света законът за доброволчеството е тип насърчителен закон, допълни Надя Шабани. 

Мирослав Марковски е инспектор в отдел "Контрол, опазване на обществения ред и охрана" в Община Видин и член на доброволното формирование за предотвратяване или овладяване на бедствия и аварии и отстраняване на последиците от тях. Доброволец е, защото като такъв може да помага на обществото при нужда или при кризи.

"Все пак ние живеем в този град. Това не го правя само за себе си, правя го за всички. Т.е. с нещо, ако мога да допринеса, независимо какво е, бедствие ли е авария ли е, някаква помощ хуманна ли е, просто това ми доставя удоволствие. Така се чувствам пълноценен... Изхождаме от думата доброволно формирование. Хората би трябвало да имат някакво самосъзнание и да допринасят по някакъв начин за обществото като цяло. Сега, мотивацията вярно е, че всеки човек се интересува от финансовата гледна точка, да си го кажем така, защото на всеки му трябват средства, но това формирование не е работа, не е създадено човек да печели от него. Човек се включва доброволно, ако има желание да помага. Хубаво е да има някакво насърчаване, но да не е насилствено", каза Мирослав Марковски.

В момента в доброволното формирование на община Видин са останали 19 души от 30 при сформирането му. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25