Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Монтана представя преиздадена книга на Ставри Попов

| обновено на 17.10.23 в 09:40
4
"Самозащитата на село Чипоровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов"
Снимка: Радио Видин

Регионалният исторически музей в Монтана ще представи преиздадената книга на Ставри Попов "Самозащитата на селото Чипоровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов". Тя е джобен формат, от 73 страници и е завършена през декември 1914 година. Изданието е отпечатано през 1915 година в Берковица

За книгата ни разказва доц. д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана и един от хората, допринесли за нейното преиздаване.

"Това дълго заглавие, избрано от самия автор, всъщност описва самозащитата на чипровчани по време на Втората балканска или така наречената Междусъюзническа война, която е през лятото на 1913 година и когато България се оказва във война с всички свои съседи. И докато българските армии се бият срещу сръбските и гръцките войски, в Северна България нахлуват румънски войски, а също така и шайки, както ги нарича Ставри Попов - "шайки от плячкаджии". Фактически тръгват от Северозападна България, преминавайки границата между България и Сърбия. Точно отблъскването на такива шайки от сръбски войници, които влизат в не едно селище в Северозапада, това отблъскване от село Чипоровци, както се е казвало тогава, така до 1948 година са наричали Чипровци, и понеже това все пак съществува като факт, аз съм сметнала за нужно да обясня в предговора на книжката и какви са хипотезите за произхода на селищното име... Всъщност конкретният повод за преизданието е 110-ата годишнина от Втората балканска война."

Идеята на музея е била книгата да излезе през лятото, когато в миналото са се водели военните действия. По технически причини, обаче, книжката излиза преди половин месец. Това е и причината нейното представяне да е през октомври, по което време е и началото на Първата балканска война. И тъй като става дума за преиздание, по подразбиране, то е по-различно от оригиналното издание, обясни доц. д-р Ваня Иванова:

"Снабдено е с един сравнително подробен предговор, в който са обяснени причините за тази самозащита на жителите на Чипровци. Представено е демографското състояние на селището във връзка с официални статистически данни. През 1910-а, когато е било последното преброяване, жителите на Чипровци са били 2409 души, за съжаление, в момента са по-малко. След това подробно са описани участниците в тази самозащита и значимата роля на официалните български власти, които са им предоставяли оръжие, което те са си докарали сами, когато е станало ясно, че се очакват евентуални военни действия. Също така е описано и кой е Ставри Попов - авторът на книгата..."

През 1915 година книгата на Ставри Попов е струвала 60 стотинки. Какво е могло да се купи през същата година за тези пари? Официалната българска статистика показва, че 1 кг говеждо месо е струвало 95 стотинки, 1 литър прясно мляко - 44 стотинки, килограм картофи - 19 стотинки, типов хляб от килограм - 32 стотинки. Една обикновена дневна надница е била 2 лева и 76 стотинки. Най-общо казано, книжката на Ставри Попов е струвала, колкото 3 килограма картофи.  

Представянето на преизданието е днес, 17 октомври, от 11:00 часа в Експозиционната зала на Регионалния исторически музей в Монтана. Освен Ваня Иванова, книгата ще представи и Стефан Стефанов, председател на дружеството на краеведите в града.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04