Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Монтана представя преиздадена книга на Ставри Попов

| обновено на 17.10.23 в 09:40
4
"Самозащитата на село Чипоровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов"
Снимка: Радио Видин

Регионалният исторически музей в Монтана ще представи преиздадената книга на Ставри Попов "Самозащитата на селото Чипоровци срещу сръбско-румънското нашествие през 1913 година. Из дневните бележки на Ставри Попов". Тя е джобен формат, от 73 страници и е завършена през декември 1914 година. Изданието е отпечатано през 1915 година в Берковица

За книгата ни разказва доц. д-р Ваня Иванова, директор на Регионалния исторически музей в Монтана и един от хората, допринесли за нейното преиздаване.

"Това дълго заглавие, избрано от самия автор, всъщност описва самозащитата на чипровчани по време на Втората балканска или така наречената Междусъюзническа война, която е през лятото на 1913 година и когато България се оказва във война с всички свои съседи. И докато българските армии се бият срещу сръбските и гръцките войски, в Северна България нахлуват румънски войски, а също така и шайки, както ги нарича Ставри Попов - "шайки от плячкаджии". Фактически тръгват от Северозападна България, преминавайки границата между България и Сърбия. Точно отблъскването на такива шайки от сръбски войници, които влизат в не едно селище в Северозапада, това отблъскване от село Чипоровци, както се е казвало тогава, така до 1948 година са наричали Чипровци, и понеже това все пак съществува като факт, аз съм сметнала за нужно да обясня в предговора на книжката и какви са хипотезите за произхода на селищното име... Всъщност конкретният повод за преизданието е 110-ата годишнина от Втората балканска война."

Идеята на музея е била книгата да излезе през лятото, когато в миналото са се водели военните действия. По технически причини, обаче, книжката излиза преди половин месец. Това е и причината нейното представяне да е през октомври, по което време е и началото на Първата балканска война. И тъй като става дума за преиздание, по подразбиране, то е по-различно от оригиналното издание, обясни доц. д-р Ваня Иванова:

"Снабдено е с един сравнително подробен предговор, в който са обяснени причините за тази самозащита на жителите на Чипровци. Представено е демографското състояние на селището във връзка с официални статистически данни. През 1910-а, когато е било последното преброяване, жителите на Чипровци са били 2409 души, за съжаление, в момента са по-малко. След това подробно са описани участниците в тази самозащита и значимата роля на официалните български власти, които са им предоставяли оръжие, което те са си докарали сами, когато е станало ясно, че се очакват евентуални военни действия. Също така е описано и кой е Ставри Попов - авторът на книгата..."

През 1915 година книгата на Ставри Попов е струвала 60 стотинки. Какво е могло да се купи през същата година за тези пари? Официалната българска статистика показва, че 1 кг говеждо месо е струвало 95 стотинки, 1 литър прясно мляко - 44 стотинки, килограм картофи - 19 стотинки, типов хляб от килограм - 32 стотинки. Една обикновена дневна надница е била 2 лева и 76 стотинки. Най-общо казано, книжката на Ставри Попов е струвала, колкото 3 килограма картофи.  

Представянето на преизданието е днес, 17 октомври, от 11:00 часа в Експозиционната зала на Регионалния исторически музей в Монтана. Освен Ваня Иванова, книгата ще представи и Стефан Стефанов, председател на дружеството на краеведите в града.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10