Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Беседи сред природата за младежите от БЧК - Враца

Снимка: БМЧК- Враца

Край село Долно Озирово, община Вършец, доброволците от Българския младежки червен кръст (БМЧК) - Враца проведоха открит урок съвместно с партньорите от природен парк "Врачански Балкан". Юлиян Борисов, специалист към младежката организация на Червения кръст от област Враца обясни, че този открит урок е част от по-голяма инициатива на организацията, свързана с три различни компонента. БМЧК - Враца реализира проект по Апела на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец в отговор на конфликта в Украйна. Получените средства по този Апел са 600 лева и те ще послужат за закупуване на различни материали, които да подпомагат провеждането на дейностите като канцеларски материали, материали по първа долекарска помощ, материали за рисуване, цветни хартии, постери за популяризиране на младежката организация на БЧК - Враца.

"Трите компонента са кампания за набиране на деца и младежи доброволци към БМЧК, вторият е програма "Хелфи". Това е програма, която популяризира първата долекарска помощ сред децата и младежите. И третият компонент е ателиета, свързани с опазването на околната среда и екологията. В компонента, свързан с опазването на околната среда имаме няколко задания, които регулярно провеждаме с младежите на БМЧК, като срокът за завършване на този проект е три месеца и горе-долу към началото на декември трябва да приключим с него."

Предвидено е посещение на детски градини със запознаване на децата с опазване на околната среда, провеждане на игри, открито ателие с цел набиране на доброволци за разпространяване на призива за опазване на околната среда. Тези открити ателиета са свързани със засаждане на дървета, почистване на замърсени територии или облагородяване, допълни Юлиян Борисов.

По третия компонент е проведен открит урок сред природата, с участието на доброволци и кандидат доброволци на БМЧК и на Оля Генова и Красимир Лаковски от Природен парк "Врачански Балкан".

"Целта на инициативата беше да посетим адаптационната волиера на белоглавите и черни лешояди, както и да ги наблюдаваме сред дивата природа и завръщането им сред местната фауна. За съжаление, местните лешояди са изтребени през 70-те години на миналия век, може би без знанието на хората, които са извършили това, че лешоядите са санитарите на природата, които я лишават от разпространението на зарази, на болести", разказа Юлиян Борисов.

Беше проведена и беседа на различни теми, свързани с редките диворастящи растителни видове, както и защитените животински видове, обитаващи природния парк.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10