Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Беседи сред природата за младежите от БЧК - Враца

Снимка: БМЧК- Враца

Край село Долно Озирово, община Вършец, доброволците от Българския младежки червен кръст (БМЧК) - Враца проведоха открит урок съвместно с партньорите от природен парк "Врачански Балкан". Юлиян Борисов, специалист към младежката организация на Червения кръст от област Враца обясни, че този открит урок е част от по-голяма инициатива на организацията, свързана с три различни компонента. БМЧК - Враца реализира проект по Апела на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец в отговор на конфликта в Украйна. Получените средства по този Апел са 600 лева и те ще послужат за закупуване на различни материали, които да подпомагат провеждането на дейностите като канцеларски материали, материали по първа долекарска помощ, материали за рисуване, цветни хартии, постери за популяризиране на младежката организация на БЧК - Враца.

"Трите компонента са кампания за набиране на деца и младежи доброволци към БМЧК, вторият е програма "Хелфи". Това е програма, която популяризира първата долекарска помощ сред децата и младежите. И третият компонент е ателиета, свързани с опазването на околната среда и екологията. В компонента, свързан с опазването на околната среда имаме няколко задания, които регулярно провеждаме с младежите на БМЧК, като срокът за завършване на този проект е три месеца и горе-долу към началото на декември трябва да приключим с него."

Предвидено е посещение на детски градини със запознаване на децата с опазване на околната среда, провеждане на игри, открито ателие с цел набиране на доброволци за разпространяване на призива за опазване на околната среда. Тези открити ателиета са свързани със засаждане на дървета, почистване на замърсени територии или облагородяване, допълни Юлиян Борисов.

По третия компонент е проведен открит урок сред природата, с участието на доброволци и кандидат доброволци на БМЧК и на Оля Генова и Красимир Лаковски от Природен парк "Врачански Балкан".

"Целта на инициативата беше да посетим адаптационната волиера на белоглавите и черни лешояди, както и да ги наблюдаваме сред дивата природа и завръщането им сред местната фауна. За съжаление, местните лешояди са изтребени през 70-те години на миналия век, може би без знанието на хората, които са извършили това, че лешоядите са санитарите на природата, които я лишават от разпространението на зарази, на болести", разказа Юлиян Борисов.

Беше проведена и беседа на различни теми, свързани с редките диворастящи растителни видове, както и защитените животински видове, обитаващи природния парк.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16