Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 са стипендиантите на фондация "Благотворител" тази година

Снимка: Фондация Благотворител

От фондация "Благотворител" обявиха стипендиантите по програмата "Постигам по-висок успех". Фондацията вече 20 години помага на младежи, лишени от родителска грижа - ученици в гимназиалния етап на образование и студенти в първи курс, каза председателят на фондацията Станислава Рашева.

"Тази година имахме 22 кандидатури, като ни беше изключително трудно да изберем кои да продължат, тъй като всички отговарят на условията. Ние опитваме всичко да съберем в едно - и компетентността на детето, неговата езикова култура, неговата емоционалност, която ни предава в есето, личната история доколко кандидатът има нужда от тези средства. Разбира се, децата пазят достойнството си и не можем да преценим, но тук е мястото на класните ръководители. Тази година имаме много силни намеси на учители, които се застъпват за ученици. Обаждат ни се повторно, за да ни разкажат какво се случва с тези ученици. Имахме дете, което преди половин година родителите са дали в дом за грижа. Имахме дете, което преди броени дни е загубило родител. Имаме дете, което се грижи за брат и сестра, които трудно се адаптират. Не мога да кажа, че всички тези житейски истории не ни разстроиха много и трудно се концентрирахме. Хубавото е, че децата показват едно достойнство, една борбеност, едно желание за развитие, в което ние се фокусираме."

17 са младежите, които от фондацията имат възможност да подкрепят през тази учебна година. Те ще получат освен средствата, обещани по стипендиантската програма и подкрепа във всяка една ситуация, когато се обърнат към фондацията, обясни Станислава Рашева.

"Надявам се наистина нашите усилия да дадат плодове и тези 17 деца, които избрахме за наши стипендианти да имат спокойствието, че сме "осиновили" успеха им и се радваме като родители на техните малки победи и на големите им победи."

Учениците с отличен успех ще получават по 120 лв. месечно, а тези с много добър - 80 лв. Месечната стипендия за студенти в първи курс е 150 лева.

Предстои от фондацията да обявят осмото по ред издание на конкурса "Млад благотворител", който дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за благотворителна кауза.  

Сред младежите, на които фондацията помага, е момиче от Ботевград. За каузата разказва председателят на фондацията Станислава Рашева.

"Много ни впечатли, защото има фокус върху професия, която тя иска да учи - счетоводство. Иска да бъде много добър счетоводител. Това, което ни впечатли е, че тя е намерила онлайн курс, който кара онлайн. Единственото, за което се чуди как ще намери средства, е за изпита, който е платен. Естествено от фондацията ще помогнем за изпита, но остават нейните усилия и желание тя сама да се подготви за нещо, което иска. Който от вашите слушатели би се поинтересувал да подкрепи фондацията и конкретно тази кауза, ние имаме нов уеб сайт, в който това се случва с много леки стъпки, с много възможности за правене на дарение. Бихме се радвали, защото сумите не е нужно да бъдат големи, нужно е да са от сърце и навреме."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05