Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постигаме ли целите на законодателството за чист въздух

Снимка: Радио Видин

Българският парламент се готви да приеме предложение на Министерския съвет за промяна в Закона за чистотата на атмосферния въздух, с което ще ограничи напълно ненужно правото на гражданите да изискват от публичните органи да изготвят план за качеството на въздуха и да оспорват тези планове и тяхното съдържание пред националните съдилища, предупреждават в становище, изпратено до Народното събрание, десетки неправителствени организации от цялата страна. Освен това приемането на закона в такъв вид няма да доведе до спиране на наказателната процедура срещу България по темата, което прави цялото предложение не само вредно, но и излишно. В същото време организациите напомнят, че съществува и алтернативен проект за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, който може да гарантира правото на достъп до правосъдие и да прекрати текущата наказателна процедура срещу България. 

"Нашето основно притеснение е, че граждани и неправителствени организации няма да получат достъп до правосъдие, в случая достъпа до правосъдие до възможността да се обжалват програми за качество на въздуха в съда. Ние такъв достъп до момента нямаме, тъй като от 2018 година, когато заведохме първите дела срещу програми за качество на въздуха има константна практика на българския съд, че няма правен интерес, т.е. нито гражданите, нито неправителствените организации могат да обжалват тези планове и програми. И впоследствие Европейската комисия стартира наказателна процедура през 2020 година, че България не осигурява достъп до правосъдие. И в крайна сметка предложени са два законодателни варианта, които са в парламента в момента, единият от Министерски съвет и единият от група депутати. И това, което нас ни притеснява е, че това, което е предложено от Министерски съвет няма да реши проблема тъй като не засяга в достатъчно добра степен проблема и ние затова алармираме в нашето становище, че тъй като има доста сериозни индикации, че проектът на Министерски съвет ще бъде приет, ние твърдим, че той, ако бъде приет най-вероятно няма да падне наказателната процедура, тъй като самият проект не предвижда обжалването на националната програма за качество на въздуха, пък европейското законодателство го предвижда. И също така оказва една доста тромава и неясна процедура, по която граждани и неправителствени организации ще се обръщат към съда и тази неясна и тромава процедура дава възможност отново съдът да преценява дали хората, които обжалват, или организациите, които обжалват всъщност имат право да обжалват", каза Ивайло Хлебаров от сдружение "За Земята".

Мръсният въздух продължава да бъде водещ проблем в много български градове. Общинските чиновници използват административни механизми за отлагане на целите на въздуха, а в същото време гражданският контрол ще е ограничен заради законови пропуски, допълват от сдружение "За Земята". 

Около 1/4 от хроничните заболявания - белодробни, сърдечносъдови, метаболитни, онкологични, се дължат на въздушно заболяване, казва д-р Александър Симидчиев - пулмолог, народен представител, председател на сдружение "Въздух за здраве".

"Когато има горивен процес, който не е пълноценен, се отделят частици. Наричат се фини прахови частици, с размер под 2,5 микрона и тези частици седят във въздуха и плуват в него доста продължително време, т.е. могат да минат на големи разстояния от мястото, където те се получават и когато плуват във въздуха и ние ги вдишваме, те попадат в дихателните пътища и понеже са много дребни, подминават естествените защитни сили, които имаме. Климатикът на нашата дихателна система е носът, в него се закрепват по-големите частици, но тези, по-малките, минават през носа, влизат в белия дроб и оттам преминават в кръвта. Всъщност, истински големият проблем е не толкова белият дроб, който се засяга, разбира се, но всички органи, които седят след него", обясни как влияе на човешкото здраве замърсеният въздух д-р Александър Симидчиев.

В зависимост от това кой орган е най-слабият на човешкия организъм, там се получава проблем. Двата основни източника на замърсяване на въздуха са транспорт и битово горене, затова най-често има проблеми с качеството на въздуха през зимата. В няколко общини от страната се реализират програми за подмяна на отоплителните уреди с екологични - на електроенергия и пелети. Те са решение на проблема, защото когато се заменят печките, които генерират голямо количество фини прахови частици с пелетни нагреватели, например, те отделят много по-малко такива частици.

Промяната в Закона за чистотата на атмосферния въздух д-р Александър Симидчиев коментира така:

"Разширява се броят на хората, които могат да обжалват като заинтересовани лица. Защото ограничаването всъщност е, че не може индивидуално хора да обжалват решение на Общината, защото не се считат за заинтересовани лица и това е проблемът, който трябва да бъде адекватно нормативно решен, както и нашето предложение, което направихме за Закона за чистотата на атмосферния въздух е да влязат не само замърсителите като фини прахови частици и газообразни такива, но да влязат и миризмите."

Според видинчани не може да се каже, че въздухът в града е идеално чист:

"Забелязвам увеличение на автомобилите от миналото лято. Улиците са пълни с паркирани коли и движещи се коли. А вече за печките това си е друга тема, пушеците си отиват нагоре. Аз идвам от София. В София е невъзможно да се живее... Малко е по-поносимо. Ако по-малко печки се палят значи по-малко замърсяване ще има... Не мога да кажа, че е по-чисто, но е малко по-добър, отколкото преди един-два месеца..."

Според Община Видин от 2020 година се отчита подобрение в качеството на атмосферния въздух.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00