Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е важно да знаем при гласуването с хартиени бюлетини и с машини?

Снимка: Радио Видин

За пръв път на местните избори на 29 октомври голяма част от гласоподавателите ще избират дали да упражнят своя вот с хартиена бюлетина, или със специализираните машини, които ще бъдат поставени във всички секции с над 300 избиратели. В методическите указания, които Централната избирателна комисия (ЦИК) прие, се разяснява как ще се осъществяват двата вида гласуване. Според изборния експерт Стоил Стоилов хората не би трябвало да срещнат затруднения, предвид факта че на парламентарните избори вече гласувахме при настоящите правила. Все пак той даде конкретни съвети към избирателите. 

На първо място избирателят трябва да заяви пред членовете на Секционната избирателна комисия (СИК) дали желае да гласува с хартиена, или с бюлетина за машинно гласуване. Според указанията на ЦИК, при гласуване с класическа бюлетина, ако избирателят не желае да гласува в даден вид избор - например за общински съветници, той не получава бюлетина за него. В тази връзка Стоил Стоилов съветва:

"Избирателите, които гласуват с хартиени бюлетини, моят съвет е те да си поискат всички бюлетини, за всички избори, които се провеждат в съответната избирателна секция, тъй като знаете, че в различни избирателни секции има между два и четири избора. Това е добре да се направи, защото в някои случаи може избирателят да бъде попитан в кои избори иска да участва и да му бъдат дадени само тези бюлетини, което не е добре от гледна точка на това, че подобен отговор от страна на избирателя на въпрос на СИК разкрива до известна степен информация, която би трябвало да остане тайна от присъстващите в изборното помещение. В същото време по този въпрос тези, които гласуват с машина, са леко облагодетелствани, тъй като изборът в кои точно гласувания ще се участва те ще го направят в условията на запазване на тайната, тъй като ще го направят на екраните на машините за гласуване." 

Има едно изключение, при което избирателите няма да разполагат с избор да гласуват с машина, дори и такава да е налична в съответната секция, а ще трябва задължително да попълват хартиена бюлетина. Става въпрос за хора, които са адресно регистрирани в населени места извън територията на кметството, в което гласуват, тоест те нямат правото да избират кмета на кметството. За такива случаи в методическите указания се посочва, че секционните избирателни комисии ще допускат тези избиратели да гласуват единствено за кмет на община и общински съветници - и то само с хартиени бюлетини. Причината е, че ако има машини във въпросните избирателни секции, тогава те ще бъдат програмирани с възможността да се гласува за всички видове избор, а когато човек застане пред устройството, няма как някой да го наблюдава дали няма да гласува и за кмет на кметство, макар да няма това право. 

"Що се отнася до избирателите, които ще гласуват на машина, съветът ми е също, когато застанат пред въвеждащия екран, където трябва да изберат в кои точно гласувания ще участват, да изберат всички гласувания. Тъй като там има възможност да се избере по-детайлно и да не се посочи избор и после евентуално, когато машината прескочи този избор, те да се сетят, че са искали да участват в него, но няма да имат възможност за това. Това беше причината тук в София една избирателка на предишни избори да си изяде разписката. Така че най-добрият вариант е избирате всички избори, а ако не искате да гласувате в някой конкретен избор, на машина имате възможност да посочите "Не подкрепям никого"."

Ако гласуваме на машина на повече от един вид избори - например за кмет на община, кмет на кметство и общински съвет, тогава устройството ще разпечата три бюлетини. Те няма да се отпечатат поотделно, а ще бъдат свързани една с друга. От избирателя се очаква да ги отдели, да сгъне всяка от тях и да ги подаде на секционната комисия за печат. Именно тук не е изключено да възникнат проблеми. Избирателите, гласуващи с машина, трябва да имат предвид също така, че веднъж излязла бюлетината, те няма как да променят своя вот - за разлика от хартиените бюлетини, където могат да заявяват, че са сгрешили и да получат нова празна бюлетина, обясни Стоил Стоилов:

"Знам, че на предишните избори имаше проблем, за който фирмата доставчик на тази услуга "машинно гласуване" твърдеше, че проблемът е в хартията, която им е доставена. От друга страна ЦИК твърдеше, че хартията отговаря на изискванията. Така че аз не мога да коментирам дали ще има проблеми, или няма да има. Едната възможност е да има такъв тип проблеми с машините, които са извън волята на избирателя. Другата е, когато тръгне едната бюлетина, избирателят да почне да дърпа преди да чуе звуковия сигнал от машината и това да предизвика някакъв проблем - примерно принтерът да не може да отпечата докрай или бюлетината да се скъса по средата и т.н. Което не би трябвало да става - ако избирателят е направил три избора, той трябва да види три бюлетинки, излизащи от принтера на машината и чак като излезе и третата и чуе звуковия сигнал, тогава да си ги вземе. След това трябва да ги раздели - там, където са леко съединени една с друга, там трябва да ги раздели, да ги прочете, защото това е много важно - прочитайки бюлетината, вие потвърждавате, че вашият глас е принтиран коректно, и тогава да ги сгъне и поднесе на секционната избирателна комисия за поставяне на печат." 

Стоил Стоилов коментира, че очаква по-големи затруднения да има по отношение работата на изборната администрация. Едната причина е по-големият брой протоколи, които ще трябва да се попълват. Освен това, тъй като всички хартиени бюлетини ще се пускат в една урна, независимо дали са за кмет, или Общински съвет, а в друга урна - всички бюлетини от машинното гласуване, затруднения за избирателните комисии би могло да има и при разделянето на бюлетините по видове избори - особено при машинните бюлетини, които като размери най-вероятно ще са еднакви.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05