Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Ангелов: Намалението на цените на зърното трябва да доведе до спад на цените на продуктите

Пшеницата в Монтанско - с ниски показатели

Снимка: Радио Видин


Пшеница с по-ниско качество, липса на пазар и реални сделки със зърно, а земеделците все още задържат продукцията в очакване на по-добри цени- с това се характеризира ситуацията в Монтанско. Предстои да се продава, но на този етап продавачите проучват пазара, каза в "Земята, която ни храни" Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Приключва кампанията на зърното около прибирането, а търговията тепърва започва... Предстои да се продава, зависи от интересите. Засега има проучване, сривът се чувства... Олиото поевтинява. Този пазарен процес върви в света... Зърното се оказа сериозен фактор за политика, но и на световните борси се вижда падане на цените до преди нивата на Украйна... У нас пшеницата е с по-ниско качество, затова търговците търсят качествено, но там играе роля цената... Около 300-400 лева е пшеницата, 600-700 е конвенционалният слънчоглед, има търсене на 630 от място. У нас цената на зърното се оформя от място- от складовете, но в световен мащаб цените се формират според цени на пристанище, закарани на базите на купувачите... Има фирми, които предлагат наше олио на световния пазар..."

По думите на експерта, съпоставката между себестойност и пазарни цени на зърното е спекулативна:

"Пазарната цена не се влияе от себестойността, а от търсене, предлагане, качество, количество и дестинацията, където се предлага... "

Жътвата на маслодаен слънчоглед в област Монтана приключи при среден добив от около 210 кг от декар. Царевица е останала да се прибира на около 20 на сто от засетите площи. Към момента земеделците отчитат среден добив от декар от 736 кг. Жътвата на пшеница в Монтанско приключи при около 530 кг средно от декар. 


През годината няколко пъти земеделските производители протестираха срещу вноса на зърно и други продукти от Украйна, които подбиват цените у нас. На този етап държавата удовлетвори исканията им, но това е просто политика, а цените на световните борси така или иначе бележат спад, посочи Борис Ангелов: 


"Това е политика, не може да бъде избегната... Това обаче не може да повлияе на жизненото равнище на населението. Сделки има но слабо... Вътрешният пазар си има своите механизми- не може да бъде налагано... Всеки има стока, неговата стока отива на пазара и трябва да бъде обществено призната като цена. Или продукцията застоява в склада, или отива на рафтовете в магазина..." 

Намалението на цените на зърното би трябвало да доведе и до спад на цените на продуктите от тях в магазина, категоричен е експертът от стоковата борса:  


"Във всички случаи трябва да има спад. Икономическата логика води натам. Въпреки субективните подходи... неминуемо трябва да се получи..."


Неблагоприятните метеорологични условия, с обилни валежи през юни и последвалата дълго време суша, понижиха добивите от зърно в област Монтана, а част от  земеделците смятат годината за твърде слаба и прогнозират загуби:

"Действително, реколтата и като качество, и като количество, е с други измерители... Слънчоглед се очакваше над 2 милиона, но 4-месечната суша в региона донесе до 1,200 милиона за страната слънчоглед. А има остатъци от предходната година, които не са по-малко от 600-700 хиляди тона... Тази продукция ще се влее във вътрешния пазар, няма да иде навън, защото има много производство на слънчоглед... Сега в България се внася слънчоглед от Румъния, вместо да се търгува нашия слънчоглед на едни допустими цени... И тук има спекулация със себестойност... Това е положението- произвеждаш това, което имаш, предлагаш го на пазара и цената, на която може да стане сделката, вече е факт..."   

Пазарът следва своята логика, няма никакви катаклизми, а цените на продуктите, произведени от нашето зърно, би трябвало да се понижат, категоричен е  Борис Ангелов. 


По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18