Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хелоуин срещу Деня на народните будители

Снимка: БГНЕС

В навечерието на двата празника питаме: "Измести ли Хелоуин Деня на народните будители?". Има ли въобще база за сравнение между тях? В последните години виждаме, че все повече се организират тържества за Хелоуин както за малки, така и за големи. Без съмнение, децата и възрастните имат доста различия във вижданията си за този празник, но за да разберем от първо лице, се допитахме до Жени от Видин, която е собственик на заведение, в което се организират детски празненства. Тя вече е направила организацията и украсата за утрешния празник, но какви са нейните възгледи и как се заражда идеята за тематично парти, разбираме от самата нея:

"При нас идеята дойде от сина ни, който е на 9 години. Те всички деца гледат и каквото видят - искат... Реално погледнато това започва да се налага като някаква мода, колкото и по-възрастните да не го приемат. Но всеки си има различните виждания за Хелоуин. По-възрастните го възприемат като нещо с духове, като стара традиция и т.н., докато децата те какво виждат - те се учат и копират от телевизията, от обкръжението си, от всичко. Няма филмче, което да няма серия с Хелоуин. И те какво виждат - деца, облечени с костюми и взимат лакомства. А децата какво обичат - лакомства, естествено. Те не разбират какво е смъртта, те възприемат Хелоуин като лакомства и костюми, защото всяко едно дете обича костюми."

Освен за деца, вече на доста места се организират и партита за възрастни - в нощни заведения, дискотеки и кафенета. По думите на Жени, това е разпускащо.

"Ама защо и възрастните малко да не си разпуснат, какво лошо има?! При нас като рисуваме и деца има, и възрастни, които искат и те да се нарисуват, в което няма лошо, защо не?!"

Собственичката на заведението не отрича важността на националните празници и апелира децата да бъдат възпитавани като родолюбци. Затова те освен празненства за забавления, организират и такива, поощряващи почитта към българските будители, българското четмо и писмо.

"Имали сме точно на 24 май украса на самото заведение в стила с буквички, дърво с буквички, с портретите на Кирил и Методий... И ми е направило впечатление, че децата ги разпознават. Дори по-мъничките, които не знаят азбуката... Най-вече гласните букви ги разпознават. Децата в училище непрекъснато учат кои са будителите, кой е Апостола, кой е Христо Ботев - всички, които трябва да се знаят и това е неизменна част от живота им, така или иначе. Няма лошо и да се празнуват такива по-официални празници както 24 май, 1 ноември, но Хелоуин пък е празник, както е 1 юни - празник за забавление. Другите празници са официални и са за почит към велики личности... Аз поне така го възприемам."

Доста често Жени се връща назад в миналото, когато не е знаела за празника Хелоуин, но несъзнателно е изпълнявала някои от ритуалите, свързани именно с него.

"Сега Хелоуин е един ден, а ние като деца, когато е бил този сезон, обирах на баба ми градината с тикви и си правех фенери. Всяка вечер ние сме излизали компания с фенери, със свещта вътре в тиквата и не сме знаели за Хелоуин и тогава не са ни давали лакомства..."

Празнуват ли Хелоуин и противопоставя ли се този празник на Деня на народните будители, попитахме видинчани:

"Не, за мен това не е български празник и аз не го празнувам...Повече трябва да се отдава почит на нашия празник...Аз по принцип не съм много съгласна, обаче малкия много обича Хелоуин и утре ще ходи с батко си и ще обикалят...Не мисля честно казано, не ми допада особено да се празнува...И двата празника са си хубави сами по себе си и кой каквото иска - това да празнува."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25