Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: В малко населено място с две заплати можеш да си осигуриш кметското място

Стоил Цицелков
Снимка: БНР

Участници в местните избори отново се оплакаха от нарушения, купен вот, изборен туризъм. Притеснителен е броят на сгрешените или недействителните бюлетини и на тези избори. Само в община Видин близо 4000 са недействителните бюлетини за общински съвет от общо около 20 000 гласували. Т.е. всяка пета бюлетина е обявена за невалидна от секционните избирателни комисии. Село Новоселци е рекордьор с близо 45 на сто недействителни бюлетини. По темата в "Посоките на делника" разговаряме със Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК, представител на Обединението за честни избори:

"За съжаление в цялата страна има много невалидни бюлетини, това отчасти е ефект от премахването на машинното гласуване с едно активно мероприятие, без сериозно основание. Една от основните причини да искаме тези машини е именно да елиминираме тези много невалидни бюлетини, особено на местни избори. За съжаление някои от рекордьорите на изборите 2019 година сега дори надминават рекордите си по невалидни бюлетини, така че това не е изолирано само във Видин. Нищо в документа на ДАНС не навява на мисълта, че е извършено действие, което може да компрометира вота, освен, както и ДАНС много коректно са написали, че може да се разклати доверието. Но какво се случва вместо политическата класа да се държи отговорно, да проведе разумни действия, да се разбере защо този човек е заснел тези неща, да се види може ли това да повлияе и чак тогава да се действа? Твърдя, че нито един експерт, нито един сериозен съд, нито един човек, занимаващ се с киберсигурност, няма да ви каже, че от тази изнесена до момента информация нещо води към мисълта, че някой може да манипулира резултатите с машините."

Според експерта, решението да се гласува без машини е подействало мобилизиращо за избирателите на част от политическите сили.

"В София специално хората, които традиционно гласуват с машини, знаем от социологията кои партии предпочитат, та тези коалиции си вдигнаха резултата. Т.е. това активно мероприятие всъщност подейства мотивиращо за части от електората, имаше бумерангов ефект за създателите му. От друга страна, доста хора нямат доверие на хартиите и за тях може би е било демотивиращо. Предстои да си направим изводите."

И този път организациите, следящи изборния процес, са получили много сигнали за купуване на гласове, за подправени бюлетини и секционни протоколи.

"Проблемът е, че няма ефективни наказания. Има едно тълкувателно решение на съда, което казва, че въпреки че има предвидени наказания за грубо нарушаване на протокол от страна на членовете не СИК, съдът не ги санкционира с предвидените в закона глоби, защото заплащането, което получават, не предполага да получат такива високи глоби. Общо взето една групова безотговорност. Даже имаше в неделя решение на СИК, въпреки ОИК, въпреки ЦИК, те сами си решиха да събират гласовете в три урни, сами решаваха вместо параван да имат тъмни стаички. Сигурен съм, че наказани няма да има. Докато продължаваме така, тези своеволия ще продължат. Проблем в България е, че тези хора често не са минали обучение, партиите често ги сменят в последния момент и дори да са хора с най-добри намерения, просто понякога им липсва достатъчно подготовка и това създава някои от тези нарушения и проблеми. Колкото за купения вот, това не е само изборен проблем, а по-скоро социален проблем, той е свързан с крайна бедност. Много от избирателите разбират, че това не е редно, но нямат алтернатива, защото никой друг няма да им предложи този ден или тази седмица 100 лева на ръка."

Как се получават манипулациите в секционните избирателни комисии, след като членовете им са представители на различни политически сили и би трябвало да се контролират взаимно?

"Има все още млади партии, които нямат изградени местни структури и макар да са популярни сред гражданите, те нямат партиен живот. Публична тайна е, че партиите, където знаят, че нямат сериозна подкрепа, се договарят с други партии представителите им в комисиите всъщност да са от другата партия в замяна на където са по-силни да имат повече свои представители. Честно казано това става със знанието на самите партии. Друг проблем е, че в малките населени места масово хората са обвързани, те са роднини, свързани са с фирми, обвързани с обществени поръчки от Общината. Така че там дори не можем да говорим понякога за купен вот, а за контролиран, говорим за вот, при който хората гласуват за този, който ще им осигури оставането на работа. Отново става дума за социален проблем, за липса на перспектива за доходи. В много от малките общини почти всяко работно място е свързано с кмета."

Балотажите на 5 ноември ще са много по-лесни за обработка от изборната администрация, но пък ще има още по-ожесточено купуване на гласове, смята Цицелков.

"Когато правим парламентарни избори, те са едни за цялата държава, когато обаче става дума за местни избори, това са 265 отделни избора, които трябва да се администрират от същата администрация - ОИК, ЦИК. Сега ще има на много по-малко места балотаж, няма да има избори за общински съвет, кандидатите на втори тур са само двама, така че доста по-лесно ще се случи предаването и обработването на данните. Стимулът за купуване на гласове обаче ще е много по-голям, защото на много места фактът, че има балотаж, значи, че позициите са сравнително изравнени. Политическите инженери много добре знаят, че понякога 2-3% могат да обърнат гласовете. Имаме сигнали за конкретни суми, за конкретни места, за конкретни бройки купени гласове и общо взето в малко село с две средни работни заплати човек може да си осигури победата. Другият проблем - изборният туризъм, трудно ще се пресече със сега действащата нормативна уредба, защото кметовете са тези, които следва да регистрират хората, както и да следят дали те са коректно регистрирани и дали действително живеят там. Докато кметът е заинтересована страна по случая, много трудно това ще се случи. Все едно да сложим вълк да пази агнето. Трябва да се промени начинът на контрол."

Първият тур на местните избори по-скоро премина спокойно, обобщи изборният наблюдател.

"Въпреки тези сериозни сътресения, гражданите гласуваха. Важно е да се каже, че избирателната активност, която цитираме постоянно, е некоректна, силно изкривена, защото тя е базирана на всички български граждани, които имат ЕГН и право да гласуват, но не всички са в страната към този момент. Така че българите всъщност гласуваха масово, не се уплашиха от тези скандали, така че общо взето мина много нормално, съвсем в рамките на нормалното за нашите географски ширини."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19