Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората са най-голямото богатство, казват в Пишурка

16
Снимка: радио Видин

Екипът на Радио ВИДИН днес гостува на монтанското село Пишурка, което носи името на известния поет и народен будител Кръстьо Пишурка, роден във Враца и свързал своята просветителска дейност най-вече с град Лом и Българския Северозапад. 
Пишурка е малко крайпътно селце, намира се в община Медковец и по-точно на стария главен път до пристанището на Дунав в град Лом. Пътят през селото е къс и докато се обърнеш, си го отминал. 
Първите заселници идват от Банатско, по-късно, след 1920 година идват преселници от Босилеградско, които намират препитание в имението на голям румънски земеделец. 
До 1927 година селото носи името Надежда. По-късно е преименувано на Пишурка.
Около 50 души са с постоянен адрес тук. В селото има будни хора, които милеят за него и се включват в различни инициативи за почистването и освежаването му.
Къщите в Пишурка са всякакви - от запуснати до напълно реновирани и примамващи със своя уют да живееш именно тук, самите хора са гостоприемни и усмихнати. 

В Пишурка има проблем с интернет връзката, както и с покритието на мобилните оператори, казва Огнян Първановсекретар на читалището и временно изпълняващ длъжността кметски наместник. Уличната мрежа се нуждае от асфалтиране.

"56 са хората в селото с постоянен адрес... Обществените работни места са три, има и земеделски производители... Общината ни помага в почистването, включват се и хората, има хора с будна съвест, така почистихме гробищния парк... Има и хора, които са живели в чужбина и искат да им е хубаво и тук... Интернетът ни е много слаб. Имаме топла кухня за възрастните хора, улиците са ни проблем, трябва да се асфалтират..."

Църковният храм "Успение на пресвета Богородица" отскоро вече е с нов покрив, измазан отвън и боядисан. Сградата е красива и достолепна, но вътрешното ѝ пространство е само на зидария, няма под и олтар. Отново ще трябва да се събират пари, за да се довърши интериорът на храма. 8000 лева за ремонт на църквата са събрани от местните хора с помощта на Видинската света митрополия. 

Много неща са важни за едно село, но оказва се човешкият фактор е най-важният, казва Огнян Първанов:

"Хората са най-голямото богатство, искаме хора да се заселят, да няма пустеещи къщи! През август си идват най-много хора и тогава е най-оживеният месец. Пожелавам им здраве и да има разбирателство!"

Отбиваме се и в къщата бившата учителка, преподавала в училището в Расово, Катюша Евгениева, която има прекрасна зеленчукова градина. В нея отглежда червено цвекло, манголд, зелен боб, който вече е обран. Посещаваме и дома на младото семейство, което стопанисва църковния двор. Говорим и с мъжа, който работи към кметството и поддържа чистотата в селото. Той казва: 

"Спокойно се живее в селото, работата не свършва никога и винаги си ангажиран. Включвам се в поддържането, озеленяването. Хората няма къде да работят. Бъдещето - ако сме единни всичко ще бъде наред."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50