Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората са най-голямото богатство, казват в Пишурка

16
Снимка: радио Видин

Екипът на Радио ВИДИН днес гостува на монтанското село Пишурка, което носи името на известния поет и народен будител Кръстьо Пишурка, роден във Враца и свързал своята просветителска дейност най-вече с град Лом и Българския Северозапад. 
Пишурка е малко крайпътно селце, намира се в община Медковец и по-точно на стария главен път до пристанището на Дунав в град Лом. Пътят през селото е къс и докато се обърнеш, си го отминал. 
Първите заселници идват от Банатско, по-късно, след 1920 година идват преселници от Босилеградско, които намират препитание в имението на голям румънски земеделец. 
До 1927 година селото носи името Надежда. По-късно е преименувано на Пишурка.
Около 50 души са с постоянен адрес тук. В селото има будни хора, които милеят за него и се включват в различни инициативи за почистването и освежаването му.
Къщите в Пишурка са всякакви - от запуснати до напълно реновирани и примамващи със своя уют да живееш именно тук, самите хора са гостоприемни и усмихнати. 

В Пишурка има проблем с интернет връзката, както и с покритието на мобилните оператори, казва Огнян Първановсекретар на читалището и временно изпълняващ длъжността кметски наместник. Уличната мрежа се нуждае от асфалтиране.

"56 са хората в селото с постоянен адрес... Обществените работни места са три, има и земеделски производители... Общината ни помага в почистването, включват се и хората, има хора с будна съвест, така почистихме гробищния парк... Има и хора, които са живели в чужбина и искат да им е хубаво и тук... Интернетът ни е много слаб. Имаме топла кухня за възрастните хора, улиците са ни проблем, трябва да се асфалтират..."

Църковният храм "Успение на пресвета Богородица" отскоро вече е с нов покрив, измазан отвън и боядисан. Сградата е красива и достолепна, но вътрешното ѝ пространство е само на зидария, няма под и олтар. Отново ще трябва да се събират пари, за да се довърши интериорът на храма. 8000 лева за ремонт на църквата са събрани от местните хора с помощта на Видинската света митрополия. 

Много неща са важни за едно село, но оказва се човешкият фактор е най-важният, казва Огнян Първанов:

"Хората са най-голямото богатство, искаме хора да се заселят, да няма пустеещи къщи! През август си идват най-много хора и тогава е най-оживеният месец. Пожелавам им здраве и да има разбирателство!"

Отбиваме се и в къщата бившата учителка, преподавала в училището в Расово, Катюша Евгениева, която има прекрасна зеленчукова градина. В нея отглежда червено цвекло, манголд, зелен боб, който вече е обран. Посещаваме и дома на младото семейство, което стопанисва църковния двор. Говорим и с мъжа, който работи към кметството и поддържа чистотата в селото. Той казва: 

"Спокойно се живее в селото, работата не свършва никога и винаги си ангажиран. Включвам се в поддържането, озеленяването. Хората няма къде да работят. Бъдещето - ако сме единни всичко ще бъде наред."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00