Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователна игра за изменението на климата ще се проведе във Видин

| Интервю
Снимка: фейсбук



Работилница под формата на образователна игра, наречена "Климатична фреска" се организира тази събота, 11 ноември, във Видин. Това е настолна игра с 42 карти, всяка от които представлява фактор за изменението на климата. Благодарение на нея участниците преминават през увлекателен процес, който им помага да открият връзката между причините и последствията, свързани с изменението на климата и да потърсят възможни решения за излизане от кризата.

Само за четири години играта "Климатична фреска" е преведена на около 35 езика и вече се провежда от доброволци в повече от 50 държави. От няколко месеца настолната образователна игра вече е и в България по идея на Тома Заимов и благодарение на дружеството Wind of Change. Целта е научното познание да бъде поднесено на повече хора по интересен и занимателен начин.

Продължителността на играта е три часа, като основната цел на "Климатичната фреска" е да се обучат 2 млн. души в целия свят, което през април тази година е станало факт, като за България определената бройка е 10 хил. души. Само с проекта, с който идват и при нас във Видин, са заложени 51 събития из цялата страна, а участниците до които трябва да достигнат са 1400.

"Климатична фреска" се провежда от 2018 година. Организаторите си поставят още една цел - да подготвят 1 милион обучителя, чиято задача е да намерят участниците за играта, това каза за Радио Видин Вихрен Митев, посланик на климатичния пакт към Европейската комисия и основател на фондацията ManEco:

"Играта се състои от четири основни части, като във всяка от частите участниците имат различна възможност да проявят своите знания по темата за климатичните промени. В първата част се играе игра с карти, които обясняват връзката между човешките дейности и промените в различни сфери на природата и след това всички последици за човечеството, като цяло, които са финалният резултат от човешката дейност. Това са: климатични бежанци, проблеми със здравето, наводнения, спад на земеделски добиви. Във втората част на уоркшопа се прави презентация, която обяснява в дълбочина вече това, което участниците са разбрали. Когато се играе играта с карти, към всяка група от 7-8 човека има фасилитатор. Неговата роля не е да обясни или да предаде лекция и да издаде урок на участниците, а по-скоро да ги води спрямо картите и информацията, която е заложена в тях."

Участниците имат интерес към настолната игра, посочи Вихрен Митев:

"Тук сме изцяло благодарни на създателите на играта, защото той е помислен във всеки един от неговите аспекти. Може да отговори на нуждите на абсолютно всеки участник. Не сме имали случай, в който участник да си тръгне разочарован, дори да са били започвали да играят играта предубедени и скептични, само след първите няколко уточнения и условия, през които се редят картите, те се раздават на пет пъти, всеки път се сменят условията на игра и веднага интересът на участниците е прикован към играта и три часа минават неусетно, няма нужда от почивка."

"Климатичната фреска" идва във Видин със съдействието на платформата за събития "Sтетика" и е подходящо за млади и възрастни, с вход свободен. Записванията стават на този линк. Датата е 11 ноември, мястото - Конферентната зала на Областна администрация - Видин. Началото на играта е в 10:30 часа и продължава до 13:30 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Адриан и Лъчо: Преоткрийте Северозапада, струва си

Днешните гости на "Новите приказки от Северозапада"- Адриан Зурков и Лъчезар Момчилов, са млади и модерни хора, намерили много адекватен начин да подпомагат развитието на туризма в България. Външният им вид лъже – изглеждат като от списание и човек хич не би си помислил, че се занимават с толкова сериозно нещо като пропагандирането на..

публикувано на 16.07.25 в 10:30

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31