Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо все повече млади хора се насочват към програмирането?

Снимка: Радио Видин

С появата на много нови технологии, софтуерни приложения и дигитални платформи, занаятът на програмиста вече е по-важен от всякога. Какво прави тази професия толкова привлекателна и какви са нейните предизвикателства? В дигиталната ера, програмирането е професия, която се налага все по-силно. Високата заплата и стабилност в IT сектора са един от най-големите плюсове, казва Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие:

"Живеем в свят, който е изключително технологично насочен. Технологиите са навсякъде - в ежедневието ни, в дома, в живота ни. Съответно секторът се развива все повече и повече. От тази гледна точка, търсенето на кадри е много голямо и условията, които се предоставят на тези кадри са много по-добри, отколкото в редица други сектори, така че както младите хора масово се фокусират върху този сектор, така и хора, които са с друга квалификация започват да преразглеждат своето професионално развитие."

Програмистите се ползват с по-голям престиж. Те са ценни фигури във всяка организация, тъй като са отговорни за създаването и поддръжката на множество дигитални продукти и услуги. Често се радват на по-добри условия на труд, които включват и по-висока заплата от стандартната. Това се дължи и на факта, че има голямо търсене на специалисти в тази област, които обаче не са достатъчно. Тази професия, обаче, изисква постоянно развитие на знания и умения - с това темпо на развитие се образува нужда и от промяна в езиците за програмиране. Това налага непрекъснато обогатяване на знанията и усъвършенстване и разширяване на уменията, като основният плюс от това е, че дава възможност за растеж и развитие. Това каза Емил Кирилов от Видин, който от години се занимава с изработка на хардуерни продукти.

"Стана много лесно вече да влезеш в тази професия, благодарение на тези институции, които се появиха в последно време, които обучават и преквалифицират много хора. Освен това високото възнаграждение в IT сектора няма как да не привлече младите хора, но този бранш вече също започна да става леко пренаситен. Всеки работодател, обаче вече има нужда и от качествени инженери, не само програмисти. На пазара вече започват да липсват хората, които имат фундаменталните знания за физиката, за света, ако щете и за икономиката, защото много от продуктите в софтуера са свързани с други браншове" - обясни Емил Кирилов.

Въпреки че програмирането предлага много възможности, важно е всеки, който реши да следва този път, да е добре информиран и готов за предизвикателствата, които го очакват. Програмирането е област, предлагаща огромни възможности за кариерно развитие, но е съпътствана и с известни предизвикателства. Важно е всеки потенциален специалист в тази област да разгледа всички плюсове и минуси, преди да вземе окончателно решение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00