Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо все повече млади хора се насочват към програмирането?

Снимка: Радио Видин

С появата на много нови технологии, софтуерни приложения и дигитални платформи, занаятът на програмиста вече е по-важен от всякога. Какво прави тази професия толкова привлекателна и какви са нейните предизвикателства? В дигиталната ера, програмирането е професия, която се налага все по-силно. Високата заплата и стабилност в IT сектора са един от най-големите плюсове, казва Християн Петков, оперативен мениджър в компания, занимаваща се с кариерно развитие:

"Живеем в свят, който е изключително технологично насочен. Технологиите са навсякъде - в ежедневието ни, в дома, в живота ни. Съответно секторът се развива все повече и повече. От тази гледна точка, търсенето на кадри е много голямо и условията, които се предоставят на тези кадри са много по-добри, отколкото в редица други сектори, така че както младите хора масово се фокусират върху този сектор, така и хора, които са с друга квалификация започват да преразглеждат своето професионално развитие."

Програмистите се ползват с по-голям престиж. Те са ценни фигури във всяка организация, тъй като са отговорни за създаването и поддръжката на множество дигитални продукти и услуги. Често се радват на по-добри условия на труд, които включват и по-висока заплата от стандартната. Това се дължи и на факта, че има голямо търсене на специалисти в тази област, които обаче не са достатъчно. Тази професия, обаче, изисква постоянно развитие на знания и умения - с това темпо на развитие се образува нужда и от промяна в езиците за програмиране. Това налага непрекъснато обогатяване на знанията и усъвършенстване и разширяване на уменията, като основният плюс от това е, че дава възможност за растеж и развитие. Това каза Емил Кирилов от Видин, който от години се занимава с изработка на хардуерни продукти.

"Стана много лесно вече да влезеш в тази професия, благодарение на тези институции, които се появиха в последно време, които обучават и преквалифицират много хора. Освен това високото възнаграждение в IT сектора няма как да не привлече младите хора, но този бранш вече също започна да става леко пренаситен. Всеки работодател, обаче вече има нужда и от качествени инженери, не само програмисти. На пазара вече започват да липсват хората, които имат фундаменталните знания за физиката, за света, ако щете и за икономиката, защото много от продуктите в софтуера са свързани с други браншове" - обясни Емил Кирилов.

Въпреки че програмирането предлага много възможности, важно е всеки, който реши да следва този път, да е добре информиран и готов за предизвикателствата, които го очакват. Програмирането е област, предлагаща огромни възможности за кариерно развитие, но е съпътствана и с известни предизвикателства. Важно е всеки потенциален специалист в тази област да разгледа всички плюсове и минуси, преди да вземе окончателно решение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ е невидим за телесните, но видим за духовните човешки очи

Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..

публикувано на 01.12.24 в 08:00
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03