Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полярните сияния - как възникват и могат ли да се прогнозират?

2
Снимка: Красимир Кисимов Фейсбук групата Meteo Balkans

Полярно сияние озари небето у нас преди дни. Изключително рядкото и красиво явление беше наблюдавано от различни краища на страната. Причината за оцветения в червено небосклон е силна магнитна буря, обясни за Радио Видин Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия при Българската академия на науките:

"Това се получава, когато имаме изхвърляне от Слънцето на тъй наречената "коронарна маса" - това е йонизирано вещество, разбирайте плазма, което пропътува разстоянието от Слънцето до Земята за няколко дни време. След това влиза във взаимодействие със земната магнитосфера, която всъщност е магнитно поле, един вид щит, който ни пази от външните въздействия... И когато тези заредени частици, влязат в съприкосновение със земната магнитосфера, те се ускоряват в някаква посока, съсредоточават се около полюсите... и правят това светене, което всъщност са полярните сияния... Някой път се случва обаче, едно изригване да е по интензивно, с повече изхвърлена коронарна маса и посоката на изригването е точно към Земята ... Може този поток да удари пряко и тогава вече интензитета на тези магнитни бури е много по-голям, като полярните сияния могат да се видят от по-ниски географски ширини. Такъв случай имахме преди дни... Самото явление е рядко за България. Мисля, че 2002 г. или 2005 г. забравих точно, от България пак се наблюдаваше полярно сияние, пак беше червено, то всъщност на такова голямо разстояние от полюса, не можем да видим друго полярно сияние, освен червено на цвят..."

Пенчо Маркишки допълни, че освен красиви подобни явления носят и определени опасности свързани с аварии в електричеството и смущения с радиовръзките, които биха могли да причинят:

"Опасни са. То даже е сигурно това твърдение- че ще ни удари силна буря. Въпросът не е дали, а кога. Тъй като в историята има много случаи, когато имаме поражения. Примерно, когато са се използвали телеграфи. Имаме случаи когато се индуцира напрежение в проводниците, в телеграфните линии, съответно те излизат от строя. Като такива случаи са ставали, както в Америка, така и в Европа.. Също през 1989 г. в Квебек, 6 млн. души остават без ток, съответно без отопление и осветление, пак заради силна магнитна буря, която изкарва от строя електропреносната мрежа ... Друго, което може да се случи е смущения в радиовръзките, това е много често наблюдавано явление. Нещо също неприятно, могат да бъдат повредени сателити в орбита ... Ние в нашето време разчитаме много на комуникации, буквално за всичко. И ако стане някоя подобна авария - да излязат примерно всички телефони или интернет за няколко дни, представяте ли си какъв срив ще бъде във всяка една сфера на нашия живот... Тази буря приключи, но прогнозирането не е много точно. Даже прогнозирането беше грешно определено. Има опити за такива предвиждания, даже ако влезете в сайта на Националния институт по геофизика, там също има 6 часова прогноза напред, тя е по-приемлива ... Пикът на слънчевата активност е догодина, така че има вероятност от подобни събития, видими не само от България, разбира се това е било наблюдавано в цяла Европа ... Относно влиянието на подобни бури върху здравето на хората - там нещата опират вече не само до медицина, а и до малко проучени процеси, как точно магнитното поле влияе върху хората, така че не може да се твърди подобно нещо, но определено много хора изпитва дискомфорт при такива явления." 

Пенчо Маркишки обясни, че препоръките при подобни магнитни бури са хората да стоят в затворени помещения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56