Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн анкета за съвременната българска народопсихология



Изследване на различни аспекти от българската народопсихология прави Милен Великов, експерт по човешки ресурси. В  проучването   могат да се включат хора на възраст от 18 до 70 години, които живеят в България. 
Важно е в изследването да се включат  повече хора, за да се получи по-добра картина на народопсихологията. Авторът си поставя за цел да анкетира 1000 души , до сега са се включили 750, а каква е целта на изследването, обяснява Милен Великов: 

"Целта на това изследване е с помощта на тези  12 различни по обем валидирани въпросника да измерим определени нагласи,  аспекти от българската народопсихология. Толкова амбициозно и мащабно изследване не съм правил досега. Бъдещите изводи ще бъдат ценни, когато се включат повече хора... Мъжете ми изостават, хората със средно образование и хората от малките  населени места,  изостават ми и хората от друг етнос - роми, етнически турци...
Всички тези 12 въпросника  описват различни твърдения, те са максимално общи - отношението ни към сигурността, към живота, към поведението ни. Те са анонимни, не използваме лични данни, по -скоро да ги разгледаме през призмата на демографската признаци...Темата ми е много интересна - откъде идват нещата и могат ли да се променят..."

Хората, които решат да се включат в  изследването трябва да  отговорят  на пръв поглед на общи въпроси, които обаче се тълкуват от специалистите като важни и сериозни и обхващат множество аспекти, изследващи различни аспекти от мисленето и нагласите на отделни индивиди в българското общество , добавя авторът на изследването Милен Великов:
"Очаквам поне 1000 човека да се включат, разчитам на добрата воля на хората да го направят. ...Попълването е в рамките на 15-20 минути..Давам възможност на всеки анкетиран да остави свой вярно изписан имейл адрес и да му изпратя данните от проучванията. ще бъдат публикувани в научни статии , а може и книга да напиша. .."

Кой е Милен Великов  - бакалавър  по ,"Икономика и организация на труда" от УНСС. 
През май 2022 г. защитава успешно своята докторска дисертация на тема "Динамика и взаимовръзки на пазара на труда в България за периода 1989-2021г. - количествени и качествени изменения" в Софийски Университет. 
Има 3 магистърски степени - "Управление на човешките ресурси‘" в УНСС, "Организационно поведение и консултиране" от СУ "Св. Климент Охридски", както и "Социална и организационна психология" в Нов български университет. 
През август 2017 г. инициира първото национално проучване с фокус професионалното прегаряне (бърнаут) сред HR гилдията в България - единствено в света дотогава с този профил на анкетираните, а през април 2018 г. завършва друго негово национално проучване сред 2581 човека с фокус "Професионалните ценности в България".
В момента е и водещ на подкаста "Капиталът човешки".

Повече може да чуете в интервюто.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05