Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна подготовката за отбелязването на 175 години от въстанието в Северозападна България

В организацията се включват родолюбци, които искат да се даде повече гласност за събитията от 1850 година

| обновено на 20.11.23 в 14:02
Снимка: Иванка Петрова

Група ентусиасти от Северозапада се събират, за да организират отбелязването на 175 години от въстанието срещу османската власт в Северозападна България, известно като Видинското въстание или още - Белоградчишкото въстание.

Първата среща вече се е провела, като предстои втора на 20 ноември в читалището в монтанското село Василовци. На нея са поканени да присъстват директори на училища, учители по история, представители на читалища. Предвижда се те да разпространяват информацията за въстанието от 1850 година във вид на презентации, материали, изложби и филми. 

Как възниква инициативата разказва Иван Божинов от село Дондуково: 

"Решихме да възобновим спомена за въстанието, малко се говори за него, да направим по-сериозно честване. Предвиждаме да обиколим училищата.. .На 20 ноември се събираме в читалището в село Василовци от 14:00 часа. Каним учителите по история всеки да си каже мнението и да започнем по-сериозно работа... Кои сме ние -  Бисерка Ангелова от Динково, Йорданка Велева от Василовци и Маша Викторова от Расово, и аз..."

Въстанието е най-масовото и организирано въстание, което се организира не от най-богатите българи, а от официалната българска власт, от кнезовете, които са избрани от османците. 



Маша Викторова е преподавател по история. Според нея в съвременните учебници за въстанието не се пише и учениците не знаят нищо за него: 

"Това е един от сериозните ми доводи да смятам, че въстанието е подценено и представено много малко в историческата памет и в учебниците като цяло... Честването е начална стъпка към възстановяването на паметта, да сме отговорни към миналото... Това въстание има високо място в нашата история... Достигнахме до идеята да запознаем обществеността чрез читалищната дейност и да достигнем до учениците чрез презентация и изложба на оръжия... Срещата ни на 20 ноември има за цел да направим график за посещенията в училищата и да представим въстанието до месец април 2024 година. Защо искаме честването да е масово? Да се знае какво са направили тези хора за българите... Искаме то да присъства на всички тържествени възпоменания, посветени на загиналите за свободата на България... Имаме идея да засадим 175 дръвчета или 175 рози."

Организаторите разчитат на собствените си сили, ще поискат помощ от регионалните управления на образованието в областните градове, за да бъдат организирани ученически конкурси за популяризиране на въстанието. 

Повече може да чуете в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00