Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пръв път в България ще отбележим Деня на четенето

Снимка: Фондация "Четене"

В много страни по света четенето се отбелязва в специални дни. В България празнуваме дните на книгата и авторското право, почитаме отделни велики личности - писатели и поети, отбелязваме важни годишнини и отдаваме почит на преводачите, на художниците, на учителите, на будителите. Факт е, че все още не отбелязваме четенето като основен за грамотността процес, от който зависи промяната на средата, на обществото и на бъдещето ни. През 2023 година, на 17 ноември, в третия петък на ноември, ще се проведе първият Ден на четенето в България. Той е организиран от фондациите "Четене" и "Детски книги" и от сдружение "Книги и четене", с подкрепата на Stiftung Lesen (фондация "Четене", Германия). Инициативата ще се проведе в цялата страна и цели да насочи вниманието към четенето като фундаментален процес за развитието на грамотността, трупането на знания и усвояването на умения.

Чрез мотото "Четенето дава възможности" организаторите се надяват да променят нагласите, че книгите са занимание единствено за свободното време и че насърчаването на интереса към четенето се случва единствено в училище, обясни за Радио ВИДИН Валентина Стоева, от фондация "Четене" и фондация "Детски книги". 

"Денят на четенето, който ще организираме за първи път в България се появи съвсем естествено като продължение на дългогодишната работа на трите организации, които са в основата му. Ние обединяваме усилия, за да може да поставим фокус върху четенето, като основен за грамотността процес, защото това е част от решението на проблемите и предизвикателствата, които се сблъскваме в България, поне така силно вярваме. Организацията реално не отнема толкова много време, когато години наред работиш в една посока. Аз се радвам, че имаме възможност да поканим всички българи, независимо къде живеят, независимо дали са на територията на страната или в другия край на света, да заявят, че и според тях четенето дава възможности... Оттук нататък всеки трети петък от ноември ще бъде запазен за Деня на четенето..."  

Всеки, който вярва, че "четенето дава възможности", може да стане посланик на инициативата, като разпространи информация в социалните мрежи, сред приятели, колеги и ученици. Всички материали и идеи за популяризиране на Деня на четенето са достъпни за свободно сваляне в официалния уебсайт на фондация "Четене" ( https://readingfoundation.bg/ ). Може да станете посланик на четенето и да вземете участие, като се регистрирате на сайта на фондация "Четене".

"Каним всеки, който желае, на първо място да се регистрира и след това всички са добре дошли да празнуват Деня на четенето по свой собствен начин, както пожелаят. Вярвам, че учителите от детските градини и училищата ще превърнат този ден, 17 ноември, в истински празник. Вече имаме над 10 000 регистрирали се участници и повечето от тях са учители в детски градини и училища. Разбира се, библиотекарите ще организират събития в тяхната местна общност, но всеки е добре дошъл да отбележи този ден, както пожелае - например да предизвика колегите си в офиса, да отделят 10-15 минутки от обедната си почивка с книга в ръка или пък да обсъдят интересни книги, които са прочели..."

Партньори на инициативата са фондация "Глобални библиотеки - България", Българска библиотечно-информационна асоциация, асоциация "Българска книга", "Аз чета", дигитална агенция "BookMark" и "Площад Славейков". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00