Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Келереровият центрантус - красиво, критично застрашено и лечебно растение

Снимка: Даниела Борисова, личен архив

Растението келереров центрантус е познато на малко хора. То е с ограничен реал на разпространение и в България се среща само на две места -  в защитена местност "Веждата" на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и в района на Бански Суходол в Национален парк "Пирин". Освен че е изключително рядко, критично застрашено, то е и лечебно растение, каза Даниела Борисова - старши експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". 

Даниела Борисова изнесе презентация "Фитохимични и биологични изследвания върху келереровият центрантус и неговият потенциал като лечебно растение” на краеведска конференция във Враца.

"Аз намирам много общи неща в темата, която представям за растението и това, което по принцип се случва в тази конференция, която е отнесена към родния край, към природата на родния край, това, което се е случвало преди и това, което се случва днес и колко много общи неща има в миналото и в днешни дни", каза още експертът в природния парк.

Последните 20 години екипът на природния парк извършва наблюдения на келереровият центрантус на територията на "Врачански Балкан". Изследванията през последните години сочат, че в България има две морфологично и генетично растения в страната, което е начало за още по-задълбочени изследвания.

"Другото интересно нещо е, че това растение само по себе си наистина има много сериозен лечебен потенциал, доказан пак с изследвания, за неговото противовъзпалително действие, седативно действие, антиоксидантно действие. Такова приложение в наши дни е изключително важно, полезно", каза още Даниела Борисова.

Растението носи името на своя откривател - това е директорът на Царската ботаническа градина Йохан Келерер. Идвайки в България през далечната 1895 година за първи път открива растението.

"Там е прекарал 40 години работа в тази царска градина. Той е успял да пренесе 7 000 вида растения, да засади и да се грижи за тях. Което само по себе си доказва, че всяко едно растение, на което му бъдат създадени необходимите условия, може да бъде отглеждано. Като той, в интерес на истината, по-голяма част от растенията, за които се е грижил са били точно такива ендемични растения."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13