Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Келереровият центрантус - красиво, критично застрашено и лечебно растение

Снимка: Даниела Борисова, личен архив

Растението келереров центрантус е познато на малко хора. То е с ограничен реал на разпространение и в България се среща само на две места -  в защитена местност "Веждата" на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и в района на Бански Суходол в Национален парк "Пирин". Освен че е изключително рядко, критично застрашено, то е и лечебно растение, каза Даниела Борисова - старши експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". 

Даниела Борисова изнесе презентация "Фитохимични и биологични изследвания върху келереровият центрантус и неговият потенциал като лечебно растение” на краеведска конференция във Враца.

"Аз намирам много общи неща в темата, която представям за растението и това, което по принцип се случва в тази конференция, която е отнесена към родния край, към природата на родния край, това, което се е случвало преди и това, което се случва днес и колко много общи неща има в миналото и в днешни дни", каза още експертът в природния парк.

Последните 20 години екипът на природния парк извършва наблюдения на келереровият центрантус на територията на "Врачански Балкан". Изследванията през последните години сочат, че в България има две морфологично и генетично растения в страната, което е начало за още по-задълбочени изследвания.

"Другото интересно нещо е, че това растение само по себе си наистина има много сериозен лечебен потенциал, доказан пак с изследвания, за неговото противовъзпалително действие, седативно действие, антиоксидантно действие. Такова приложение в наши дни е изключително важно, полезно", каза още Даниела Борисова.

Растението носи името на своя откривател - това е директорът на Царската ботаническа градина Йохан Келерер. Идвайки в България през далечната 1895 година за първи път открива растението.

"Там е прекарал 40 години работа в тази царска градина. Той е успял да пренесе 7 000 вида растения, да засади и да се грижи за тях. Което само по себе си доказва, че всяко едно растение, на което му бъдат създадени необходимите условия, може да бъде отглеждано. Като той, в интерес на истината, по-голяма част от растенията, за които се е грижил са били точно такива ендемични растения."

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10