"...Повишаването на температурите води до различни стресови фактори при повечето култури. Изпарението на водата е по-високо, валежите запазват стойностите си от предишния климатичен период, но за лятото са около и по-ниски и не компенсират тези високи температури... Сценарият за бъдещето проектира намаляване на валежите и повишаване на температурите с повече от 2 градуса през 2050 година и с повече от 4 градуса през 2090 година. Тези неблагоприятни явления се усещат и в момента- повишаване на дните с температури над 25 градуса и тропическите нощи, удължаване на сезона с вероятност от пожари, има добре изразени периоди на засушаване, очаква се те да нараснат с повече от 12 дни в бъдеще, наблюдават се и екстремни, интензивни валежи, когато за кратък период пада количество, характерно за месечна валежна норма. Всичко това се отразява върху земеделието, и особено върху културите, които се отглеждат на открито. Това би могло да даде предимство на оранжерийното производство“- каза Надежда Шопова.
От климатичните промени страдат растенията и животните, страдат и почвите, при които се наблюдава намаляване на органичното вещество, засилване на ерозионните процеси, както и засоляване поради покачване на морското равнище. Променя се жизненият цикъл на растенията, селскостопанският сезон се измества или удължава, това вероятно ще доведе и до промяна в отглежданите култури... Наблюдава се и намаляване на добивите, появяват се болести и вредители, както и някои инвазивни видове, с които е трудно да се справим.
И фермери, и научни работници, са убедени, че ако не се вземат мерки, влиянието на климатичните промени може да е пагубно не само за земеделието, но и за живота на Земята. Необходимо е бизнесът, науката и фермерите да намерят своята допирна точка и да работят в посока устойчиво земеделие в условията на климатични промени. Вероятно това е на път да се случи, защото преди дни в Пловдив по проекта AgroDigiRise по програма "Нова Европа" бяха открити три Демо точки "Наука" на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ, в който влизат няколко партньорски организации, чийто фокус е прецизното земеделие.
"Става въпрос за 14 партньорски организации, които са се заели да допринесат за по-доброто обслужване на агро сектора, във фокуса им са най-вече средните и малките фермери, защото за тях е по-трудно да се справят с климатичните промени. Идеята е да направят 16 точки у нас, в които фермерите на място да видят как работят технологиите в полза на земеделието. Ще има възможност и за обучение, както и за финансиране на проекти... Едно от представените приложения е за "умно", контролирано напояване в оранжерии, което може да се управлява от разстояние и би намалило разходите. Представени са и приложения, които могат да се внедрят в лозаро-винарския сектор- за контролиране на болестите и необходимостта от пръскания... Дигитализацията би могла да ни доближи до устойчивото земеделие, ще можем да намалим използването на пестициди и синтетични торове, а това е важно... За справяне с последиците от климатичните промени отговорността е на всички ни. Трябва да подхождаме отговорно, да не се отнасяме консуматорски... Всички заедно трябва да се справяме с предизвикателствата и да се грижим за земята, която ни храни... ", категорична е Надежда Шопова.
Чуйте повече в звуковия файл."Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..