Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова екопътека ще има край село Царевец

Снимка: Фейсбук

Изграждат екопътека край врачанското село Царевец. Дейностите са по проект в рамките на Националната кампания „Чиста околна среда“ на Министерството на околната среда и водите, който се финансира от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Стойността на проекта е 14 хиляди лева, като екопътеката ще бъде напълно завършена през пролетта на 2024 година, казва  кметът на селото Маргарита Петкова:

"Проектът е малка мащабна инфраструктура, по-малко е от 1 км. Нарича се пътеката "наследствена", искахме да покажем и скалните рисунки, но не предоставяме директен достъп до тях. Изграждайки тази зона, слагаме информационни табла, със скалните рисунки... Изградили сме парапети, заслон с гледка към река Искър... Таблата са 4, едното е в селото до старата църква, в началото на самата екопътека, на пътищата, които се разделят, на самия заслон - също табло, както и табло за вероятните опасности.... Екопътеката не е трудна, но е добре да е подходящо времето за разходка. Моля хората, които идват за екопътеката първо да се обадят в кметство, така ще можем да ги насочим и да им дадем необходимата информация."

Царевец е ограден от множество могили, останали от древността, когато по поречието на река Искър е била границата на Шишмановото царство. Има и стар римски път, покрит с каменни плочи. В селото се намира  най-старата църква в България на името на свети Николай, с уникален  каменен олтар. 

Екопътеката води до скалните рисунки и надписи, които обаче са на недостъпно място и малко или много са опасни, предупреждава кметът Маргарита Петкова и допълва: 

"Рисунките се намират в около 30 малки пещери, ниши, които са на 40-метровите скали. Повечето са разположени в близост до терасите на река Искър. Други са на 20-30 метра височина. Затова ние избегнахме директния достъп до тях и хората трябва да внимават..."

Богатото съдържание на графитите изумява с разнообразието на фигури и рисунки, което от своя страна подсказва, че това място е обитавано много векове.

Тази своеобразна и уникална галерия край село Царевец е единствено място в България, на което са събрани на едно място надписи от толкова дълъг период от време. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00