Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бърдарски геран - село за пример

19
Снимка: Радио ВИДИН

Екипът на Радио ВИДИН гостува на белослатинското село Бърдарски геран. В селото живеят банатски българи.

Повечето заселници на Бърдарски геран произхождат от най-голямото село на българи в Банат, Румъния - Стар Бешенов. Първите 14 семейства оттам идват в България през есента на 1887 г. 

Най-характерната особеност на банатските българи е техният диалект, който е сред старите запазени български диалекти, развивал се в продължение на много години извън пределите на родината. Местните хора го   наричат „палкенски“, а научната общност - банатски български език.

Селото все още пази достолепието и красотата на отминалото време. 

През 1980 и 1982 г. Бърдарски геран е класиран на второ място в страната по хигиенизиране и благоустрояване. Улиците са прави и широки, а за строежа на обществените сгради в селото хората участват с доброволен труд. Характерни са банатски тип къщи, на един етаж, с врата към двора и с три или четири стаи, в зависимост от благосъстоянието на семейството.

Важни черти в живота на местното население са запазването на общността, поддържане на задружност, сплотеност, взаимопомощ. На  това учи и за това помага католическата църква, която се грижи  най-вече за възрастните хора и децата. 

В момента в селото няма училище и детска градина, децата учат в Бяла Слатина, има има Дом за деца лишено от родителски грижи. В него работят местните хора. Хората работят също и в близкия град Бяла Слатина, в други големи български градове.

400 са постоянно живеещите в село Бърдарски геран. Населението застарява, няма училище, но пък има прекрасна сграда на католическата църква" Свети Йосиф", която се поддържа и с която всички жители се гордеят. 



В Бърдарски геран е запазена още една католическа църква в неоготически стил "Дева Мария - майка на святата надежда". Тя е изградена от немските семейства, които са живели тук и основават свой немски квартал през 1927 година. Построена е за 6 месеца, изографисана е от немски художник, който рисува образите на светите братя Кирил и Методий, което не е по канон. Изградено е било и немско училище и общежитие към него. 

Това е миналото, а каква е днешната реалност? 

Срещаме се с новия кмет - Татяна Софранова. Тя е родена в Бърдарски геран, познава особеностите на този край, както и проблемите и нуждите на хората. Завършила е специалност "Технолог по тютюна и на тютюневите изделия". Тя разказва, че в този край също е имало опити да се отглежда тютюн и се е оказало, че е възможно да се отглежда тази техническа култура, което е помагало за развитие на икономиката и е било добро перо за семействата, които са отглеждали тютюн. Даже лозунгът е бил: "Тютюнът - златото на България".

Благоустрояване на селото и подобряване живота на хората, това е основната цел на новоизбрания кмет. Това означава да се асфалтират улиците, да се подобри състоянието на селото с помощта на Общината, както и с разработването на проекти, смята кметът Татяна Софранова:



"Като основна цел на моята програма е благоустройството на селото и грижи за населението. Бяха асфалтирани 2 улици и тенденцията е да има още асфалтиране, застаряващо ни е населението... Разчитам на нашата инициатива и да се включваме с наши проекти... Има хора от нашето село на възлови позиции, които могат да ни помогнат с контакти, дарения и др... Здравеопазването ни е първа грижа, личният лекар не посещава селото по график... Но пък има възможност да идва лаборатория в селото, мисля, че ще е добре... Продължава топлият обяд, около 35 души са с безплатен обяд, има и такива, които си плащат..."

Новият кмет Татяна Софранова има амбицията съвместно с потомци на банатските българи от селото да се финансират проекти, свързани с обновяване на селото и подобряване качеството на живот тук.

В селото идват сътрудници на „Каритас България”. Това  е българска нестопанска организация, сдружение с обществена полза, осъществяващо социална дейност в подкрепа на уязвими групи хора от обществото. Създадена през 1993 г. от Епископската конференция на Католическата църква в България, „Каритас България” е федерация на  независими епархийни организации.

Фолклорните и културни традиции съхранява НЧ "Съединение 1923" в Бърдарски геран, разказва Ирина Босилкова, председател на културната институция:

"В момента имаме една танцова група - танцов състав "Палкенче", който изпълнява банатски танци, отскоро Павлин Орловски е наш хореограф за български народни танци... Имаме и смесен хор към читалището, изпълняват всякакви песни... Около "Фършанги" събираме и театрална група, имаме и любителска школа за народни танци. Библиотеката ни е изцяло завършена, с привлекателен и модерен облик, имаме и нови издания... Покривът на сградата е направен, лятото завърши ремонтът на тавана на големия сезон..."



В Бърдарски геран се намира единственият музей на банатските българи в Европа. Той е изцяло на издръжка на читалището. Вход за посещение няма, има кутия за дарения. Посетителите могат да видят автентичен интериор, в който са живели местните хора. Има и историческа и етнографска експозиция, представяща живота в различни аспекти на село Бърдарски геран. Всяка вещ и мебел в музея са на над 136 години, пренесени са от Банат, от дарения от жители или намерени в стари къщи, обяснява Ирина Босилкова.


Ирина Босилкова се обръща с призив към местните хора: 

"Преди да си продадете къщата и да изхвърлите ненужни за вас вещи, обадете се на читалищните работници, за да им ги предадете, защото те са ценни за историята и читалището на селото."

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45