Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млад врачанин извая бюст-паметник на Кольо Фичето

Снимка: Иван Симеонов


Младият каменоделец от Враца Иван Симеонов (на снимката вляво) извая бюст-паметник на знаменития майстор Кольо Фичето. Инициативата за изработката е на строителите ветерани. Каменната скулптура е монтирана пред Камарата на строителите в София и днес официално бе открита. Процесът по създаването на бюст-паметника отнема не малко време. Все пак крайният резултат - да оставиш нещо за поколенията, си заслужава целия положен труд, като всеки един детайл по композицията е изпипан максимално, обясни 23-годишният Иван Симеонов, който е трето поколение каменоделец. 

"Самият паметник, първо има модел, самият проект е на моя колега Петко Арнаудов, той направи модела от глина. След което ми се довери аз да го изработя от камък. Материалът е врачански камък, нашият местен материал, варовик. Като труд това нещо отнема страшно много, всичко е ръчна изработка. Като времето отнема месец, два примерно. Скулптурата е цяла наука, цял космос. Всяко нещо изисква време и търпение, даже не всеки ден е благоприятен за работа... Но резултатът е налице, за щастие всичко се получи много добре. Все пак бюстът е на доста велик човек и аз лично се постарах максимално да изпипам всеки един детайл, за да може да краси страната ни... Това нещо остава стотици години, камъкът е вечен. Малко или много оживява, просто самият камък започва да излъчва енергия. Една такава позитивна енергия, аз лично се зареждам много от творчеството... "

Иван Симеонов до момента има изработени около 10 бюст-паметника и продължава да твори. Той е завършил специалността "Художник-скулптор". Казва, че занаятът, който практикува е наследил от неговия баща и дядо.

"Завърших каменоделната школа в Кунино. И оттогава, че и по-рано, та до ден днешен се занимавам упорито с тази професия, каменоделството. Ние сме потомствени каменоделци и художници. Дядо ми още някога е завършил в Кунино, след това завършва и баща ми. И аз съм трето поколение каменоделец. Покрай баща ми така се ориентирах леко-полеко към този занаят, допадна ми, хареса ми... Аз имам брат, по-малък и той също така изявява желание и работи, действаме двамата с него, по братски, помагаме си. Отделно баща ни е един голям гръб, тук в базата му. Помага ни и той с повечето неща. Доста стар занаят е това. Вече кажи-речи е на изчезване. Все още има така единични бройки като мен, които продължават със занаята, имам съученици, които си работят по професията. Надяваме се като цяло да има повече млади хора, които да се занимават с всички български занаяти..." 

Иван Симеонов казва, че обича занаята, който практикува и съветва всеки да преследва мечтите си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45