Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Видин се отличиха в конкурса "Дунавски майстор на изкуствата"

5
Снимка: Радио ВИДИН

Видински ученици завоюваха първи места на национално ниво в международния конкурс "Дунавски майстор на изкуствата 2023 г.". Възпитаниците на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Йоан Антов, Денис Такев, Ивайло Георгиев и Лъчезар Ценков впечатляват журито във възрастовата група 12 - 18 години с оригинални идеи, реализирани с материали от природата и майсторски изготвени снимкови и видеоматериали. В категорията за произведения на изкуството Йоан Антов е на първо място с внушителна скулптура от камъчета, която изобразява семейство на брега на Дунав. Освен това, единайсетокласникът изписва с природни материали послание за опазване на реката, като и двете арт инсталации са заснети и изпратени за оценка от журито:

"Аз създадох две снимки, като една от снимките посланието е като цяло заедно да пазим Дунав чист, понеже реката е много важна за всички. На една от снимките направих с природни материали да пише "Danube" (Дунав - от англ., бел. ред.), като искам всички да я виждат и да пазят реката чиста, както и за поколението след нас. Другата снимка е скулптура, която е направена от камъни. Идеята ми беше тя да изобразява семейство, което минава и гледа Дунав, да изглежда готино и като цяло да живее на Дунав... Виждал съм доста скулптури на брега на различни реки и реших и на нашата да има нещо подобно. Искам хората да виждат колко е ценна нашата река... За мен е доста голям символ реката, много ме радва и се радвам, че съм изживял детството си около реката." 

На второ място в същата категория е друг единайсетокласник - Денис Такев, който оформя човек от камъчета и го нарича "Пазителят на Дунав":

"Моята снимка представлява човек, който е направен от камъни и с него искам да покажа да се пази основно Дунав. Защото има много хора, които се опитват да го опазят, има и много хора, които го замърсяват. Така съм го определил като пазителя на Дунав. За идеята се сетих сам. В интернет съм виждал много хора, които пазят различни реки, има такива инициативи. Просто реших и аз да направя една такава, да създам човек изцяло от камъни и отзад да има една раничка, в която вътре да има всички събрани боклуци, които намерих по ивицата. За направата на самия човек ми отне някъде около един ден, защото правих много промени, първоначално не ми хареса как изглежда. После трябваше да се върна пак на старото място и да го обработя наново..."

Ивайло Георгиев, ученик в същия клас, печели първо място на национално ниво в категорията за видео. Материалът, с който участва в конкурса, е динамичен и показва различни красиви места с изглед към реката. 

"Това, което исках да покажа е, че имаме много хубави места, където да прекарваме свободното си време. Главното ми послание беше, че можем да запазим това място чисто... Снимах видеото за около 2-3 дни, като посетих различни места. Например плажа до Баба Вида, също така покрай градската градина снимах как минават кораби по реката, някои рибари... Доста е красива, просто хората, когато се разхождат виждат нещо хубаво и трябва да го запазим така и занапред... Доста често ходя на Дунав, особено лятото, когато е топло... Наистина се радвам, че всеки ден имам възможността да се разхождам и да гледам тези гледки." 

Десетокласникът Лъчезар Ценков е на първо място в категорията за снимка. На първо място на национално ниво в конкурса при 12 - 18-годишните в категорията за произведения на изкуството е и Елена Гошева. Тя е ученик в СУ "Св. св. Кирил и Методий" - Козлодуй. 

Тази година девизът на международния конкурс "Дунавски майстор на изкуствата" е открийте Дунав. Проявата се организира от Глобалното партньорство по водите в Централна и Източна Европа (GWP CEE) и Международната комисия за защита на река Дунав (ICPDR). Участници в конкурса са деца от държавите в Дунавския басейн (Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова и Украйна). 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Театърът във Враца с нова премиера

Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града.  "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската  действителност, често е поставяна на театралната сцена..

публикувано на 23.04.25 в 14:47

Родова беседа за здравето ще се проведе във Видин

Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..

публикувано на 23.04.25 в 14:30

Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин със спомени за папа Франциск

Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората.  "Какъв е споменът ми?..

публикувано на 23.04.25 в 14:27

"Нощ в библиотеката" организират във Враца

С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция:  "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..

публикувано на 23.04.25 в 12:39

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10