Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мадлен Аспарухова: Всичко, което исках, е в 2023-та

Снимка: Личен архив

 "Всичко, което искахме" - втората книга на видинската писателка Мадлен Аспарухова, излезе от печат и ще бъде представена на Софийския международен панаир на книгата. В нея са събрани 44 разказа, писани в продължение на десетилетие. Книгата излиза 13 години след "Пътечка през шубраците" - сборник, който авторката издава още на 17-годишна възраст. Подготовката за втората ѝ книга продължава две години - време, в което писатели и близки приятели на авторката ѝ дават кураж и я напътстват как да я подготви. 

"През всички тези години, откакто пиша, много хора, които ме познават, ми дават кураж да събера разкази във втора книга, но аз кураж нямам. Наложи се, така се случи, че една моя колежка - Валентина Вълчева, която е уникален човек и уникален автор, ме запозна със своите издатели преди повече от две години. Тогава Христо Пацов предложи да изпратя нещо да погледнат, да прочетат и съответно да решат дали е достатъчно добро. На мен ми отне една година да се престраша да изпратя, каквото и да било. През тази година събрах всички разкази от едно десетилетие, над 80 бяха. Започнах да ги чета, нищо не ми харесваше, чудех се как да го направя. Като цяло в рамките на една година говорих и с Анелия Гешева, друга писателка от Видин, която много обичам и много ме обича и е безкомпромисна в мнението си. Когато ми каже, че един разказ си заслужава, аз ѝ вярвам. Тя ми помогна много в подбора... Като цяло моят стил е краткият разказ. Писала съм много различни неща и есета съм писала, и по-дълги разкази съм опитвала, но краткият разказ е там, където се чувствам най-удобно и ми пасва. Така че тя много ми помогна да преценим къде трябва да се махне още повече. Има някои разкази, които са под 500 думи, тоест наистина много, много кратки. След като тя ми помогна с подбора и аз бях направила над 40 разказа, трябваше да реша точно колко да бъдат. В моята рождена дата има две четворки, аз съм на 24-ти, 4-ти месец и реших, че ще бъде още по-лично, ако са 44 разказа...", каза Мадлен Аспарухова. 

"Всичко, което искахме" е името на един от разказите ѝ. Избира го за име и на книгата с помощта на своя издател. 

"На мен 2023-та ми даде всичко, което съм искала. Затова може би заглавието си пасна съвсем на книгата. И книгата, и дъщеря ми, и човекът до мен, тази година вече се сгодихме... Всичко, което исках, е в 2023-та", обясни Мадлен Аспарухова.
 
Преди два месеца тя стана майка. Малката Андреа е една от сбъднатите ѝ мечти. 

"Като творец не знам дали ме промени майчинството. Не съм имала толкова време да пиша, откакто се е появила малката, но като човек много искам да ме направи по-търпелива и се опитвам да позволя на малката да ме учи да съм по-търпелива и по-грижовна."

Мадлен Аспарухова винаги е вярвала, че се иска смелост, за да заявиш, че искаш всичко. Има ли вече тази смелост младата писателка и млада майка?

"Мисля, че да. Преди съм си позволявала само пред себе си да си призная, че искам всичко. Но сега си казвам: Искам повече от всичко. Ако всичко е семейството, дъщеря ми и работата, където да се реализирам професионално, то книгата и реализирането на мечтите са нещо над това. Така че иска се много смелост, за да си кажеш: Искам повече от всичко, ама искам и да мога да го понеса, защото трябва да се труди човек за това...", каза Мадлен Аспарухова. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25