Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Градец отпразнува 95 години

| Интервю
2
Снимка: Фейсбук, Кметство с. Градец

С празничен концерт отбелязаха 95-годишнината от създаването на читалище "Просвета 28.11.1928" в Градец на 30 ноември. Във видинското село, през далечната 1928 година, група от ентусиасти, предимно учители и свещеници, запалват първата искра на читалищното дело в родното им място. Първо го основават в дома на Славчо Герчев, който по-късно е изявен самодеец в културното средище. Заради обширната дейност на читалището се налага да сменят местоположението му - избират по-голяма сграда, тази на местната кръщелница. По-късно го преместват в новоизградената прогимназия. През 1937 година, голямата Врачанска община по това време, взема решение, че за нуждите на читалището трябва да се обособи и да се изгради собствен читалищен дом. Това разказа за Радио ВИДИН Пролет Цолова, секретар на културното средище:

"Най-интересното в тези документи, които съм открила в нашето читалище и съм ги предала в Държавен архив - Видин, е че то е изградено не само с решението, не само с доброволния труд на цялото село, но най-вече е имало обособен архитектурен план, скица, по която то е изградено и е било с названието "Театрален дом". По-късно видях, че и в Ново село, тяхното читалище е с подобно название, може би защото основната дейност по това време и в началото на неговото създаване е най-вече театралната дейност. Тогава театралната дейност до 70-те, 80-те години беше една от водещите самодейни инициативи на местните театралци  и изобщо самодейци. По-късно вече селото с доброволен труд изгражда самата сграда... Вече духовно тя е изпълнена с духовни копнежи, с хорово пеене по-късно. Обособяват се мъжки и дамски хор, танцовите състави, 50-те години започват да се обособяват, тъй като всъщност те са единствените, които са останали."

Друг интересен факт е, че през 50-те години, селото се снабдява с електричество с читалищни пари, които по-късно са върнати в читалищната каса. И както описва един тамошен летописец, "селото просто светна". Светва и в преносния смисъл на думата, тъй като читалището се обособява като един духовен център за много поколения и до днес. В момента в него са останали два действащи колектива по автентичен фолклор - възрастни и деца, група за лазаруване. По идея на местни самодейки, от няколко дни са сформирали и група за коледуване. До този момент са се записали 20 деца. 

"Това е празник, който не успяхме през тези години да го възстановим, защото той имаше една особеност, да се ходи нощно време, сега ето, че нещата преминават в друго измерение - ще ходят на Коледа сутринта. Това са предимно момчета, които ходят и коледуват из селото. Аз се радвам, че този обичай, който тук, в нашето село, го наричаме "Пиу миу" е записан в златния фонд на Копривщица, където държа да подчертая, че село Градец е присъствало почти на всички издания и са златни медалисти нашите участници в тази наистина българска фолклорна столица."

Читалището в село Градец е разполагало с богат фонд, който запазва до днес.

"Още по-интересното е, че ние имаме много автори от село Градец, чиито произведения пазим и съхраняваме в нашата библиотека. Това са над 20 човека, като от тях има с краеведска литература, която е много ценна, с поезия, с проза и т.н. Така че, радвам се, че имаме един такъв книжен колектив, който наистина допринася за това книжовно богатство за нашето село с доста произведения."

Читалището има нужда от ремонт, посочи още Пролет Цолова:

"Като материална база имаме необходимостта от това да бъдем ремонтирани, с по-приятен вид, да не тече покривът или да имаме някакви други проблеми, защото това е собственост, която трябва да се пази, да се съхранява. Читалището не напразно е като един дом, който постоянно трябва да се грижим за него, за да е приветлив, за да е уютен, да създава желание на хората, които идват в него да се чувстват добре и комфортно."

Пролет Цолова добави, че няма семейство, което тук да не е играло, пяло и танцувало



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46