Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на цигулката

Добромира Димчева, цигуларка: Музиката спасява

Снимка: Анелия Гешева



В Световния ден на цигулката ви срещам с цигуларката във видинския симфоничен оркестър Добромира Димчева. Тя е музикант в Симфониета - Видин повече от 10 години. Родом е от Пловдив, учи в музикалното училище цигулка, но започва да свири от много малка, още от 6-годишна. 

"Пътят на един музикант и по-специално на един цигулар, започва в много ранна детска възраст. Обикновено, когато установят, че едно дете има качествата да се занимава с музика и родителите са избрали цигулката както инструмент, неговият творчески път започва от най-ранна детска възраст, почти всички от нас започват тогава", посочва цигуларката.

Как може да се задържи в днешно време интересът на едно дете към музикалния инструмент? Защото знаем, че днешните деца боравят с много повече информация, има много повече неща, които ги разсейват.

"Истината е, че да, много мои колеги казват, че са били лишени от удоволствието да играят и да се забавляват със своите връстници, но аз не съм от това поколение. Тъй като през 80-те години, когато растях, беше наложена една практика - едно дете може да спортува, може да си учи уроците, може да свири на музикален инструмент, да пее, да танцува, по всякакъв начин да развива всеки един талант, който притежава и разбира се там, където му е най-хубаво и най-уютно, да продължи да се развива. Затова не мога да кажа, че съм била лишена от удоволствието да си играя със своите връстници, просто всичко беше разпределено в едни нормални, здравословни граници."



Интересното е, че Добромира е имала период в живота си, в който се отказва от цигулката.

"Завърших музикалното, хвърлих цигулката и се занимавах с други неща - университет и т.н., но един слънчев ден, професията ме доведе в симфоничния оркестър във Видин и ароматът на сцената, звукът на цигулката, на целия симфоничен оркестър (...) все едно се връщаш в едно друго измерение, което аз бях загърбила, бях решила, че не искам да се занимавам повече с музиката и като ме лъхна една меланхолия, тъга как можах да го зарежа това и реших, че трябва да се върна в лоното на музиката. И буквално започнах от първи клас, да си наваксвам всичко пропуснато и имах възможността и съм благодарна на Мирослав Кръстев, че ми даде шанса да съм си у дома пак."

Последните няколко години Симфониета - Видин, след ковид кризата, беше изправена пред нови предизвикателства. Сега те реализират участия в цялата страна. Беше ми интересно да попитам Добромира, дали публиката в градовете е различна от тази във Видин. И тя беше категорична в отговора си. Да, публиката е различна навсякъде. Казва, че винаги се разбира кога една публика има отношение към музиката. За видинската Добромира казва, че винаги е имала отношение към изкуството и към музиката. Според нея Видин обича естетиката. Лом - също. Там е била една от най-старите български оперети, която е имала международна слава и в Лом все още пазят спомена за това. Публиката има изисквания какво ще се представи пред нея. Има места, където хората приемат всичко радушно, защото са зажаднели за музика и въобще за култура. Обикновено от аплаузите, от това как се променят лицата на хората в хода на един концерт, винаги може да се разбере дали им е допаднало, или не. Има и места, където публиката е по-претенциозна, пример за което е Монтана. Там оркестърът трябва да се представи в изключително добра форма, добавя цигуларката.

Макар и през годините да е имала различни професии, смятаме че Добромира е открила своето призвание и тъй, като това не е лесна задача, можем да кажем, че тя е истинска късметлийка.

"Много мои приятели ми казват, че пътят на един човек е благословия или наказание. Всички ми казват: "В твоя случай Господ те е погалил, защото ти е дал този шанс да имаш музиката!". Тя спасява, повярвайте!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18