Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите чакат с оптимизъм 2024 година

Снимка: Радио ВИДИН

Оценките за изминалата 2023-та са по-добри от тези преди една година. Основно, защото за пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света. Това показва социологическо проучване на агенция "Алфа рисърч". Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна със собствени средства на агенцията.

Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст, както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията, обясняват от социологическата агенция. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично, обясни Геновева Петкова, социолог в "Алфа Рисърч":

"Политическата стабилност е един от факторите, който оказва съществено влияние върху оценката и равносметката на хората за това как се развиват нещата в страната. Оценката, която ние правим в края на всяка година, се базира върху три основни стълба: оценката в личен план, оценката в национален аспект и оценката в глобален план. Формалният край на 3-годишната политическа криза в страната със сформирането на редовно правителство е един от факторите, които дават основание на хората да направят една по-оптимистична в сравнение с последните няколко години оценка за това каква година изпращаме. В момента хората усещат личния си свят като най-сигурен в сравнение с другите два аспекта. Новото, което регистрираме през тази година и което наистина регистрираме за първи път, е, че България се оценява по-позитивно от глобалния свят. Всички проблеми и конфликти в глобален план, които се натрупаха през последните години, правят така, че българите се чувстват по-несигурни за това как ще се развива светът."

Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е била едва 4%. От гледна точка на България и света „по-добра“ година очакват 33%, а „по-лоша“ 36%-38% от участвалите в изследването. 

Част от причините за повишаващия се оптимизъм е, че обществото се възстанови от ковид пандемията и се върна към нормалния ритъм на живот, както и че след три години на политическа нестабилност и поредица предсрочни избори България има редовно управление. 

"Имаме повишение в сравнително позитивната оценка за годината, което от агенцията са го обосновали с връщането на нормалния ритъм на живот. След поредицата от избори да настъпи успокоение, с което да има предвидимост за новата година и някакво относително усещане за спокойствие. Когато има политическа нестабилност, има и обществена такава, а тя се отразява дори и в най-личен план", коментира и политологът Ивайло Илиев.

Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година, отчитат социолозите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00