Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Андреевски: Журналист от миналото, останал в бъдещето

Снимки: ДА-Враца
Снимка: Колаж:Радио Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще ви разкажем за един журналист, краевед, филателист, стенограф и най-вече родолюбец. Човек, прославил страната ни в редица държави и дал приноса си за развитието на журналистиката в Северозапада.

Наскоро се навършиха 100 години от рождението на журналиста Ангел Андреевски. Той е роден на 13 ноември 1923 година във врачанското село Борован. Основно образование завършва в родното си село, а гимназиалното си образование - в Бяла Слатина. Завършва висше образование в Икономическия институт, който тогава се е назовавал "Карл Маркс" - гр. София. Обучава се и две години в школа по журналистика към Съюза на българските журналисти, докато работи като военен. По-късно повишава квалификацията си във факултета по журналистика към Московския университет "Ломоносов", където редактира учебния вестник "Журналист". За журналистическата му кариера разказа за Радио ВИДИН Лора Караначева, главен експерт в Държавен архив - Враца.

"Своята журналистическа кариера стартира във военния печат, в секция "Военни издания" към Генералния щаб на българската армия. След което работи в отдел "Печат", който преминава на подчинение на Главното политическо управление на армията. В него той отговаря за организирането на армейския и дивизионен печат, както и за списанията на различните родове войски. Лично е организирал издаването на многотиражния вестник "Защитник на родината" в Бургас. Една от значителните негови журналистически прояви започва от списание "Български червен кръст", където публикува обзорната статия "Народите в борбата за свободата на Виетнам". Такива обзорни статии за виетнамската война публикува и в списание "Военна мисъл", вестник "Народна войска", вестник "Народна младеж" и други. Ангел Андреевски сътрудничи и във военните списания: "Военен агитатор", "Военен пропагандист", "Съвременна пехота и конница". Прави прегледи на армейските и дивизионни вестници: "Димитровски воин", "Народен флот", "Ботевско знаме", "Димитровски патриот". Тези прегледи са публикувани във вестник "Народна войска". През 1952 година полковник, а по-късно генерал Александър Гетман започва издаването на литературно - художествено илюстровано списание "Български воин", на което Андреевски е назначен за творчески секретар. В края на същата година Андреевски е освободен от армията с чин "офицер", а в същото време е назначен на работа във вестник "Отечествен фронт", а впоследствие и неговия приемник "Отечествен вестник", където преминава и почти цялата му журналистическа дейност - около 50 години като репортер, старши репортер, редактор, завеждащ отдел.  Във вестника той отговаря за отразяване дейността на Министерството на народното здраве и Българския червен кръст и на обществено - политическите и масови организации, за осигуряване на официалната информация във вестника. Отговарял е също за опазване на военната и държавна тайна. На здравна и червенокръстка тематика Андреевски е публикувал общо около 600 журналистически материали в наши и чуждестранни вестници и списания."


Във връзка със стогодишнината на общинската здравна служба в Борован, Андреевски издава 11 вестника, в които разработва историята на службата, една от най-старите в България. Той споделя, че за отразяване историята на здравното дело е прочел около 10 000 страници архивни материали, вестници, списания, спомени. И това се отнася не само за нашата страна, а и за други държави, където работят боровански медици. В своята журналистическа работа Андреевски използва френски, руски, румънски и чешки език. Андреевски публикува повече от 9000 разнообразни журналистически материали в наши и чуждестранни вестници и списания. Пише и за създателя на българската стенография Антон Безеншек, както и за ветераните на стенографското движение проф. Иван Странски, Константин Стоилов, Филип Илиев.

"Бил е кореспондент на вестник "Отечествен фронт" в Прага - Чехословакия (1983 - 1984 г.), както и главен редактор на списание "Роден глас" на българите, живеещи в Чехословакия. Сътрудничи на чуждестранни вестници. Бил е кореспондент на вестник "Ленинска правда" и на вестник "Румъния либера" - разказва още Лора Караначева.

Служебно Андреевски пътува в над 24 страни, откъдето изпраща пътни бележки, които отпечатва в пътеписна книга. Публикува материали за Румъния, Унгария, Полша, Германия, Австралия, Швеция. С делегация на БЧК  пътува до Сирия, Йордания, Ливан за връчване на хуманитарна помощ след войната с Израел. А с делегация на Министерството на здравеопазването той посещава бившата столица на Казахстан за отразяване на I-ви световен конгрес на първичната медико - санитарна помощ с посещение и на Узбекистан.

Ангел Андреевски завършва и книгата си за 200-годишнината на големия знатен род, от който произхожда, както и за историята на Борован. Той е първият борованчанин, посветил се на журналистическата професия. Написал е множество материали за селото, както и две краеведчески книги: "75 години под кооперативното знаме" - за историята на потребителната кооперация "Орач" и "Борованският район през Септември 1923 г." Подготвил за печат и трета книга за здравното дело в Борован.


На Андреевски се дължи и появата на първите боровански вестници: "Възпоменателен лист за Крум Беличовски", Юбилейните "140, 150, 160 и 170 г. борованско училище", "Септември 1923 г.", "Борчески Борован", чийто наследник е вестник "Борба". 


По повод различни годишнини е награждаван с високи държавни отличия - ордени "Народна свобода" ІІ степен, "Св. Св. Кирил и Методий" І степен, "25 и 35 години Българска народна армия". Съюзът на българските журналисти, на когото е учредител, го удостоява със "Златното перо". Следват златни почетни значки на Отечествения фронт, на Националния комитет по трезвеност, на Общонародния комитет за българо-съветска дружба и още много други.


Журналистът, стенографът, филателистът, краеведът, родолюбецът, съпругът и бащата Ангел Ценов Андреевски напуска този свят през 2010 година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00