Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Радовенски - щастлив в журналистическото си поприще

Снимка: личен архив


В "Калейдоскоп" ни гостува Кирил Радовенски- журналист и писател. Определя се като щастлив човек, защото цял живот е работил това, за което е мечтал и това, в което е успял да се реализира. 

Обича родния си северозападен край и има възможността да живее и твори именно тук. Щастлив e от факта, че свързва живота си със съдбите на хората в този край. 

Роден е в мездренското село Царевец през 1948 година. Спомня си с много любов и носталгия за родното село, за бабите, които го отглеждат, за хора́та, които са се виели на площада, за големия войнишки паметник, за двете църкви, които са построени от местните хора с любов и преклонение пред Бог. По-старата - "Свети Никола" е от 14 век, с каменен олтар и ремонтирана от жителите през 17 век. 

През 1957 година семейството му се премества в Мездра. Това е тъжен момент за малкия Кирил, който е свикнал със свободата на селото и родния си дом. Сега, след години живот в Мездра, споделя, че обича този град, в който успява да се реализира като журналист, успява да създаде семейство и да отгледа дъщеря си и внуците си. Споделя, че може да няма пари, но има деца, а те са богатството му - двама внука на 17 и 15 години и внучка, втори клас. 

През 1967 г е приет за студент в  Софийския университет "Свети Климент Охридски", специалност "Педагогика". Още преди да се дипломира е поканен да работи в окръжния вестник "Отечествен зов" във Враца. Така започва неговата журналистическа  кариера. 

Първата му дописка е публикувана и оценена от тогавашните журналисти. Продължава да им сътрудничи, когато учи в Строителния техникум и по-късно, когато е в казармата. Съдбата като че ли е благосклонна към него, защото още като ученик успява да публикува дописка в местния вестник и така го забелязват. По-късно това му помага при търсене на работа. Започва да работи като коректор и постепенно минава през всички степени в журналистиката- стажант-репортер, репортер, редактор, завеждащ отдел, завеждащ и член на редколегията. 

През 1988 година става завеждащ Отдел "Писма на читатели" във вестник "Септемврийско дело" в Михайловград, а година по-късно става отговорен секретар на ежедневника. Известно време работи като кореспондент на вестник "Народна младеж". 

Като журналист пише най-вече критични материали, опитва се да бъде в помощ на хората, които го търсят. Казва, че не е лесно да отстояваш принципите си, можеш и да загубиш работата си, но честността, почтеността  и отговорността са над всичко. "След 1989 година всичко се срути в прекия и преносния смисъл", с тъга допълва журналистът.

Казва, че ако отново трябва да избира професия, не би я заменил с друга. Той е един от хората, които вярват в социалистическите идеи, защото социализмът дава много социални  права и равенства на хората. Вярва, че и в България някога ще бъде изградено социално справедливо общество. Като човеколюбец би искал да няма бедни хора, хора, които да ровят в кофите за боклук. 

Издава уникална книга - сборник с разкази, миниатюри и публицистика "Упорит кон в пустинята". В нея авторът не си служи с измислици, допустими ситуации и предположения, а разказва естествено, сърдечно и на разбираем език за нещата от живота.

И до днес продължава да работи в Общинския вестник на Мездра. Казва, че не може да се раздели с печатарското мастило. Обича не само Мездра, но и Видин, откъдето е неговата съпруга, както и белоградчишкото село Боровица, откъдето е тъща му. 


ПИСМА НА ЧИТАТЕЛИТЕ 
"Моята любима работа беше "Писма на читателите", във Враца получавахме 1200 писма, в Михайловград не по-малко също получавахме. Хората ни търсеха, много писма, много отговори, много критика имаше... Помагал съм, без да се хваля, на много хора. Интересното е, че след всяка публикация ръководителите ни отговаряха писмено, имаше респект към печатните издания, към радиото и телевизията... Тогава имаше и обратна връзка и всякаква критика, имаше респект от това, сега не е така, сега е пълна анархия, безотговорност ли, културното ниво спадна доста, приемат се на работа неграмотни хора, сравнението не може да се направи, всичко е толкова лошо сега..."


ОБЩИНСКИ ВЕСТНИК 
"Нашият вестник не се занимава с жълти новини, каквото напишем, това е истината, това е нашият принцип до ден днешен от 2002 година до днес, докато има такива издания, които такива лъжи бълват... Съсипват се хора, хвърлят се обвинения и неистини... Аз много се ядосвам...."


Повече за живота на Кирил Радовенски може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00