Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Радовенски - щастлив в журналистическото си поприще

Снимка: личен архив


В "Калейдоскоп" ни гостува Кирил Радовенски- журналист и писател. Определя се като щастлив човек, защото цял живот е работил това, за което е мечтал и това, в което е успял да се реализира. 

Обича родния си северозападен край и има възможността да живее и твори именно тук. Щастлив e от факта, че свързва живота си със съдбите на хората в този край. 

Роден е в мездренското село Царевец през 1948 година. Спомня си с много любов и носталгия за родното село, за бабите, които го отглеждат, за хора́та, които са се виели на площада, за големия войнишки паметник, за двете църкви, които са построени от местните хора с любов и преклонение пред Бог. По-старата - "Свети Никола" е от 14 век, с каменен олтар и ремонтирана от жителите през 17 век. 

През 1957 година семейството му се премества в Мездра. Това е тъжен момент за малкия Кирил, който е свикнал със свободата на селото и родния си дом. Сега, след години живот в Мездра, споделя, че обича този град, в който успява да се реализира като журналист, успява да създаде семейство и да отгледа дъщеря си и внуците си. Споделя, че може да няма пари, но има деца, а те са богатството му - двама внука на 17 и 15 години и внучка, втори клас. 

През 1967 г е приет за студент в  Софийския университет "Свети Климент Охридски", специалност "Педагогика". Още преди да се дипломира е поканен да работи в окръжния вестник "Отечествен зов" във Враца. Така започва неговата журналистическа  кариера. 

Първата му дописка е публикувана и оценена от тогавашните журналисти. Продължава да им сътрудничи, когато учи в Строителния техникум и по-късно, когато е в казармата. Съдбата като че ли е благосклонна към него, защото още като ученик успява да публикува дописка в местния вестник и така го забелязват. По-късно това му помага при търсене на работа. Започва да работи като коректор и постепенно минава през всички степени в журналистиката- стажант-репортер, репортер, редактор, завеждащ отдел, завеждащ и член на редколегията. 

През 1988 година става завеждащ Отдел "Писма на читатели" във вестник "Септемврийско дело" в Михайловград, а година по-късно става отговорен секретар на ежедневника. Известно време работи като кореспондент на вестник "Народна младеж". 

Като журналист пише най-вече критични материали, опитва се да бъде в помощ на хората, които го търсят. Казва, че не е лесно да отстояваш принципите си, можеш и да загубиш работата си, но честността, почтеността  и отговорността са над всичко. "След 1989 година всичко се срути в прекия и преносния смисъл", с тъга допълва журналистът.

Казва, че ако отново трябва да избира професия, не би я заменил с друга. Той е един от хората, които вярват в социалистическите идеи, защото социализмът дава много социални  права и равенства на хората. Вярва, че и в България някога ще бъде изградено социално справедливо общество. Като човеколюбец би искал да няма бедни хора, хора, които да ровят в кофите за боклук. 

Издава уникална книга - сборник с разкази, миниатюри и публицистика "Упорит кон в пустинята". В нея авторът не си служи с измислици, допустими ситуации и предположения, а разказва естествено, сърдечно и на разбираем език за нещата от живота.

И до днес продължава да работи в Общинския вестник на Мездра. Казва, че не може да се раздели с печатарското мастило. Обича не само Мездра, но и Видин, откъдето е неговата съпруга, както и белоградчишкото село Боровица, откъдето е тъща му. 


ПИСМА НА ЧИТАТЕЛИТЕ 
"Моята любима работа беше "Писма на читателите", във Враца получавахме 1200 писма, в Михайловград не по-малко също получавахме. Хората ни търсеха, много писма, много отговори, много критика имаше... Помагал съм, без да се хваля, на много хора. Интересното е, че след всяка публикация ръководителите ни отговаряха писмено, имаше респект към печатните издания, към радиото и телевизията... Тогава имаше и обратна връзка и всякаква критика, имаше респект от това, сега не е така, сега е пълна анархия, безотговорност ли, културното ниво спадна доста, приемат се на работа неграмотни хора, сравнението не може да се направи, всичко е толкова лошо сега..."


ОБЩИНСКИ ВЕСТНИК 
"Нашият вестник не се занимава с жълти новини, каквото напишем, това е истината, това е нашият принцип до ден днешен от 2002 година до днес, докато има такива издания, които такива лъжи бълват... Съсипват се хора, хвърлят се обвинения и неистини... Аз много се ядосвам...."


Повече за живота на Кирил Радовенски може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15