Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо по-висока ставка ДДС ще се отрази пагубно на туристическия сектор

2
Снимка: Светослав Цветанов

Отпадането на диференцираната ставка на ДДС за туристически услуги от 1 юли 2024 г., което бе прието на второ четене в Народното събрание, още веднъж показа концептуалното неразбиране на туризма като стратегически за страната ни бизнес. Категорично сме убедени, че по-високата ставка на данъка ще се отрази пагубно на туристическия сектор и то във времена, когато той се отърсва от последствията от пандемията и все още не е успял да възстанови нивата от периода преди нея, времена, белязани от войната в Украйна и последвалия конфликт в Близкия изток. Така започва позицията на Сдружение на българските туроператори и туристически агенти "Бъдеще за туризма", с която заявяват, че не се съгласни с решението и най- вече с това, че не е съгласувано с организацията. 

"Никой не го съгласува с нас като представители на бранша, никой не попита какво ни е мнението, никой не попита дали ние успяхме да си стъпим на краката и да се съвземем след двете години ужасни на ковид, които след като в момента на завършека на ковида започна войната в Украйна, ако си спомняте, която беше изключителен удар за туризма и сега най- новото от октомври месец имаме и кризата в Близкия изток, която изключително сериозно също засегна туроператорския бранш и по отношение на изходящия и по отношение на входящия туризъм", заяви Румяна Балтова- член на Обединение "Бъдеще за туризма" и управител на един от най-големите туроператори за изходящ туризъм "Руал травел".

В същото време, израелските туристи са много активни на българските ски курорти, затова и зимният сезон се очаква да бъде леко компрометиран, допълни Румяна Балтова:

"Така че това бяха един след друг удари и ние не сме очаквали, че в правителството във финансово министерство някой може да дръзне да посегне в момента на туроператорите, които още не сме се оправили."

Обединение "Бъдеще за туризма" ще иска среща с министерството на финансите:

"Трябва министерство на финансите да разбере абсолютно необмислената си постъпка и евентуално преди да влязат в сила новите ставки на ДДС, те да бъдат отложени и за туроператорите", каза още Румяна Балтова.

Според организацията промените в Закона за ДДС ще доведат до две еднакво неблагоприятни последствия - до повишаване на цените на пакетите или влошаване на качеството. 

Ограниченията по време на ковид кризата доведоха до отлив на туристи и съответно ползване на туристически услуги. Туристическият поток в Берковица все още не се възстановил, има спад в резервациите, най- вече през зимния период, каза Росица Ангелова - собственик на семеен хотел "Гелов" в Берковица. това се дължи на липсата на спа центрове в Берковица, неразвит ски туризъм, няма инфраструктура, не се почиства пътят до "Ком", лифтът не работи.

"Лятото пък е по- добре, защото хората правят прехода до връх Ком, посещават Клисурски манастир, Лопушански манастир, Белоградчишките скали. Единственото ни предимство е, че се намираме на много близко разстояние до тях, на 30 минути до час от тези забележителности", допълни Росица Ангелова.

Въпреки ниската ставка на ДДС хотелите и ресторантите не намаляват своите цени. ДДС-то не е определящо, високи са доставните цени на стоики и услуги. Секторът не е в сивата икономика, смята Росица Ангелова.

Хотелът съществува от 2012 година, развитието на туризма се говори още от тогава.

"За този период няма развитие. Даже много по- назад сме от първите години. Хотелите в града са на много добро ниво, с много добри цени, въпреки всичи останали курорти, но не е единственото ,което търси туристът. Туристът иска релакс, развлечение", допълни хотелиерът.

Белоградчик разчита основно на туризма и на приходи от посещения на обекти, нощувки в хотели и къщи за гости. Отпадането на диференцираната ставка ДДС за туристическите услуги ще се отрази негативно, смятат кметът на Община Белоградчик Боян Минков:

"Тези 11 процента ДДС повече ще натоварят собственици на къщи за гости, хотели, изобщо цялата туристическа инфраструктура, на която Белоградчик разчита основно, така че това ще е един удар по местните хора и бизнеса в Белоградчик."

Отлив на туристи кметът на Белоградчик не очаква, но очаква повишаване на цените след като данъкът стане 20%. Туристическият потенциал на Белоградчик досега не беше използван, каза още Боян Минков:

"Още повече, че потенциалът на Белоградчик, туристическият потенциал на Белоградчик досега не беше използван и в пълнота даже, почти никак, бих казал на 5% от потенциала. Ние имаме планове, свързани с развитието на туризма, знаем как да го направим. Така че не само че няма да се отрази, но ще се увеличи потокът по други причини. Поради това че ние ще развием туристически Белоградчик и ще го направим разпознаваем за поне европейската карта." 

Отливът от туристи, който беше заради ковид кризата вече е в миналото. Сега българските туристи преоткриват България и Белоградчик като желана дестинация, заяви Елена Джунинска- собственик на къща за гости "Вила Джун" в село Извос, община Белоградчик. 

"Определено има нужда градът ни от атракции, от повече атракции, защото по време на Балонената фиеста, по време на "Опера на върховете" тук страшно много се търсеха места за настаняване. Нямаше, градът не можа да подсигури, нито къщите за гости можаха да поемат, ние хотелчета имаме малко в града. Така че просто базата не отговаряше на желанието на хората да дойдат тук", каза  Елена Джунинска.

Ставка от ДДС за туристическите услуги ще се отрази негативно, смята и Елена Джунинска. От следващата година се очаква увеличение в цената на нощувките.

"При всички положения следващия сезон цените ще скочат. При всички положения. Защото първо скача минималната работна заплата. Естествено ние трябва на нашите работници да им подсигурим по- високи заплати. Ще скочи цената на водата. Всички тези консумативи, които ние ползваме, за да можем да предлагаме една прилична база, за да можем да наемем съвестни хора, които да ни работят, ние трябва да им подсигуряваме едни прилични заплати. Така че цената на нощувките при всички положения ще се увеличи", допълни Елена Джунинска. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14