Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Ники Антов: Египет харесва българската музика



Неотдавна в ефира на Радио ВИДИН ви запознахме с интернационалния проект на видинския композитор Николай Антов и египетския изпълнител Мохaмед Азима. В продължение на няколко месеца те придадоха нов прочит на някои от добре познатите ви песни на група "Север". Всичко започва, когато в разгара на лятото за пръв път във Видин пристига арабският изпълнител Мохамед Азима. Тогава все още с композитора Николай Антов са в началото на своя общ проект, без да си дават сметка докъде ще изведат съвместната си работа. Към момента двамата имат реализирани общо 4 песни, а една е в процес на работа. 

"Досега ние свършихме 4 песни, сега сме на пета песен. Ние ги показахме на диригента, който е в консерваторията в Египет, изпратих му песните и много му хареса музиката. Той има интерес и започнахме да мислим как да направим концерт при нас, в Египет. Обмисляме как да организираме всичко това. Искаме да покажем на египтяните европейската музика, българската музика, но с арабски текст"- каза за Радио ВИДИН арабският певец.

Той споделя още, че на моменти е удивен от скоростта и качеството, с което успяват да направят песните. Обяснява си добрата стиковка помежду им само с едно и това е обединяващата всички замесени в проекта любов към работата.

"Обикновено, когато хората правят една песен, това може да им отнеме 2-3 месеца. Ние за толкова време направихме 4 и сега работим по пета... Просто има чувства в тази работа, любов и затова всичко много бързо се получи."

От самото начало на проекта до днес, тежката роля по изготвянето на звуковия дизайн на песните се пада на Георги Цветков. За спецификите на работата по проекта разказа самият той:

"В началото се започна с едно, после стана друго, после трето, започна да се развива. В началото направихме песен със Симеон Владов, актьорът и певец, дори той трябва вече да бъде представян като певеца и актьор, който изпя песента "Любовта просия не търпи"... После това нещо влезе в проекта "Пеещи артисти", там имаше голям успех, но така де, всъщност ние се срещнахме по този повод с Ники. Аз обичам да правя аранжименти, като използвам симфоничен оркестър, което е привлякло вниманието на Николай, а той, като един изключително нетрадиционно мислещ композитор за сегашното време, пише своите песни, като ги оркестрира за симфоничен оркестър - къде сам, къде с помощта на Митко Косев."

Всеки, който познава композитора Николай Антов вероятно знае, че се слави с особена взискателност и педантичност. Как се работи с композитор от този ранг, попитахме Жоро Цветков:

"По-скоро трябва да попитате Николай Антов, какво е да работи с хора като мен и Димитър Косев. (смее се) И аз не съм от най-лесните хора, макар че се стремя да овладявам своята природа. Ники обаче успява да балансира между едни хора с не много леки характери, обаче пък професионалисти. Това всъщност е и ценното за проекта, че тук сме тежки професионалисти, стоим си на местата, всеки добре си е защитил позицията и всеки по някакъв начин допълва с най-доброто от себе си за проекта. В началото имаше трудности, но Ники, с неговото много тънко чувство за баланс и за общуване успя да укроти поне моя характер и така да намести взаимоотношенията помежду ни. В момента екипът е стикован и нещата работят добре, двигателят е смазан и песните стават все по-бързо и все по-хубави..."

В продължение на проекта по пресътворяване на песни, създадени от Ники Антов преди много години, се появяват и песните, които в даден момент ще огласят музикалната сцена в Египет. Заслугата за това е на изпълнителят Азима, с когото Антов се запознава случайно. След появата му арабинът проявява интерес към българските песни и пожелава да ги изпее. Но вече на арабски. 

"Аз не го приех на сериозно в началото, защото нямах представа как би звучала една европейска музика с арабски текст. Той се оказа един прекрасен приятел, колега, жаден да усъвършенства своята музикална култура и да се яви пред неговите фенове в Египет с нова продукция, която всъщност представлява интерес, за мое голямо учудване и за българските специалисти, продуценти, фенове и за арабските ни колеги" - каза композиторът.

Именно концерт в Египет, по време на който ще се изпълняват песните на Николай Антов е била и дълго пазената в тайна изненада за всички фенове.

"След като чу нашата продукция, главният мениджър на консерваторията в Кайро изказа своето мнение и пожела да направим съвместен проект с оркестър на консерваторията в Кайро в изпълнение на Азима. Ние имаме направени готови оркестрации от Митко Косев и сме готови да откликнем. Не очаквах, че това ще представлява интерес, но се оказа, че и в Египет има хора, за които този нестандартен звук представлява огромен интерес и ние в момента, с Азима, очакваме решението на главния мениджър, каква визия ще придобие този проект. Дали ще бъде част от друг голям концерт или ще направим самостоятелна продукция..."

С постоянна работа, макар и онлайн, творците, замесени в целия проект, за който ви разказваме, не спират да надграждат направеното до момента. Неведнъж сме казвали, че зад един успешен проект стоят много часове на труд и постоянство. Песните на Николай Антов и Азима са пример за това. И не само за българите, но и за всички зад граница, всички в Египет, които благодарение на един изпълнител и един композитор от малък крайдунавски град, разбират къде е България. И то не само на световната карта, но и къде се намира в сърцата на хората. Истината е, че България е навсякъде, където има българска реч. Дори и там, където българската реч е с акцент. Примерът, който ви даваме днес чудесно потвърждава един цитат на американската писателка Сара Десън- "Музиката е велик обединител, невероятна сила. Нещо, което кара дори хората, имащи най-големите различия, да имат нещо помежду си."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Душата на думите: Защо ръкописното писмо остава незаменимо

В свят, където дигитализацията ни позволява да изпращаме съобщения за части от секундата, ръкописното писмо остава като малък остров на искреност, лично отношение и уникалност. Докато клавиатурите и екраните владеят ежедневието ни, ми се иска да си припомним защо е толкова важно да не забравяме магията на ръкописните думи. Първо, защото..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Национален поетичен конкурс за любовта организира Младежки дом-Враца

За 25-ти пореден път Младежки дом-Враца организира Национален поетичен конкурс "Любовта". Интересът към конкурса през последните години нараства, участие в последното издание на проявата взимат над 200 автори от цялата страна, обясни за Радио ВИДИН Илияна Райкова , организатор и заместник-директор на Младежки дом-Враца. "Поетичен конкурс..

публикувано на 23.01.25 в 15:55

250 хиляди са зимуващите водолюбиви птици у нас

Готови са резултатите от 49-тото Среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас. Преброени са 90 вида с обща численост 249 958 индивида.  За сравнение през миналата година са били регистрирани 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.  В рамките на 4 дни- от 16 до 19 януари, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на..

публикувано на 23.01.25 в 14:51

Кои са "невидимите" услуги на дивата природа

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание. Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас- хората.  "Хората много..

публикувано на 23.01.25 в 14:46

С успешен туристически сезон за 2024 година се похвали Община Видин

Повече туристи са посетили туристическите обекти в община Видин през миналата 2024 година. Замъкът "Баба Вида" е най-посещаваният туристически обект с над 57 хиляди души, което е приблизително с 20 хиляди повече от предходната година. Над 91 хиляди са туристите, които са минали през музейните обекти и туристическите атракции. Реализираните..

публикувано на 23.01.25 в 14:41

Шофьори са разтревожени заради липсата на мантинели на видинския булевард

Шофьори сигнализираха за проблем с пътната безопасност на булевард "Панония" във Видин. Според тях липсата на предпазни огради, така наречените мантинели, разделящи двете пътни платна, е проблем, защото пешеходци пресичат нерегламентирано по цялото протежение на булеварда, което носи риск от инциденти. Друг проблем, който шофьорите посочват е..

публикувано на 23.01.25 в 13:58

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00