Целта на въведената забрана за тютюнопушене е опазване на общественото здраве. Тази забрана от една страна защитава здравето на непушачите, които са подложени на въздействието на тютюневия дим в закритите и някои открити обществени места, а от друга страна предпазва самите пушачи от прекомерна употреба на тютюн и тютюневи изделия.
В Закона за здравето не е разписана дефиниция на понятието „закрито обществено място”. В § 1а от допълнителните разпоредби на Закона за здравето е дадено определение за „обществени места”. Това са всички места, които са обществено достъпни и/или предназначени за обществено ползване, без оглед на собствеността или правото на достъп. Направеното изброяване на обществените места в посочената разпоредба е примерно, а не изчерпателно. По пътя на тълкуването за изясняване смисъла на понятието за закрито обществено място в съответствие с целта на закона, приемаме, че закрито обществено място е закрито помещение или пространство, което е покрито с покрив/навес и има най-малко три плътни стени/страни, без оглед на материала, използван за покрива/навеса, стените/страните, и без оглед на това дали структурата е постоянна или временна.
Министерство на здравеопазването, чрез своите структури - регионалните здравни инспекции (РЗИ), извършва държавен здравен контрол за спазване на установените с нормативен акт здравни изисквания към обектите с обществено предназначение, продуктите, стоките и дейностите със значение за здравето на човека и факторите на жизнената среда.
Провежданият здравен контрол обхваща всички обекти, като изискванията се прилагат към тях, независимо от вида и естеството на стените и преградите, или други заграждения, които оформят помещението.
В съответствие с целта на закона, приемаме, че „закрито обществено място” е всяко пространство, покрито с покрив и оградено с най-малко три стени/страни, независимо от наличието на отваряеми прозорци или други отвори, без оглед на материала, използван за покрива, стените или страните и без оглед на това дали конструкцията е постоянна или временна.
Предвид горепосоченото, в случаите когато две от страните са изградени от плътен материал, а останалите или покрива са отваряеми, то следва същите да могат да се отварят напълно (100 %), за да може да се приеме, в случаите когато те са напълно отворени, че обектът (помещението) не се определя като закрито обществено място.
В този смисъл, обектите изградени от една или две плътни страни и стъкло, полиетилен и др. подобни от останалите страни или покрива, се считат за закрити обществени места, в които не се допуска тютюнопушене.
В много от случаите в полиетиленовите или стъклените стени или покривните конструкции са направени вертикални или хоризонтални отвори с различна големина, които по същество не променят вида на помещението, т.е. такова помещение се определя като закрито обществено място.
Всяко възпрепятстване на естествената циркулация на въздуха, каквото представлява също покривната конструкция, трансформира откритото обществено място в закрито.
Във връзка с горното при установяване на нарушения в такива обекти се предприемат съответните административно-наказателни мерки.
Министерство на здравеопазването е предприело законодателна инициатива за изменение и допълнение на Закона за здравето, в т. ч. и на текстовете, свързани с включване на дефиниция за „закрито“ обществено място.
Дефинирането на понятието „закрито“ обществено място в Закона за здравето е необходимо, защото през годините станахме свидетели на много нарушения, които бяха обяснявани с различни и произволни тълкувания на понятието. През лятото прозорците на помещенията се отварят и се считат, че даден обект вече не е закрит, а през зимата на тротоарните площи се изнасят маси, които са плътно запечатвани с различни платнени или полиетиленови ограждения. Точното определение на понятието „закрито“ обществено място ще даде възможност и на гражданите и на собствениците на обекти да спазват изискванията на закона. Формулировката на понятието е заимствана от Приложението към Препоръката на Съвета на Европейския съюз за среда без тютюнев дим от 24 ноември 2009.
Трудностите при спазването на изискванията, относно забраната на тютюнопушенето на обществени места идва от липсата на мотивация и убеденост на част от собствениците на заведенията и на някои от посетителите за ефективността на наложената мярка – забрана за тютюнопушене, за реално намаляване и отказ от тютюнопушене.
Поведението на някои от собствениците на търговските обекти за хранене и развлечение е свързано, както посочихме и с различни и произволни тълкувания на понятието за закрито обществено място.
Поставянето на пепелници е отговорност на собствениците/управителите на търговските обекти за хранене и развлечение, съгласно на разпоредбата на чл. 218 от Закона за здравето за допустителство. Управителят на обект, който е допуснал пушене на тютюневи изделия да бъде санкциониран, за това, че не е създал необходимите условия и организация, чрез които в обекта да не се допуска пушене и да не се нарушава въведената забрана.
С оглед повишаване ефективността на извършвания контрол и съобразно работното време на заведенията за хранене и развлечения, проверките се осъществяват през делнични, празнични и почивни дни. Извършват се също така дневни проверки при удължено работно време (след 17.00 ч.) и нощни проверки (след 22.00 ч.), съвместно със служители на областните дирекции на МВР.
Контролът по прилагане на действащото законодателство се извършва систематично и последователно без предварително уведомяване и насочено при постъпили сигнали за констатирани нарушения.
Здравните инспектори в регионалните здравни инспекции в страната предприемат всички адекватни и навременни мерки за извършването на непрекъснат и ефективен държавен здравен контрол за недопускане неспазване разпоредбите на Закона за здравето, в т.ч. издаване на предписания и актове за установени административни нарушения.
Проверките се организират и провеждат съобразно наличния ресурс от служители в РЗИ, на които са възложени и значителен брой контролни функции по спазване на здравните изисквания в различни обекти с обществено предназначение, продукти и стоки със значение за здравето на човека и факторите на жизнената среда."
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..