Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на учителите продължават да растат

Снимка: Архив

В последните дни на предходната година синдикатите и Министерството на образованието и науката подписаха нов Колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който ще е валиден за две години. В него могат да бъдат очертани три важни акцента - подобряване на условията на работа на учителите, продължаване тенденцията за повишаване на възнагражденията на работещите в системата и регламентиране на обезщетенията, които се изплащат на педагогическите и непедагогическите специалисти при пенсиониране. Това обясни Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" във Враца. 

"Отдавна се говори и тенденцията вече е започнала - и реално трябва да стъпи в действие, да се намалят и да се ограничат броят на децата в групите в детските градини и в паралелките в училище. Това, което от 10 години, от 2014 година, се започна - да се балансират нормативите и минималните норми на преподавателска работа за различните културно-образователни области. Във втората група вече е увеличаването на работните заплати. Сега тенденцията е да се достигне, с новия Колективен трудов договор, увеличаването на средствата за образование на не по-малко от 5% от Брутния вътрешен продукт в Закона за държавния бюджет. Министерство на образованието и синдикатите отстояват ръст на работните заплати, така че увеличението на заплатите на педагогическите специалисти да бъде не по-малко от 125% спрямо средната брутна месечна работна заплата за страната..."

С новия Колективен трудов договор минималната работна заплата за учител става 1853 лв. Регламентира се и увеличение на трудовите възнаграждения на помощник-възпитателите, както и на други, непедагогически специалисти в учебните заведения. Синдикатите и Министерството на образованието се споразумяха още на педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в държавна или общинска институция на бюджетна издръжка от системата на предучилищното и училищното образование, да се изплаща обезщетението в размер на 11,5 брутни работни заплати при пенсиониране, а на работници и служители, които в последните 20 години са придобили при същия работодател 10 години трудов стаж, да се изплаща обезщетение в размер на 8,5 брутни работни заплати.

На този фон професията на учителя става по-привлекателна за младите хора, но съвсем не всички проблеми в системата на образованието са решени, особено що се отнася до възнагражденията на т.нар. базови учители, отбеляза Светла Димитрова, която е и методист към филиала на Великотърновския университет във Враца и работи със студентите, които учат педагогика:

"Напоследък заплащането оказва своето въздействие за привличането на младите хора и най-вече на студентите. Има една друга негативна тенденция, която е свързана със заплащането на базовите учители. Много трудно намираме учители, които да се наемат с този наистина възрожденски труд, за да предадат своя опит на младите хора и на студентите... Заплащането на лекторския час при работа със студенти е 5 лева, а в училище е малко повече от 10 лева вече по новия Колективен трудов договор, тоест двойно повече. Но това е не само защото заплащането е много ниско на базисния учител, а и защото учителят е много натоварен - бумащината, допълнителните часове, всичко това е допълнителна работа и учителят е много, много изморен." 

Светла Димитрова отбеляза, че подкрепя мнението, че паралелно с повишаване на заплатите трябва да се завишат и критериите за специалистите, които влизат в образователната система: 

"Определено мога да кажа, че критериите трябва да бъдат завишени при приемането на един педагогически специалист и назначаването му на учителско работно място. Но имайте предвид, че директорите осъществяват изключително качествен - по-голямата част от директорите, вътрешноучилищен контрол. Съгласна съм, че трябва да влязат добри педагози, но искам да ви кажа, че вече пет години работя със студенти и моят опит показва, че в училище влязоха добрите студенти - тези, които бяха добри в текущата учебна практика. А тези, които се усещаше, че не им е тяхната професия това и че са влезли, за да завършат някакво образование, те в други сфери работят, в съвсем друго направление."

В заключение Светла Димитрова отбеляза, че за да се подобрят резултатите на учениците са необходими не само мотивирани и добре заплатени учители, но и ангажирани с образователни процес родители и общество като цяло. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Облекчава ли трафика новото кръгово кръстовище във Видин

Ново кръгово кръстовище изградиха във Видин. То се намира на булеварда между жилищните комплекси "Гео Милев" и "Панония". Там, преди неговото изграждане, е имало концентрация на пътнотранспортни произшествия. Основната цел на новата организация на движението на това кръстовище е да бъде ограничена скоростта на преминаващите автомобили и да се повиши..

публикувано на 10.07.25 в 11:13

Започва десетото издание на "Vola Open Air"

Във Враца започва десетото юбилейно издание на музикалния фестивал "Vola Open Air" . Младежкото събитие по традиция се провежда в подножието на историческия връх Околчица във Врачанския балкан, а повече за програмата сподели Цветослав Йонов, който е организатор на събитието: "Ние сме избрали най-впечатляващите за нас артисти през годините да..

публикувано на 10.07.25 в 11:00

Владимир Зомбори: Всеки трябва да носи в себе си частица от Зоро

Владимир Зомбори ще завърти шпага като Зоро сред Белоградчишките скали. Популярният актьор ще пресъздаде легендарния герой в едноименния мюзикъл на Държавна опера Русе, която ще гостува в Белоградчик с 6 спектакъла в рамките на фестивала "Опера на върховете". За талантливия актьор това ще е първият път, в който ще излезе на тази магична сцена:..

публикувано на 10.07.25 в 10:15
Хенрик Виенявски и Карл Орф

В "Музикална зона" на 10 юли 2025 слушаме Хенрик Виенявски и Карл Орф

Днес имаме повод да споменем двама велики композитори и да слушаме техни произведения – Хенрик Виенявски и Карл Орф. Годишнините от рождените им дати са съответно 190 и 130. Виенявски е известен с произведенията си за цигулка, а Орф – с кантатите си, като най-популярна е "Кармина Бурана". Слушайте ни всеки четвъртък след новините в 11 ч. и в..

публикувано на 10.07.25 в 09:00

В Дунавци се оплакват от денонощен тормоз заради кучета, отглеждани в частен имот

Хората от няколко улици в град Дунавци не могат да се справят със съсед, който гледа в двора си повече от 10 кучета. Казват, че са подложени на денонощен тормоз. Проблемът е от две години и досега институциите са безсилни. Потърпевши са живущите до училището в града. Заради опасенията, че животните могат да излязат и на пътя,..

публикувано на 10.07.25 в 09:00

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..

публикувано на 09.07.25 в 17:05