Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бившият директор Евлоги Илиев: Да си учител е призвание

Снимка: Виктория Топалска

Днес в рубриката "Думата имат старейшините" ви срещаме с Евлоги Савов Илиев от видинското село Майор Узуново. Пенсиониран като директор на училище "Михалаки Георгиев" в село Иново и преподавател по химия, география, биология и физкултура, Евлоги към този момент се грижи за своята къща, двор и животни, радва се на двете си внучета и две правнучки и определя себе си като обикновен човек. 

След 20 години вярна служба на училището в Иново и още години стаж в други училища, Евлоги вече е пенсионер. И така до днес, когато е на прага на 86-ата си година. До пенсия стига през далечната 1995 година, няколко години по-късно училище "Михалаки Георгиев" затваря вратите си завинаги. Днес дядо Евлоги живее сам, но казва, че се справя с всичко. И никога не се оплаква, защото така е свикнал - на труд, усърдие и грижа.

"От малък така съм, може би програмиран ли, как да кажа. Родил съм се в средно селско семейство. Много рано, на 5 години, останах сирак. Трябваше да помагам на дядо ми, той ме е отгледал... Много учи животът. Този, който смята, че се е родил учен или се е научил за една или две години - жестоко се лъже. Човек се учи цял живот и животът е този, който го учи най-добре... Освен на труд, животът те учи на отношение към себе си, към другите, а каквото ти е отношението към теб самия, такова ти е отношението и към другите. Няма начин ти със себе си да бъдеш жесток, да не се понасяш, а да понасяш околните около себе си."

Човек дава на другите това, което носи в себе си, категоричен е Евлоги. Убеден е, че няма как да дадеш нещо, което не притежаваш. И това са едни от многото уроци, на които го е научил животът. И вярва, че човек винаги може да се промени както за добро, така и за лошо.

"Променят се хората, зависи от средата, в която попадат."

За възпитанието са изключително важни първите седем години, сигурен е учителят. В спомените му, децата на едно отминало вече време, излизали от семействата си с добро възпитание и уважение към хората. Днес обаче не е сигурен, че нещата стоят по този начин.

"Това е грешка, която хвърлят върху училището. Че то е основният виновник за това, че дадена личност така е формирана или по друг начин е формирана - не. Основният виновник е семейството. И забележете - навремето учителят беше всичко за ученика. Защо? Защото когато се върне вкъщи и техните го попитат "Какво каза учителят днес, какво научи", има ли някакво недоволство, никой от семейството не го е приемал. Да кажеш, че учителят нещо ти се е скарал, значи е имало защо. Сега и да направиш забележка, родителите остави че ако дойдат, ще те набият, но още от вкъщи по телефона ще те предупредят, че идват... Страх ги е сега учителите..."

Ключовото за учителската професия винаги е било призванието да работиш с деца, казва пенсионерът, а по думите му, няма нещо по-трудно от това да привлечеш вниманието на едно дете. Нещо толкова малко, а всъщност толкова много.

"Призвание трябва да имаш. Не може да стане всеки учител. През моята дългогодишна работа, като директор на училището, са преминали учители и учители. Има учител, който има много знания, самият той е високо ерудиран, образован, но тези знания са само за него."

Няма добри и лоши ученици, разказва още Евлоги. Правилното за него е, че трябва с всеки да подхождаш различно, но да успяваш да провокираш интереса на всички. И там е преломният момент. Не бива децата да вярват, че могат и знаят всичко, както и не бива родителите им да ги убеждават в това, съветва преподавателят и ни връща към житейската истина, че никой не напуска този свят знаещ и можещ всичко. Хората често забравят това...

"... А това е много важно" - в заключение повтори учителят.

Затова Евлоги казва, че животът е най-добрият учител. Учи всички, дори и учителите. 

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00