Здравейте на Бабинден. Празникът е посветен на "бабите акушерки“ и младите булки и невести, които вече са раждали. Но пък не е лошо да си спомним и за нашите баби и за песните, които са пеели те. Въпреки че различните баби пеят различни песни, днес реших да слушаме песни, които аз знам от моята баба. Може би вече се досещате, че става въпрос за старите шлагери.
В началото на миналия век, на музикалния небосвод у нас неусетно изгрява звездата на един нов жанр в песента. Понякога той е взел нещо от народната песен, понякога е присвоил мелодични мотиви от класиката или изцяло се опира на своя оригинална мелодия и ритъм. Създава се в града и затова е наречен градска песен.
През 30-те и 40-те години на миналия век се появяват не само добри оркестри, изпълняващи тази музика, но се създават десетки наши оригинални песни на знайни и незнайни композитори. Някои от тях се превръщат в любими мелодии, останали завинаги обичани и съхранявани от няколко поколения българи до наши дни. Шлагерите се предават от поколение на поколение и продължават да се пеят с буйна страст и до ден днешен. В последно време се усеща засилване на интереса към тях от някои съвременни изпълнители, които дават нов живот на най-любимите стари градски песни на поколения българи.
Днес любимите и неостаряващи стари градски песни и обичани шлагери ще зазвучат в пълния си блясък. Ще запеем и стара градска песен на нов глас. Заповядайте на гости на бяло сладко в „Музикална зона“!
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..