От години кметът на Градец дарява лични пари за всяко новородено дете от семейства в селото. Илия Томов започна четвърти мандат като кмет и иска по този начин да насърчи родителите да останат в селото. Опитите му да пребори демографската криза дават резултат, защото детската градина в Градец е пълна.
В началото давал по 100, после 150, а сега по 200 лева, според възможностите си.
"Това го правя с цел за да подпомагам младите семейства от една страна. От друга страна - да има дечица, за да запазим детската градина, защото от три училища - две начални и едно основно, остана само детската градина. И наистина има ефект, защото има постоянно 18, 20 деца. ...Това го правя от сърце, със желание и ще продължавам да давам."
Подкрепата е за всяко от семействата в Градец, в които е родено детенце. Условието е да живеят в селото. Полина и съпругът ѝ са получили помощ и за двете деца в семейството.
"Люсиен е първото детенце в селото, което получи тази помощ. Беше преди 11 години. Тук сме били. На детска са били и двамата. Сега учат. Големият е пети клас. Малката е първи..."
Един от най-младите жители е Рони, британски гражданин, но от години родителите му са в селото. Идват от Бристол, а в Градец открили спокойствието, което в големия град им липсвало.
"Обичам Градец", казва Кейти, майката на Рони.
Родителите на Крисия също не са от селото, но избрали да отгледат децата си в Градец. Благодарят за помощта, която са получили.
"За нас е голяма помощ. Ние сме купили столче с тези пари, които кмета ни е дал. Съответно си пътуваме до града с принцесата", казва майката Кристина.
"Обстановката е хубава. Тихо, спокойно е. Селото е голямо... Магазини има. Центърът е поддържан. Детската площадка е поддържана винаги.", обяснява Боян.
Досега кметът е отделил от заплатата си за семействата на 54 новородени дечица.
"Почти всички семейства са в селото. Те продължават. Едни дечица, които бяха в детска градина, сега са големи. Учат в отделенията, във Видин разбира се, защото тук няма училище, но те си продължават да са тук в селото."
Още три бебета очакват в Градец тази година, а през миналата е имало истински бум.
"Осем бебета се бяха родили. Обикновено са по 4, по 6, различно. Нека да има голяма раждаемост, защото смъртността е много голяма, както знаете."
Кметът на Градец разказва, че в неговите младежките години и трите училища в селото били пълни. Последното, което е затворено през 2008-ма година, сега искат да превърнат в Дом за възрастни хора, за да има и повече работа за семействата, които да останат.
"Най-важното е за младите хора да има работа, защото има ли работа, и в селото ще има живот."
Някога в Градец имало 5000 жители, когато селото било общински център, а сега е многолюдно само през ваканциите. Въпреки това има и семейства, които преди време заминали да търсят работа другаде, но наскоро са се върнали.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..