Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е важно възстановяването на екосистемите

Снимка: Радио ВИДИН

Възстановяването на екосистемите е от ключово значение за борбата с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие и намалява рисковете за продоволствената сигурност. Около тази позиция се обединиха членовете на Европейския парламент във връзка с новия Закон за възстановяването. До 2030 година Европейския съюз (ЕС) трябва да въведе мерки за възстановяване, които да обхващат поне 20% от неговите сухоземни и морски територии, твърдят евродепутатите.

В момента е постигнато политическо споразумение между трите европейски институции- Парламента, Комисията и Съвета, но предстои този закон да бъде одобрен от държавите членки. Окончателното гласуване на закона предстои през февруари тази година. Ако бъде приет страните- членки ще трябва да предоставят на Комисията национални 2-годишни планове за възстановяване след влизане на закона в сила, ще трябва да показват и как постигат тези цели. Редовни доклади за напредъка на ниво ЕС ще изготвя Европейската агенция по околна среда. Това обясни Емилия Пръмова - част от авторския екип на Климатека, с дългогодишен опит в академичния свят, изследвайки екосистемните услуги. Това са услугите, които екосистемите предоставят за благосъстоянието на хората. В момента работи в организация, която предоставя технически решения, които са свързани с обработката и представянето на данни за проекти, които имат за цел възстановяване и опазване на природата и екосистемите. Емилия Пръмова живее и работи в Германия. Сподели, че от февруари започва работа в компания, която се занимава с акустичното измерване на измененията в екосистемите.

"Здравите екосистеми, те регулират много процеси. Регулират водата, регулират въздуха. И както знаем, последните години България има сериозен проблем от наводнения. Те всъщност са толкова силни, причиняват такива щети, защото, например, почвите не могат да задържат тази вода. Здравите екосистеми регулират водата, регулират това изсипване внезапно на големи количества вода, за да не довежда този феномен до бедствия. Когато екосистемите са в лошо състояние тези процеси просто не работят. И същото важи и за сушата, защото те регулират подпочвените води. Когато има дълги периоди на суша, този процес го няма и капацитетът на екосистемите да задържат вода, която да е от полза в период на суша също е намален", каза Емилия Пръмова.

В момента такъв проблем има в региона на Бремен в Германия, където живее експертът. Заради дъждовете последните няколко седмици са наводнени селските региони около Бремен. Няма обаче големи щети, защото в Германия от години се работи за възстановяване на екосистемите, обясни Емилия Пръмова: 

"Активно се залесяват различни зони и се посаждат растения, не само дървета. И други растения имат благоприятна функция. Затова може да се каже, че няма толкова сериозни последствия от сегашните наводнения тук, в този регион конкретно. Разбира се, имало е и бедствени положения, но, за щастие този път не беше така. Защото също и тук в моя град, в Бремен, се работи много по адаптация към промените в климата, за да се избягват такива бедствени положения. Изграждат се различни конструкции, т.нар. "сиви" и "зелени" конструкции, където природата работи заедно с техническите решения на човека."

Възстановяването на една екосистема не спира със залесяването. Дърветата трябва да оцелеят, трябва и да сме сигурни, че сме избрали точния вид дървета и растения за даден регион и за даден проблем, защото ако проблемът е хидрологията или наводненията, тогава трябва да се обмисли много добре какви дървета ще се посадят и къде, ако искаме да се регулира този процес, каза още Емилия Пръмова и добави:

"Има много примери за засаждане на монокултури или големи площи, засадени с един вид бързорастящо дърво, което поглъща бързо въглерод, което, обаче има негативно въздействие върху биоразнообразието, върху екосистемни услуги като регулирането на водата и т.н. Много популярен пример за това е засаждането в Латинска Америка на големи площи с евкалиптови дървета, което не е естествен вид в този регион, който влияе лошо на водните цикли."

Какви опити за възстановяване на екосистемите в Източните Родопи се извършват като част от програмата Rewilding Rhodopes, част от мрежата Rewilding Europe, може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" е собственик на рибния ресурс на водоема

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" стана собственик на рибния ресурс на водоема за срок от 5 години. Условията по процедурата, по която е кандидатствало сдружението са сурови, заяви Владислав Йорданов- член на организацията. "Реални сдружения, които имат членска маса, които имат членове над 500, с едногодишни билети, валидни в ИАРА. Това е..

публикувано на 03.10.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие...

публикувано на 03.10.24 в 16:16

Как могат да останат по-дълго туристите в Искърското дефиле

Туристическият бранш в района на Искърското дефиле се обединява около създаването на нова туристическа дестинация. Идеята възниква още миналата година. При разговори с местните хора и от наблюдения на Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" става ясно, че има много голям бум на туристи по Искърското дефиле. Това навежда на мисълта..

публикувано на 03.10.24 в 16:09

Брусарци има нова зона за отдих и спорт

Брусарци вече разполага с нова зона за отдих и спорт . Общинският център е пример за това, как запуснати терени могат да бъдат превърнати в нещо полезно.  Новият обект е създаден по проект "Обичам природата и аз участвам“ в рамките на Национална кампания "Чиста околна среда - 2023 г.“.  Целта му е да повиши екологичната култура чрез..

публикувано на 03.10.24 в 14:00

Община Монтана набира кандидати за стипендии на талантливи ученици

Община Монтана обяви начало на сесия за стипендии на ученици с изявени дарби от 1 октомври. Начало на сесията за определяне на годишна и еднократна стипендия и приемане на кандидатури е съгласно чл. 10 и чл. 11 на Наредбата за условията и реда за отпускане на стипендии на ученици с изявени дарби от община Монтана. Това обяви за Радио ВИДИН..

публикувано на 03.10.24 в 12:00

Виктория Асенова - VikA с нов сингъл и видеоклип

Младата певица, родом от Видин, Виктория Асенова -VikA представи новия си сингъл и видео към него. "Gimme love" е песен, създадена от самата изпълнителка и нейните италиански продуценти. След"Heart babe", чиято премиера бе преди година, това е втората песен, продуцирана  от звукозаписната компания със седалище в Италия. Песента е на английски език..

публикувано на 03.10.24 в 10:05