Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водещ специалист по репродуктивно здраве ще консултира безплатно двойки от Северозападна България

д-р Георги Вакрилов
Снимка: Първи национален кабинет по репродуктивно здраве Враца


Процентът на двойките с репродуктивни проблеми не се е увеличил, но все повече хора търсят съдействието на специалистите. Това каза д-р Георги Вакрилов, който е един от пионерите в прилагането на инвитро процедурата в България и "баща“ на първото бебе от замразен ембрион у нас. Д-р Вакрилов е посветил на репродуктивната медицина над 30 години от своята лекарска практика. 

"Аз започнах да се занимавам с инвитро или репродуктивно здраве, по-общо казано, от 1989 година. Точно бях започнал да работя в болница "Тина Киркова", сега е "Св. София" в София, където работеше една от първите групи по инвитро оплождане, начело с д-р Табакова. Там за първи път разбрах, че има такова нещо, проявих интерес, ходих няколко пъти "да гледам" какво правят и ми предложиха да се включа в екипа, и от 1989 година насам общо взето се занимавам основно с тази дейност. Статистически в България има около 2 млн. двойки, от които едно поне 10-14% имат проблеми с репродукцията, което е доста голям процент. Интересното е, че този процент не се е увеличил реално погледнато оттогава, но поради това, че доста повече с течение на годините се говори по този проблем, много повече хора търсят помощ и затова се получава едно по-голямо количество семейства, които търсят нашето съдействие. Иначе самият стерилитет едва ли се е увеличил кой знае колко много с течение на годините, просто хората са разбрали, че има такъв проблем и че има начин този проблем да бъде решен."

По-малко са мъжете, които се обръщат за помощ при стерилитет. Причините за безплодие трябва да се търсят и при мъжа, и при жената, обясни специалистът:


"Ние, когато учехме медицина преди доста година, се смяташе, че около 40% причината е у жената, около 30% - при мъжа. Сега, с течение на времето, се оказа, че горе-долу са еднакви процентите на причините от женски и от мъжки фактор, даже в някои отношения мъжкият фактор превалира спрямо женския. Но тъй като много по-малко търсят помощ мъжете, които имат проблеми, това нещо по-малко се знае, по-малко се говори и това е един много голям проблем, който и с ваша помощ, на медиите, трябва да се разбере, че когато една двойка има проблеми, трябва да се направят всякакви видове изследвания, като се изследват и мъжът, и жената. А не както преди се действаше - да се изследва само жената, правят се какви ли не изслeдвания, процедури, докато мъжът оставаше настрана."

През 1994 година д-р Вакрилов е част от екипа, който прави възможно раждането на първото у нас бебе от замразен ембрион. През 2005-та година проплаква и първата двойка близнаци от замразени ембриони, а д-р Вакрилов отново е водещ в екипа, осъществил този забележителен успех. Сред последните му постижения е появата на бял свят на бебе от седемгодишен замразен ембрион. 

"Към процедурата замразяване на ембриони се прибягва рутинно, след като се направи инвитро оплождане. Ако се получат повече ембриони, отколкото е оптималното количество, които се имплантират в матката - да кажем един, два, максимум три, ако има повече, понеже при инвитро оплождането се прави стимулация на яйчника и растат не една, а няколко яйцеклетки, някои път тези яйцеклетки са  повече - 7, 8, 9, 10..., и ако се получат ембриони, не могат да бъдат имплантирани всички. Тези, които остават и са с добри качества, могат да бъдат замразени. Това нещо е много добро, защото след това се връщат тези ембриони, без да се налага да се прави стимулация, без да се налага да се прави пункция, която все пак е хирургическа интервенция, и по този начин комулативният процент на успеваемост при един инвитро цикъл се увеличава няколко пъти."
 
Д-р Георги Вакрилов ще консултира двойки с репродуктивни проблеми от Северозападна България на 19 януари (петък) от 10.00 ч. в Първия национален кабинет по репродуктивно здраве, който се помещава във Враца. 

"Не бих препоръчал да правят нещо предварително. Нека първо да дойдат, за да си поговорим и с двамата - и с мъжа, и с жената, и по наша преценка ще им кажем какви изследвания е добре да си направят. Не е необходимо да правят някакви предварителни изследвания и след това да се наложи да бъдат повтаряни или да правят други. Като дойдат, с тях ще поговорим и ще им снемем една подробна анамнеза. Много важно е да се намери причината за едно безплодие - дали при единия, дали при другия партньор. Много е лесно, когато се намери причината. Най-трудното нещо е да се намери истинската причина, за да знаем къде да тръгнем и какво да правим. Затова са тези първи срещи, при които в много голям процент от случаите успяваме да намерим къде е причината и с какво да се захванем."

Прегледите са безплатни, но е необходимо предварително записване на телефон: 0888 888 295. Консултациите ще се осъществяват във Втора база на ДКЦ-1 в гр. Враца с адрес: ул. „Н. Й. Вапцаров“ №4, ет. 2 - Кабинет по репродуктивно здраве.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10