Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биволовъдството- нерешими проблеми или липса на мисъл за сектора

Снимка: Радио ВИДИН


Добре развит сектор в миналото, днес за биволовъдството никой не мисли, а заради проблемите и неглижирането на сектора все повече стопани разпродават стадата си. Това каза в "Земята, която ни храни" доц. Марина Цанкова, председател на Асоциацията на биволовъдите в България. За проблемите говорим ден след Карамановден, който по стар стил се отбелязва на 15 януари:

"До 1989 година имаше 18 обществени ферми, след това тези ферми се закриха, за жалост голяма част от животните бяха изклани, а друга част преминаха в частния сектор. Една порода не се създава от днес за утре. Работата по нейното създаване започна 1962 година и продължи повече от 40 години, докато създадем породата Българска мура, която е една от най-млечните породи и е на едно нива с изходната порода- Индийска мура и още преди да бъде утвърдена като порода през 2002 година, тя намери приложение в четири континента и над 12 страни... 

...В момента цялото животновъдство отива надолу, ще дойде момент, когато ще го търсим само в зоологическата градина... 

...Непрекъснато се обявяват животни за продан, а хората, които отглеждат биволи, ги отглеждат с голяма любов и привързаност, но само любовта не е достатъчна... В последните години и природата беше срещу фермерите, цените хвръкнаха нагоре- на фураж, ток, на вода. Изкупната цена върви   надолу- в момента се движи около 1,30...  Не стига, че цената е никаква, ами не се и изкупува от мандрите... Какво да правят фермерите с издоеното мляко- да го плиснат, да го дадат на свинете ли?" 

Заради неуредиците в сектора и липсата на адекватна държавна политика, през последната година са закрити две големи ферми в Северна България с над 500 животни, продават се животните и от малки семейни ферми. Сред ппроблемитге са и постоянно променящите се изисквания, липсата на пасища и на работна ръка, посочи доц. Марина Цанкова:

"Не е факторът плащане, няма ферма, в която да се плаща по-малко от 1000 лева. Просто няма хора, които да работят... Взеха пасищата, сложиха тези панели... Скоро ще загубим това, което е постигнато с толкова труд... Въведоха една електронна система, която често не се отваря- това възпрепятства работата на фермерите... Освен това, днес едно се публикува, на следващия ден съвсем друго- фермерите това не могат да го следят постоянно... не могат да си гледат пряката работа..." 

Биволовъдството е най-неглижираният животновъден сектор, заради това и все все по-малко са хората, които отглеждат биволи. За работата си те получават няколко вида помощи, които са крайно недостатъчни, освен това зависят и от подпомагането за обвързана подкрепа- ако то не е изпълнено, отпадат всякакви други плащания, което е крайно несправедливо, посочва доц. Марина Цанкова. 

Заради многото проблеми, липсата на държавна политика и мисъл за сектора, все повече животновъди разпродават стадата си. Ако през 1905 година у нас са се отглеждали над 400 000 бивола, днес под контрола на Асоциацията са 8902- 7766 биволици и 1136 женски малачета и малакини. Те се отглеждат в 143 ферми в 81 населени места в 21 области. В северозападния регион общата бройка е 2837- 36,53 % от биволите у нас. Над 2000 са отглежданите биволи във врачанското село Габаре, каза доц. Марина Цанкова:

"Там има ферми с над 100 животни, хората си ги гледат, доят ги... Не всички могат да направят мандри и да затворят кръга, една малка мандра струва около 150 000 лева- хората откъде да ги вземат... Не могат и да се обединяват... Въпроса за животновъдството стои на дневен ред, но върху него няма поглед... Никой не се вслушва в конкретните искания на животновъдите..."

Биволовъдството е проспериращ отрасъл в миналото, но днес е набутано в ъгъла. Въпреки всички проблеми, които съпътстват сектора, има един ден в годината, когато биволовъдите празнуват, за да отдадат почит към тези благородни животни, прославили страната ни на 4 континента. По стар стил на 15 януари се отбелязва Карамановден, в миналото празникът е бил много по-пищен от днес. 

Въпреки липсата на перспектива и надежда за сектора, Марина Цанкова поздрави биволовъдите и им пожела:

"Здраве и дано тази любов към животните да ги крепи и да съхрани животновъдството..." 


Огромна е любовта към биволите на Пламен Методиев, който е все още ученик, но се грижи за семейното стадо биволи, просто защото ги обича и не иска да бъдат продавани. Семейството му има ферма в монтанското село Владимирово, отглеждат овце и около 20 биволи. Пламен завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тяхчуйте го в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05