От друга страна това, което ще продължи осезаемо и в 2024 година е дигиталната трансформация, автоматизацията и роботизацията, но смятам, че за България все още не можем да говорим за изкуствен интелект, който да измести масови работни места. Въпреки това всяка една компания работи по внедряването на различни AI тулове (от англ. - инструменти на изкуствения интелект, бел. ред.), с които да подпомага и автоматизира процесите си."
Ще наблюдаваме ли ръст на финансовите възнаграждения през 2024-а?
"Тенденцията през 2024 година е, че заплатите в някои сектори леко ще се повишат във втората половина на годината, като това от своя страна предполага, че вече все повече ще се търсят специалисти, които имат комплексни умения и технически познания. Навлизаме в ера, в която бяхме преди повече от 10 години, когато работодателят избираше прецизно и много задълбочено кадрите си и излизаме от „ерата на кандидата“, в която той е склонен да откаже 10 поредни работни оферти и това е вследствие на масовите съкращения."
Ще има ли сектори, в които търсенето ще намалее?
"Още от миналата година всички специалисти отбелязаха сериозен спад в търсенето на IT кадри. Вероятно е това да се запази в същия темп, като все пак трябва да отбележим, че IT секторът обикновено е бързо развиващ се и динамичен и макар да има временни колебания в търсенето, общата тенденция е за постоянен растеж."
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..