Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Амбулаторен лист при отсъствие от училище - "за" и "против"

Снимка: архив

Идеята на Министерството на здравеопазването да отпаднат медицинските бележки, с които се извиняват отсъствията на учениците, като вместо тях се представя амбулаторен лист от преглед при личния лекар, провокира широка обществена дискусия. От Българския лекарски съюз (БЛС) заявиха, че за пореден път се информират от медиите за подготвяни промени в сектора, без те да са обсъждани и консултирани със съсловната организация. Освен това изразиха притеснения, че подобна промяна повдига много въпроси, сред които каква част от „чувствителната“ информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея. 

Д-р Ваня Добрева, която е член на Управителния съвет на БЛС, смята, че замяната на медицинската бележка с амбулаторен лист е невъзможна:

"Както в цял свят няма медицинска бележка, това ще е облекчение и за нас, и за родителите мисля, че може да бъде. Но замяната с амбулаторен лист е доста трудно и невъзможно, защото самият амбулаторен лист включва информация, с която не може да борави всеки, която не може да бъде показвана и има законова база, "чувствителна" медицинска информация има. И сега медицинските бележки са без диагноза, без обективно състояние на ученика. Това си е медицинска информация, с която могат да боравят определени хора, институции."
 
Родители също изразиха своите притеснения от евентуалното отпадане на електронната медицинска бележка:

"Не, по-добре да си има бележки, защото се злоупотребява... Има разлика по отношение на амбулаторния лист, тъй като там се описва диагнозата на детето и това все пак е информация, която е друг въпрос доколко е редно да се споделя... Аз не мисля, че има толкова голяма разлика. Да, то си пише, че е по здравословни причини... Няма кой знае какво значение... По-добре си е извинителна бележка, защо трябва да се разпространява диагнозата на детето. Значи има причина за извинителна бележка, защо трябва да нося амбулаторния лист. Там все пак има неща, които не трябва да са на всеослушание..."
Снимка: Радио Видин

Предложението на Министерството на здравеопазването получи подкрепата на директора на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин Насенка Димитрова. По думите ѝ след въвеждането на електронната медицинска бележка се наблюдава рязък скок на извинените отсъствия по здравословни причини: 

"Аз лично смятам, че е удачно. Първоначално преди да бъде решено медицинските бележки да бъдат електронни, имаше един период, в който ние изисквахме от учениците плюс извинителната бележка да ни представят и амбулаторен лист. Този амбулаторен лист се предоставяше на медицинското лице в училището, поради конфиденциалност на личната информация относно типа на заболяването. Може би трябва да има синхрон между двете министерства, но моето лично мнение е, че откакто се въведоха електронните бележки, рязко скочи броят на извинените отсъствия по здравословни причини. Направих труда да Ви кажа, че средно по брой отсъствия по класове започват от 34-35 и стигат до 100... Трябва по някакъв начин да бъде ограничен и действително да се отчита броят на болните ученици, действително посетили лекар, действително проведен преглед..."

Според директора Министерството на образованието и Министерството на здравеопазването трябва да намерят най-добрия вариант. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05