Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забрана спря археологически проучвания във Врачанско

Снимка: Радио Видин

Трудна година бе 2023-та за археолозите от Врачанския музей. Причината - забрана от Министерството на земеделието за провеждане на разкопки в два обекта, попадащи на територията на резерват "Врачански карст". За проблема съобщи директорът на Регионален исторически музей - Враца Георги Ганецовски по повод започващите тази вечер Традиционни зимни четения, по време на които музейните работници представят дейността си през последната година. Първият доклад е посветен на археологическите проучвания. 

"Откривателска и много трудна година. Имахме традиции да правим пресконференции в края на всеки археологически сезон, но така се развиха нещата, че през последната година имаше само две археологически експедиции. В други години реализираме по 4 и повече. От заложените предварително 4, се реализираха 2... Звучи абсурдно да има осигурени средства за проучвания и да не могат да се реализират. Но така или иначе, тъй като не реализирахме пресконференцията, този път ще бъдат представени много интересни открития от проучванията в два обекта - праисторическия при Оходен, и другият са спасителните разкопки край Дърманци на ремонтиращия се път Мездра-Ботевград", каза археологът. 

Георги Ганецовски поясни, че макар да не са реализирани разкопки в обектите в местностите "Манастирски дол" и "Градище" при прохода "Вратцата", тази година се планира работата в тях да продължи. Предприети са и действия за решаване на казуса.



"Но големият ни проблем е обектът при "Градище", прохода "Вратцата", в който има разкрити каменни структури, които са временно консервирани, просто са покрити с геотекстил, което е съвсем временно. Но миналата година те не можаха да се състоят поради някаква забрана, която ни наложи Министерството на земеделието заради някакви дървета, които така си стоят, без да бъдат засегнати. Една наредба, която изисква оценки, плащания на някакви дървета, безумни истории. В крайна сметка започва един процес, чисто административен, по прехвърляне на имот от държавна в общинска собственост, който не знам колко години ще продължи и трябва да завърши с постановление на Министерския съвет, а дотогава просто обектът ще се руши. Предполагам подозирате, че ние, които носим отговорност за информацията, която се разкрива там, не можем да стоим безучастни заради нечие бюрократично присещане, защото тази наредба се оказа, че функционира от 2017 година и изведнъж някой през миналата година се е сетил, че трябва да я вкара в действие по отношение на действащите археологически проучвания. Малко на мен ми звучи тенденциозно, но така или иначе нещата са принципни и би трябвало всички да гледаме в една посока по отношение на опазването на културното наследство..."

Археолозите нямат вина за забавеното пускане на скоростния път Мездра-Ботевград, заяви още Георги Ганецовски. По думите му през тази година ще бъдат завършени проучванията по трасето на пътя в района на село Дърманци. 

"Ще продължат проучванията край Оходен, защото всяка година носи интересни резултати. Това ще е 24-та археологическа кампания. Очертава се през ранната пролет да се реализира финален етап от разкопките по трасето на Мездра - Ботевград и при Дърманци, с което археолозите ще приключат своето участие... От сега казвам, че не е вярно това, което се тиражира в медиите по отношение забавяне сроковете на пускане на пътя, който знаете, че е затворен, заради археолозите. Това е абсолютно невярно. Ние много стриктно се водим по нашите финансови разчети и съответно срокове, по никакъв начин не пречим. Основният проблем е, че МРРБ и АПИ, не знам, някакъв хаос е при тях - неотчуждени имоти, отчуждават ги на порции. Знаете, че когато има неотчуждени имоти, не е завършен устройственият план, няма как да се реализират каквито и да е дейности върху тях, докато не приключи процедурата. Така че оттук идва това забавяне и куп други фактори."

Финалният етап от проучването по трасето на пътя ще започне през март и ще продължи до средата на май, поясни Георги Ганецовски. Най-интересните археологически находки от обекта, както и от праисторическия при Оходен ще бъдат представени на Зимните четения тази вечер, от 17:00 часа. Събитието ще се състои в художествена галерия "Иван Фунев". Общо 13 доклада са в програмата на Зимните четения, които ще продължат до края на април. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13