Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Добрите семейни отношения ни помагат да сме по-здрави

Отбелязваме Седмицата на брака

2
Снимка: Радио Видин

Стартира конкурс, посветен на Седмицата на брака в България. Инициативата се провежда ежегодно от 7-и до 14-и февруари, а конкурсът е едно от предизвикателствата за настоящи и бъдещи семейства. Всъщност целта на Международната седмица на брака е да насърчи повече двойки по пътя им към изграждане на трайни и удовлетворяващи отношения. Това обясни психологът и координатор на инициативата у нас Михаела Джоргова

"Седмицата стартира преди повече от 25 години във Великобритания от семейство предприемачи, които виждат техни близки да се разделят и си казват: "И ние можехме да бъдем на тяхно място". Разбират, че причината е, че те са се отдалечили с времето и в един момент нямат какво да си кажат. В техния случай не е имало трети човек, но въпреки това те решават да се разделят. Така стартира инициативата, оттогава добива популярност и се провежда в 30 страни, включително и в България. Целта ѝ е превенция на разводите, да може двойката да обърне внимание един на друг, да не взимат отношенията си за даденост, да излизат на срещи, да правят неща един за друг и, разбира се, да се насърчи обществото, въобще всеки един да полагаме усилия за брака и семейството. Тази година каним преподаватели, учители да направят нещо в часа на класния за ценността на семейните отношения, как могат да имат по-добри отношения с хората около тях и по този начин да окажем превенция на разводите."

Намалява процентът на сключените граждански бракове за сметка на съжителството, обясни още Михаела Джоргова:

"Да, така е. Виждаме един доста голям процент от 2011-а до 2021-ва година. Над два пъти са се увеличили съжителствата - от 8 на 17,04%. Предишното десетилетие - също така два пъти. Вярно е, че част от двойките сключват брак след раждането на детето, но не е малък процентът на съжителстващите. А това от своя страна е връзка с доста по-голяма нестабилност спрямо брачната връзка и с по-сериозни последствия не само за партньорите, но и за децата, поради нейната краткотрайност."

Има ли рецепта за успешен брак?

"В зависимост от двойката тази рецепта е различна. Имахме един такъв конкурс преди години. Като цяло важна е комуникацията, откритото споделяне, доверието. Това, което партньорите споделят, е те да останат най-добрите приятели, човекът до тях да бъде човек, на който могат да се доверят, могат да разчитат, могат да бъдат подкрепени и такива хора, разбира се, живеят по-дълго и са по-добре здравословно, когато имаме тези качествени взаимоотношения в отношенията."

Снимка: https://www.facebook.com/brak.bgКонкурсът за семейни двойки е едно от традиционните събития на Седмицата на брака в България. Всяка година той има различна тема, като настоящата е "На какво ме учи връзката с настоящата ми половинка?". Две семейства ще получат награди. Победителите ще бъдат обявени на 13 февруари.

"Очаква се та да споделят на какво ги учи връзката с техния съпруг или съпруга. Всеки трябва да сподели, по четири изречения сме написали в условията на конкурса, във Фейсбук страницата, на лично съобщение могат да предадат, от колко години са семейни и обща снимка. До 20:00 часа на 8 февруари е срокът. Понеже в брака си ние растем, променяме се, учим се на грижа, на любов, на прошка, на търпение, на поставяне на граници, на отстояване. Учим се на неща, които нямаме, а партньорът ни има. И всъщност промяната, растежът, развитието е признак на едно зряло взаимоотношение и ще е ценно да научим всеки от партньорите какво научава от другия, от връзката си, от брака си. Ще има две награди - награда на журито и на публиката за историята, събрала най-много харесвания. Всяко от семействата ще получи 7-дневна, прекрасна е наградата, за цялото семейство почивка в Гърция."

В журито на конкурса са олимпийската шампионка Мария Грозева и нейният съпруг, бившият капитан на националния отбор по волейбол Владо Николов със съпругата си и семейният терапевт Стоян Георгиев и неговата съпруга. 

Всяко семейство може да се включи в предизвикателствата на Седмицата на брака между 7-и и 14-и февруари. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46