Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов прочит на "Ромео и Жулиета" подготвят в Белоградчик

2
Снимка: Фейсбук

Историята на съвременните Ромео и Жулиета ще разкаже българо-ромска театрална постановка. Идеята е на Народно читалище "Развитие" в Белоградчик. За реализацията ѝ са привлечени близо 30 млади артисти, обясни председателят на културната институцията Валери Цветков:

"Това е по проект на читалището в Белоградчик, който е по Норвежката стратегия за интеграция на ромите. В този проект имаме заложени няколко школи - театър, сценография и танци. Сега вече е финалът. Трябва да поставим една пиеса, подобна на "Ромео и Жулиета", но действието се развива между българи и роми, не между Монтеки и Капулети. Българско момче се влюбва в момиче от ромски произход, това горе-долу е сценарият, като върви горе-долу по сценария на "Ромео и Жулиета". Ирина Флорова води школата по театър, Светломир Петров, който е танцьор в Ансамбъла и учи танцово изкуство, води танците и едно местно момиче имаме, което води сценографията и рисуването. Над 30 ще са младите хора на сцената, в целия проект над 50 са ангажирани за сценография, за танци. Имаме в самия проект българите, които танцуват традиционни танци, имаме един ромски танц."

Снимка: Фейсбук

Децата от школата по театър проявяват голям хъс и артистичност. Това каза актрисата от видинския драматичен театър Ирина Флорова-Капелова, която е режисьор на спектакъла и работи с тях. Тя посочи и трудностите, които имат в работния процес. 

"Определено е много интересно, определено е и много трудно. Защото наистина причината, поради която стартирахме този проект, е тази липса на толерантност, на разбиране, на групиране на различните етнически групи - българчета и ромчета, което за съжаление го наблюдаваме и при нас в работата. Надявам се благодарение на нашия проект, макар и една малка крачка да направим в посока на това да започнат повече да се разбират помежду си, да проявяват повече толерантност. Всички са много артистични, понякога им е трудно, но те пък имат огромно желание за работа, едва ли не при нас е някаква борба за роли. Текстът се пише от Диана Сиракова специално за тях. Наистина отговаря страшно много за тяхната действителност, в която живеят... На сцената ще чуем и български, и ромски език и ще научим много за ромската култура и за историята на ромите."

Премиерата на спектакъла "В търсене на Баро Мангипе" ("В търсене на голямата любов") се планира за края на март в Белоградчик. В началото на април той ще гостува в други населени места във Видинска област.

Проектът „В търсене на Баро Мангипе“ се изпълнява с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00