Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Йонов от Сланотрън със спомени за земеделието и минералния извор в селото

2
Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Любомир Йонов от видинското село Сланотрън. Той завършва техникум по механотехника в Монтана и през по-голяма част от живота си се занимава със земеделие. Разказва, че навремето отрасълът е бил по-благодатен, една от причините за това са били атмосферните условия:

"Почнахме със земеделие, трябва да се занимава с нещо, тогава нямаше какво да се работи друго... А ние имахме и наследствена земя от баща ми. И трябваше да се работи, имах трактори два, после купих още един, инвентар имах, всичко, сеялка, каквото трябва за едно земеделие. Израстна синът и изхвърли ме извън борда. Само му помагам, той си пое работата, купи си техника, всичко... Едно време да се занимаваш със земеделие беше по-добре, сега вече всичко се обърка. Нито субсидии навреме, рентата скача нагоре, а ние не изкарваме нищо. Тия ветрове, тези вихрушки събарят слънчогледа на земята и ние въобще не го жънем, само го дисковаме..."

Сланотрън навремето е било голямо село, известно с лековитите си минерални води. Идвали са хора от цяла България да търсят лек на различни кожни заболявания, разказва Любомир Йонов. Спомня си, че местните са отваряли домовете си и са приемали посетителите, които след няколко дни са си тръгвали здрави, благодарение на лековития минерален извор. Футболът също е бил на почит сред хората там. 

"Селото беше по-жизнено, имаше комсомолци, имаше деца много... Всичките тръгнали по чужбина на работа, да изкарат некой лев... Имаше живот, имаше футбол, какво ли не на село. Имаме стадион, където "Бенковски" нямаше такъв стадион, много хубав стадион... Минералните извори бяха до едно време. Банята там, имаше три специални циментовани резервоара, където хората влизаха. Тия екземи, тия рани, много работи лекуваше тази баня, извънредно много. Помня имаше от Капитановци караха тук, с каруца някакъв човек, който не можеше въобще да се движи, той се влачеше по земята. Накрая си тръгна като човек нормален... Нямаше къща да няма такива банаджии, всички във всяка къща, по някой дошъл и се настанил. Аз помня при нас горния етаж, две, три стаи бяха пълни с такива банаджии... Малко е солена тази вода и я спряха. Трябваше да направят втори кладенец, за да я нагнетяват пак в земята... Какво направиха не знам. Затапиха сондажа и водата си остана в земята. А беше много полезна. Тези рани, какво и ще да е, екземи, всичко лекуваше безпогрешно..."

Повече от разговора чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30

Доброволческа организация от Видин помага на хора в нужда

Десетки пожари гасиха огнеборците от Видинско през изминалите дни. Едно от местата, в което огънят е бил по-труден за овладяване, вследствие на силен вятър е село Каленик. При потушаването на огъня в селото  към екипите на пожарната са се включили и хора на видинската доброволческа организация "Национални бойци за промяна". Към момента в нея членуват..

публикувано на 11.07.25 в 09:00