Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Йонов от Сланотрън със спомени за земеделието и минералния извор в селото

2
Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Любомир Йонов от видинското село Сланотрън. Той завършва техникум по механотехника в Монтана и през по-голяма част от живота си се занимава със земеделие. Разказва, че навремето отрасълът е бил по-благодатен, една от причините за това са били атмосферните условия:

"Почнахме със земеделие, трябва да се занимава с нещо, тогава нямаше какво да се работи друго... А ние имахме и наследствена земя от баща ми. И трябваше да се работи, имах трактори два, после купих още един, инвентар имах, всичко, сеялка, каквото трябва за едно земеделие. Израстна синът и изхвърли ме извън борда. Само му помагам, той си пое работата, купи си техника, всичко... Едно време да се занимаваш със земеделие беше по-добре, сега вече всичко се обърка. Нито субсидии навреме, рентата скача нагоре, а ние не изкарваме нищо. Тия ветрове, тези вихрушки събарят слънчогледа на земята и ние въобще не го жънем, само го дисковаме..."

Сланотрън навремето е било голямо село, известно с лековитите си минерални води. Идвали са хора от цяла България да търсят лек на различни кожни заболявания, разказва Любомир Йонов. Спомня си, че местните са отваряли домовете си и са приемали посетителите, които след няколко дни са си тръгвали здрави, благодарение на лековития минерален извор. Футболът също е бил на почит сред хората там. 

"Селото беше по-жизнено, имаше комсомолци, имаше деца много... Всичките тръгнали по чужбина на работа, да изкарат некой лев... Имаше живот, имаше футбол, какво ли не на село. Имаме стадион, където "Бенковски" нямаше такъв стадион, много хубав стадион... Минералните извори бяха до едно време. Банята там, имаше три специални циментовани резервоара, където хората влизаха. Тия екземи, тия рани, много работи лекуваше тази баня, извънредно много. Помня имаше от Капитановци караха тук, с каруца някакъв човек, който не можеше въобще да се движи, той се влачеше по земята. Накрая си тръгна като човек нормален... Нямаше къща да няма такива банаджии, всички във всяка къща, по някой дошъл и се настанил. Аз помня при нас горния етаж, две, три стаи бяха пълни с такива банаджии... Малко е солена тази вода и я спряха. Трябваше да направят втори кладенец, за да я нагнетяват пак в земята... Какво направиха не знам. Затапиха сондажа и водата си остана в земята. А беше много полезна. Тези рани, какво и ще да е, екземи, всичко лекуваше безпогрешно..."

Повече от разговора чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00