Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Йонов от Сланотрън със спомени за земеделието и минералния извор в селото

2
Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Любомир Йонов от видинското село Сланотрън. Той завършва техникум по механотехника в Монтана и през по-голяма част от живота си се занимава със земеделие. Разказва, че навремето отрасълът е бил по-благодатен, една от причините за това са били атмосферните условия:

"Почнахме със земеделие, трябва да се занимава с нещо, тогава нямаше какво да се работи друго... А ние имахме и наследствена земя от баща ми. И трябваше да се работи, имах трактори два, после купих още един, инвентар имах, всичко, сеялка, каквото трябва за едно земеделие. Израстна синът и изхвърли ме извън борда. Само му помагам, той си пое работата, купи си техника, всичко... Едно време да се занимаваш със земеделие беше по-добре, сега вече всичко се обърка. Нито субсидии навреме, рентата скача нагоре, а ние не изкарваме нищо. Тия ветрове, тези вихрушки събарят слънчогледа на земята и ние въобще не го жънем, само го дисковаме..."

Сланотрън навремето е било голямо село, известно с лековитите си минерални води. Идвали са хора от цяла България да търсят лек на различни кожни заболявания, разказва Любомир Йонов. Спомня си, че местните са отваряли домовете си и са приемали посетителите, които след няколко дни са си тръгвали здрави, благодарение на лековития минерален извор. Футболът също е бил на почит сред хората там. 

"Селото беше по-жизнено, имаше комсомолци, имаше деца много... Всичките тръгнали по чужбина на работа, да изкарат некой лев... Имаше живот, имаше футбол, какво ли не на село. Имаме стадион, където "Бенковски" нямаше такъв стадион, много хубав стадион... Минералните извори бяха до едно време. Банята там, имаше три специални циментовани резервоара, където хората влизаха. Тия екземи, тия рани, много работи лекуваше тази баня, извънредно много. Помня имаше от Капитановци караха тук, с каруца някакъв човек, който не можеше въобще да се движи, той се влачеше по земята. Накрая си тръгна като човек нормален... Нямаше къща да няма такива банаджии, всички във всяка къща, по някой дошъл и се настанил. Аз помня при нас горния етаж, две, три стаи бяха пълни с такива банаджии... Малко е солена тази вода и я спряха. Трябваше да направят втори кладенец, за да я нагнетяват пак в земята... Какво направиха не знам. Затапиха сондажа и водата си остана в земята. А беше много полезна. Тези рани, какво и ще да е, екземи, всичко лекуваше безпогрешно..."

Повече от разговора чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46