Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте броят на браковете в Северозапада



Расте броят на сключените бракове в Северозападна България за изминалата 2023 година. В Монтана 161 двойки са се врекли във вярност, с 12 повече от 2022-ра, съобщи Венка Дикова, директор "Обреден дом" - Монтана. Най-възрастната двойка, сключила граждански брак в града през миналата година е на общо 112 години. Най-младите са били както и във Видин, на 18 години. 

"Запазва се тенденцията за изнесените ритуали, които са 36 броя, а останалите 24 двойки са си сключили традиционно гражданския брак с ритуали в обредната зала, която се намира в Младежкия дом. В сравнение с 2022 година, тук имаме увеличение на делничните бракове - това са двойки, които идват скромно, сключват граждански брак с кратък ритуал."

60 от браковете в Монтана са били събота и неделя, като средната възраст на двойките е около 30 години, каза още Венка Дикова. 

"Моите наблюдения, понеже ние пишем и годините на младоженците, са че тези бракове, които се сключват в почивните дни, организират сватбени тържества за сватбения си ден, те са средно около 30-годишни... През седмицата сключват брак много млади хора, като в най-младата двойка, която е сключила брак през седмицата и двамата са на по 18 години. Най-възрастната е на общо 112 години. Мъжът е бил на 68 години, жената е на 44 години."

Четири са международните сватби през миналата година в Монтана. Жители на Албания, Румъния, Тайван и Тайланд са си взели, както се казва, българи. Тази година първата международна сватба е между индиец и българка. 

Във Враца по подразбиране са сключени и най-много бракове през изминалата година в сравнение с Монтана и Видин. Въпреки това само там няма желаещи да се бракосъчетаят на 14 февруари. 230 двойки са си казали заветното "да" през изминалата година в града под Околчица. По данни от общинското предприятие "Обредни дейности", 460-те млади хора са ползвали част от услугите, които се предлагат във Враца. Няма и кандидати да се оженят и на 29 февруари - тъй като годината е високосна има и такава дата, която предизвиква интереса на любителите на нумерологията.

В сравнение с предходната 2022 г. има сериозен ръст на желаещите да се оженят, показват данните на Националния статистически институт. Според официалната статистика през 2022-а в града под Околчица са били сключени 149 граждански брака, което е 81 по-малко от 2023-а.

В област Враца иначе са създадени 390 нови семейства. Най-много от сключените бракове са на територията на община Враца - 149, следвана от община Козлодуй - 66, а най-малко са в общините Роман (8) и Борован - 5. Коефициентът на брачност за област Враца през 2022 г. намалява с 0.2 процентни пункта, като достига до 2.6‰ (за страната е 4.0‰), и е най-нисък в страната.

През 2023 година в община Видин пък граждански брак са сключили 183 двойки. Общата възраст на най-младата двойка е 36 години (и двамата съпрузи са на 18 години), а на най-възрастната - 167 години (жената е на 84, а мъжът - на 83 години). В Деня на виното и любовта - 14 февруари, брачни халки ще поставят 3 двойки. 

Дани и Сашо са една от двойките, сключили брак през изминалата година във Видин и си казват "да" в навечерието на рождения ден на булката.

"Ние работим в София, където няма възможност да се направи истинско бракосъчетание извън Общината, което е още един плюс за Видин. Градът си е приказен отвсякъде погледнато, това е... Това е нещо, което ти се случва един път в живота и си заслужава абсолютно всичко, защото в деня, събирайки се с всички приятели и роднини, изпитвайки тази емоция с тях, остава спомен за цял живот. Аз бих казала, всеки, който иска да прекара живота си с половинката си, да не се съмнява да предложи брак" - каза за Радио ВИДИН Дани.

За да се получи едно тържество, трябва в организацията да участва и младоженецът, категоричен е Сашо. Така задълженията се разпределят по равно и нито един от ангажираните с тях хора не бива затормозен за сметка на друг. 

"Всичко, което можеше да се направи от моя гледна точка, съм го направил и съм помагал с нещата, които Дани е имала като идеи. Това беше процес, който смятам, че успяхме заедно да измислим и да осъществим... Доброто планиране на това, какво искаш да направиш и това да знаеш какво точно искаш е доста важно... Ако могат хората, възможно най-бързо да предлагат на приятелките си..." - посъветва Сашо. 




*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05