Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дунавският регион с потенциал за включване в дестинация за винен туризъм

Снимка: Радио ВИДИН


В опит да направят винения туризъм в региона на Западна и Централна Дунавска равнина по-популярен сред туристите и туроператорите, 20 изби създадоха винена карта, включваща и културно-историческите, и природните забележителности. Вече е факт и първото съвместно събитие на участващите в картата изби - ден на отворените врати, който бе организиран на 10 февруари. 

Винарите и собствениците на изби правят всичко, което е по силите им, за да популяризират региона като дестинация за винен туризъм, но е необходима и държавна политика, защото проблемите пред развитието на винения туризъм в региона са част от по-голямата тема за проблемите пред туризма като цяло. Това коментира Еми Маринова - съсобственик на винарска изба в Оряхово и един от инициаторите за създаването на Винена карта на Западна и Централна Дунавска равнина:

"Това е само началото на нашата инициатива, за момента има повече интерес, но все още няма организирани турове... В региона има и други проблеми- инфраструктурата, ремонти на пътищата, проблеми при настаняване. Дори и да представяме тази карта, проблемът с туризма е по-глобален и трябва да се погледне като цяло... Това, което правим, не може да се извади от проблематиката с пътищата..."

Взето е решение до август 2024 година Агенция "Пътна инфраструктура" да постави табели, които да показват пътя към винените изби, след като виненият туризъм е признак като нематериално културно наследство на България:

"Това трябва да стане сега през 2024 година и се надяваме за нашия регион да е от голяма помощ, защото сме разпръснати, покриваме голяма част и ще е добре тези знаци да водят до избите ни... "

Регионът на Западната и Централна Дунавска равнина разполага с чудесни условия за лозарство и винарство, но съществуващият потенциал не е достатъчно добре развит, а усилията на местните винари да популяризират това богатство не са достатъчно подкрепени, включително от държавата, отбеляза Еми Маринова:

"Не случайно в Плевен е бил създаден първият институт по лозарство и винарство на Балканите през 1902 и петия в света. Потенциалът е там, за съжаление регионът не е дотам известен в България и в чужбина и няма много инициативи, за да се популяризира. Затова избите сами направихме тази карта, затова и организираме тези отврени врати. Искаме да поканим хората за видят колко е прекрасно при нас, как правим виното, какви сортове предлагаме... Искаме да популяризираме региона и да разкажем какъв му е потенциала. За момента нямаме много подкрепа... А вината ни са интересни, работим с общо 36 сорта в региона, 13 са български, потенциалът е огромен. Трябва ни повече реклама. Важно е да се посети една изба, така виното се свързва с преживяване..." 

През април тази година в България ще се организира международна конференция за винен туризъм, като организаторите на форума вече са посетили изби от винената карта на Западна и Централна дунавска равнина и са обещали да доведат допълнително туроператори и журналисти в този регион. Никак не е било лесно, обаче да се стигне до това посещение, разказа Еми Маринова:

"Дойдоха и бяха много впечатлени от това, което видяха... Те не знаеха кои сме, не бяха чували за нас, не можеха да си представят колко богат и красив регион сме. Има още работа, но туризма се развива, тази конференция ще помогне да се чуе за България като винена дестинация. Надяваме се и ние от Дунавската равнина, че няма да сме забравени. Има много неща, които да се посетят- и културни, и природни забележителности. Много се надяваме да се чува все повече за нас, за да видят хората какво предлагаме... "

За всички събития, които организират избите от региона, можете да се информирате от интернет страницата на Винената карта на Западна и Централна Дунавска равнина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46