Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дунавският регион с потенциал за включване в дестинация за винен туризъм

Снимка: Радио ВИДИН


В опит да направят винения туризъм в региона на Западна и Централна Дунавска равнина по-популярен сред туристите и туроператорите, 20 изби създадоха винена карта, включваща и културно-историческите, и природните забележителности. Вече е факт и първото съвместно събитие на участващите в картата изби - ден на отворените врати, който бе организиран на 10 февруари. 

Винарите и собствениците на изби правят всичко, което е по силите им, за да популяризират региона като дестинация за винен туризъм, но е необходима и държавна политика, защото проблемите пред развитието на винения туризъм в региона са част от по-голямата тема за проблемите пред туризма като цяло. Това коментира Еми Маринова - съсобственик на винарска изба в Оряхово и един от инициаторите за създаването на Винена карта на Западна и Централна Дунавска равнина:

"Това е само началото на нашата инициатива, за момента има повече интерес, но все още няма организирани турове... В региона има и други проблеми- инфраструктурата, ремонти на пътищата, проблеми при настаняване. Дори и да представяме тази карта, проблемът с туризма е по-глобален и трябва да се погледне като цяло... Това, което правим, не може да се извади от проблематиката с пътищата..."

Взето е решение до август 2024 година Агенция "Пътна инфраструктура" да постави табели, които да показват пътя към винените изби, след като виненият туризъм е признак като нематериално културно наследство на България:

"Това трябва да стане сега през 2024 година и се надяваме за нашия регион да е от голяма помощ, защото сме разпръснати, покриваме голяма част и ще е добре тези знаци да водят до избите ни... "

Регионът на Западната и Централна Дунавска равнина разполага с чудесни условия за лозарство и винарство, но съществуващият потенциал не е достатъчно добре развит, а усилията на местните винари да популяризират това богатство не са достатъчно подкрепени, включително от държавата, отбеляза Еми Маринова:

"Не случайно в Плевен е бил създаден първият институт по лозарство и винарство на Балканите през 1902 и петия в света. Потенциалът е там, за съжаление регионът не е дотам известен в България и в чужбина и няма много инициативи, за да се популяризира. Затова избите сами направихме тази карта, затова и организираме тези отврени врати. Искаме да поканим хората за видят колко е прекрасно при нас, как правим виното, какви сортове предлагаме... Искаме да популяризираме региона и да разкажем какъв му е потенциала. За момента нямаме много подкрепа... А вината ни са интересни, работим с общо 36 сорта в региона, 13 са български, потенциалът е огромен. Трябва ни повече реклама. Важно е да се посети една изба, така виното се свързва с преживяване..." 

През април тази година в България ще се организира международна конференция за винен туризъм, като организаторите на форума вече са посетили изби от винената карта на Западна и Централна дунавска равнина и са обещали да доведат допълнително туроператори и журналисти в този регион. Никак не е било лесно, обаче да се стигне до това посещение, разказа Еми Маринова:

"Дойдоха и бяха много впечатлени от това, което видяха... Те не знаеха кои сме, не бяха чували за нас, не можеха да си представят колко богат и красив регион сме. Има още работа, но туризма се развива, тази конференция ще помогне да се чуе за България като винена дестинация. Надяваме се и ние от Дунавската равнина, че няма да сме забравени. Има много неща, които да се посетят- и културни, и природни забележителности. Много се надяваме да се чува все повече за нас, за да видят хората какво предлагаме... "

За всички събития, които организират избите от региона, можете да се информирате от интернет страницата на Винената карта на Западна и Централна Дунавска равнина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02