Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка.

"О, жено, голяма е твоята вяра; Нека ти бъде по желанието ти!" (Мат. 15:28)

"Характерен пример за силна вяра ни дава евангелският разказ за жената хананейка и изцеряването на болната й дъщеря.

Вестта за идването на Небесния Пратеник се разнесла бързо из тези земи. Тя стигнала и до една жена, наречена в светото евангелие хананейка, защото произхождала из средата на хананеите - народ, владял земята на Палестина, който след завладяването и от евреите се пръснал из Сирия и Финикия и се смесил с местното население. Св. евангелист Марк казва за нея, че била "езичница, родом сирофиникианка" (Марк 7:26).

Тази жена била нещастна по две причини: първо, не познавала истинския Бог; второ, дъщеря и била болна - зле се мъчела от бяс. Познато и на нас страдание, когато наблюдаваме хора "не на себе си", без ум да вършат безсрамни неща. Зли сили и духове действат в иначе здравите им тела. Такива прояви виждаме и днес в най-различни форми и образи: пиянство или наркомания, разврат и безделие, отричане на всичко духовно, непризнаване на никакви норми и неподчинение на никаква власт.

Като настигнала Спасителя и Неговите ученици, тя почнала да вика след Него: "Помилвай ме, Господи, Сине Давидов! Дъщеря ми зле се мъчи от бяс!" (Мат. 15:22). Господ продължавал да върви, без да обръща внимание на думите и. Смутени и силно развълнувани от тази гледка, учениците се приближили до Господ и Му казали: "Отпрати я, защото вика подире ни." Той ги погледнал, спрял се и им отговорил: "Аз съм пратен само при загубените овци от дома Израилев" (Мат. 15:23-24), тоест: Моята дейност се отнася преди всичко за еврейския народ. Едва след евреите и езичниците ще вземат участие в изкупителното дело.

Хананейката чула тия думи на Спасителя, но не се разколебала във вярата си. Не прекъснала молитвата си, а Го настигнала отново, паднала на колене и казала: "Господи, помогни ми" (Мат. 15:25). Обърнете внимание, тя не казва: "Господи, помогни на дъщеря ми!", а се моли: "Господи, помогни ми!" - "На мене помогни! Дъщеря ми зле се мъчи от бяс!" Майката не знаела защо страда детето и, но се измъчвала от мисълта: "Дали момичето ми не боледува заради мои прегрешения?!" Нека и днешните майки се замислят как отглеждат и възпитават своите деца, защото "каквото посее човек, това и ще пожъне; който сее в плътта си, от плътта ще пожъне тление, а който сее в духа, от духа ще пожъне вечен живот" (Гал. 6:7-8).

Жената хананейка ни учи как да се молим на Бога, как настойчиво, изпълнени с дълбока и твърда вяра, да търсим Неговата помощ. Тя постъпила по съвета на Спасителя: "Искайте и ще ви се даде; търсете и ще намерите; хлопайте и ще ви се отвори" (Лука 11:9). Затова при всяка нужда и неволя, когато сме безпомощни да се справим с трудностите, нека се молим и ще чуем гласа Божи: "Вашата вяра ви спаси!" Амин!"

Свещеник Иван Ил. Найденов

В рубриката "Съвременна Библия" – още един ярък пример в историята - животът и смъртта на Мартин Божанов - Нотариуса. В тази рубрика няма да ви кажа, че е бил зъл човек. Няма да ви кажа, че е бил и добър. Ще кажа само, че е бил измамен. От други хора? Не! От самия себе си! Има ли такава опасност и в нашия живот? "Сърцето на човека е по-измамливо от всичко и е страшно болно! Кой може да го познае?" (Ер.17:9).

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професия свещеник

Замисляли ли сте се - какво е да си свещеник в днешно време? Призванието на свещенослужителите е да служат едновременно на Бога и на вярващите. А от това дали успяват да изпълнят тази своя мисия зависи и изграждането на църковната общност около храма, в който изпълняват тези свои функции. В съвременния свят, когато вярата и упованието в Бога е..

публикувано на 18.04.25 в 14:05

Разпети петък - ден за размисъл

Днес е Велики петък. Денят се нарича и Разпети петък. Този ден е спомен за страданията, несправедливата присъда, разпятието и кръстната смърт на Иисус Христос. Тези събития са в основата на особените църковни служби днес. Сутринта се изнася за поклонение светата Плащеница, която символизира положения в гроб Спасител. Привечер с нея около..

публикувано на 18.04.25 в 10:47

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55